Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kolega na pěst;)

Od: doutnak® odpovědí: 44 změna:
Ahoj..Máme v práci kolegu před důchodem a jeho jednání by vydalo na knihu..Teď bych se rád zeptal, zda má on jako zaměstnanec povinnost hlásit třeba smskou nebo telefonicky svým nadřízeným, že "marodí"..že je na neschopence? Tento pán si vzal řádně hlášenou dovolenou a dnes měl být normálně v práci..Jelikož nepřišel, tak jsme se začali pídit, co se tedy jako děje..Zjistilo se,že už od 1.9.má neschopenku..Tato informace doputovala nejspíš od doktorky až do účtárny a na pracoviště néé.Jelikož měl "dovolenou",tak ho nikdo nehledal..Až dnes..Neudělal to poprvé..Zajímá mě názor na jeho jednání.. Díky za smysluplné názory..

 

 

44 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

vibe2*

22x

Komunikaci mezi odděleními na pracovišti si musíte vyřešit sami. Kolega je v tom nevinně - informace zaměstnavateli došla.

 


7x

Zaměstnanec má dle zákoníku práce povinnost sdělit zaměstnavateli, že u něj nastala dočasná pracovní neschopnost, která je překážkou v práci, a to neprodleně, jakmile se o ní dozví. Tuto informaci postačuje sdělit telefonicky nebo e-mailem. Stejným způsobem bude zaměstnanec informovat zaměstnavatele po kontrole zdravotního stavu, že jeho dočasná pracovní neschopnost dále trvá.

Lékař pojištěnci předá vytištěný pouze Průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce (II. díl RDPN), ve kterém mu bude lékař vyznačovat termín příští kontroly. Ostatní doklady týkající se pracovní neschopnosti zasílá lékař elektronicky přímo OSSZ, a to včetně potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti (dříve tzv. "lístek na peníze"). Pojištěnec tedy nemusí předávat zaměstnavateli žádné doklady.

Zaměstnavatel si může informaci o vzniku dočasné pracovní neschopnosti a jejím trvání ověřit prostřednictvím služeb ePortálu ČSSZ.

Tolik cssz.cz/... na stránkách www.cssz.cz. Hovoří se zde pouze o "zaměstnavateli". Je nepsaným pravidlem, že zaměstnanec oznamuje svoji DPN přímému nadřízenému (např. vedoucímu oddělení, mistrovi apod.), ale není chyba, když to jakýmkoli způsobem sdělí "zaměstnavateli", čili třeba sekretářce, prostě podle organizace. Důležité je slovo neprodleně.

Žádnou takovou povinnost podle Zákoníku práce zaměstnanec nemá, i kdyby to psali na stránkách ČSSZ třeba desetkrát.

Zákoník práce § 206: (1) Je-li překážka v práci zaměstnanci předem známa, musí včas požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna. Jinak je zaměstnanec povinen uvědomit zaměstnavatele o překážce a o předpokládané době jejího trvání bez zbytečného průtahu.

Tedy není tam neprodleně, ale bez zbytečného průtahu snad stačí.

hli
Což patrně splnil, když vědí o jeho neschopence v účtárně, jiná věc je, že tento zaměstnanec startuje neschopenky v době své dovolené
Každopádně já bych to řešil na úrovni zaměstnavatele, interním pravidlem, já oznámení pozná ve snížení osobního ohodnocení., takové ujednání pracovní smlouvy asi není zakázané… Ale staří zaměstnanci by to museli asi dopodepsat, anebo možná by mi to stačilo pouze oznámit.
hajimete

Paní inziniirko, vy jste nás pěkně obelhala a zmanipulovala, kdybyste tady ten paragraf uvedla hned:

Zákoník práce § 206: (1) Je-li překážka v práci zaměstnanci předem známa, musí včas požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna. Jinak je zaměstnanec povinen uvědomit zaměstnavatele o překážce a o předpokládané době jejího trvání bez zbytečného průtahu.

tak je všem jasné, že co píšete není pravda. Je klíčové toto: "Je-li překážka v práci zaměstnanci předem známa", protože

1) předem znamená před tím než ten zaměstnanec onemocněl. A ne až potom.

2) Jedná se tam o žádost směrem k zaměstnavateli. To se ani nemůže vztahovat k náhlému onemocnění.

3) Navíc z kontextu toho odstavce vyplývá, že jde o plánovanou překážku například je třeba být doma kvůli návštěvě instlatéra, revizora, apod.

4) Z celkového kontextu legislativy a práv zaměstnance vyplývá, že v případě, že je potřeba navštívit lékaře nebo zdravotnické středisko. Ovšem na lékaře a na léčbu nemoci nebo rehabilitaci má každý člověk nárok, na to ve skutečnost se nemusí zaměstnavatele ptát, jen je třeba se dodnout kdy. Ale zaměstnavatel nemá právo to odmítnout.

Ten váš příspěvek je v mnoha bodech manipulativní a překvapuje mě, že jste ho sem dala bez toho aniž byste doplnila paragraf. Na stránce ČSSZ ho nevidím ale blíže to nezkoumám. Je překvapivé, že to tam není doloženo a je to takhle hrubě vytrženo z kontextu, právní výklad naprosto mimo obor.

No co už, odhalil jste mě. Lhářka a manipulátorka, úplně mimo mísu... Ještě že jste šel kolem.

@inzynyrka: To se omlouvám, to jsem nechtěl. Hledal jsem ty formulace z úvodu v ZP, ale § 206 jsem nenašel. Je tam ta formulace poněkud jiná, ale souhlasím, vyplývá z ní povinnost zaměstnance zaměstnavatele informovat. Domnívám se ale, že s elektronickou neschopenkou zaměstnavatel informován je, nepovažoval jsem tak za nutné to svoje původní odmítnutí korigovat.

Nesouhlasím ale s tou poslední kritikou, vím, že vaše odpovědi jsou věcné a fundované a vážím si jich. Jen jsem se domníval (fakt po zkoumání toho ZP), že je možná to info o povinnosti zaměstnance "sdělit" zastaralé a nereagující na el. neschopenku.

Hezký večer.

 

 


6x
Od dob datových schránek je dodání neschopenky zaměstnavateli otázka okamžiku.
Kdyby byl třeba po nehodě v umělém spánku, taky nebude psát SMS.
Že máte ve firmě bordel a neumíte si to předat, za to dotyčný nemůže. Pokud to tedy není zrovna jeho práce.

Umělý spánek po nehodě je trochu jiná situace, ne? Dejme tomu,že máte pravdu tom bordelu ve firmě..Já ten bordel ale nemám..Mistrovi se skutečně zobrazí, že má ten "pracant" neschopenku a měl mne informovat už 1.9.Mně se to nezobrazí a vycházím z toho co píšu já a co mi zaměstnanci nahlásí..A proto jsem položil otázku sem Nemá tedy povinnost psát ani volat.

 


4x

Na pěst jsi tak akorát ty. Co je ti do toho, co kolega má, pokud nejsi jeho nadřízený. Pokud ano, tak už máš nemocenský lístek v systému. Tak co řešíš?


Jsem jeho nadřízený a v mém systému žádný lístek není a dodnes nebyl, tak si prosím nehraj na chytrého.Až budeš mít směnu bez zaměstnanců, tak pak si hraj na chytrého..Chtěl jsem normální názor,tak si otázku přečti ještě jednou.

Na pěst je sekretářka nebo hlavní vedení, že neinformuje vedoucího pracoviště.

Máte tam interní bordel. Kolega je z obliga

krtek6

A vy máte nějakou interní směrnici a on má v popisu pracovní pozice někde uvedeno, jakému konkrétnímu člověku má hlásit svou neschopenku? Asi ne...tak jak je to v 99% firem..svou povinnost oznámit neschopenku společnnosti dle zákona splnil...to, že máte na firmě bordel a nedostalo se to až k tobě mu může být úplně šumák...


Tomu člověku je šumák spoustu věcí.. Nikomu bych takového dárečka nepřál..Hraje si tam s námi jako kočka s myší..

doutnaku, tak ti napíšu normální názor: pokud jsi jeho nadřízený a jako takový máš v práci bo*rdel s neschopnými zaměstnanci, který musíš řešit na poradně jinak si s ním nevíš rady, tak to svědčí o tvých schopnostech. Jsi vedoucí party kopáčů nebo co?


Jsem předák party líných a vych*aných jedinců, ano..Ve fabrice, kde panuje totální bordel, ano Zatím jsem volil kamarádský a férový přístup k nim..Rychle zjištuju,že tahle ZOO se nedá férově ukočírovat Měl jsem ten dotaz okleštit,aby nepracovala fantazie milých rádců..Myslíš,že jsem v koncích a proto hledám poslední šanci dotazem tady? Ne, nejsem..A proč bych se nezeptal,když sem chodím? A proč v tom cirkuse pracuju? Protože mě to zatím nenasjalo natolik, abych šel jinam
julie1234*
Mě celkem fascinuje, jak se do autora dotazu místní chytrolíni obouvají. Mně třebas přijde slušně napsat vedoucímu alespoň sms. Ale morálka se dneska nepěstuje. Vychcanej lenivej Čecháček si prodlouží dovču fejkovou "marodkou" a nemá ani ty koule napsat vedoucímu, že nedojde... Celý připosraný s vítězoslavně pomstichtivým pocitem to má někde, bo přece to přijde zamestnavateli samo. A tobě, vedoucí, dobře ti tak, že nemáš informace pošéfované. Tyvolevysteseposralineboco. Vás bych chtěla zaměstnávat některé. A ještě to tady lajkujte, že si stěžuje...
Julie, k vaší odpovědi stačí dodat jen "Ámen"

@julie1234: Cintáš nesmysly. Kdyby byl vychcanej a chtěl si prodloužit dovolenou, tak nemarodí už týden. Jestli si to podnik za týden nestihl předat na provoz, tak je nějaká chyba u něj...

A komu všemu by měl psát, když se dozví, že to tam posílají automaticky? Třeba předpokládal, že do konce dovolené bude zdráv!

Mě by teda štvalo, kdyby mi každý zaměstnanec posílal zprávy a volal něco, co vím a mám vědět...


Julie jako jediná se mne zastala Ta u nás snad dělá a to naše natáhlo snad osobně zná..popsala ho dokonale..Díky julie1234

doutnaku, to, že máš pod sebou líné vychcané jedince není nic, čím by se měl příčetný člověk chlubit. To je asi tak vše...


ernie..Zase jsou tvé odhady mylné..Já se tím nechlubím. Já tady "brečím a škemrám o radu"..Jsem úplně v koncích a jediný, kdo mi může pomoci, jsou zkušenější rýpalové na poradně
hajimete

No tvl, on je to jeho nadřízený, ví že neschopenku má "Zjistilo se,že už od 1.9.má neschopenku" a stěžuje si, že to zaměstnavateli nenahlásil. To je mazec.

A tak hlavně on byl na dovolené, tak co bude psát do firmy že onemocněl, když má dovolenou!


hajimete.."tvl" přečti si ještě jednou otázku, prosím..nebo dvakrát. Teď už vím,že stačí, aby to dal vědět firmě-zaměstnavateli jako takovému! Ten má povinnost to dát vědět mně jako jeho vedoucímu směny..Toto se nestalo a bordel byl na světě! Stačilo napsat, že zaměstnanec je povinen informovat firmu a né konkrétního člověka..Slušný člověk dá vědět i kolegům a vedoucímu směny..

 


4x

Myslím, že chybu neudělal jen kolega, ale rovněž ve firmě kulhá komunikace stejným způsobem - dle Vás tedy ,,na pěst´´ . Máme 21.století, neschopenky jsou elektronické - takže když jsem měl na jaře neschopenku, volal mi vedoucí ještě než jsem došel z ordinace do auta, kde jsem měl telefon. Jinými slovy sestra neschopenku hned odeslala, sekretářka to zavolala mému vedoucímu ještě dřív, než jsem se dostal k telefonu. Řekl bych, že ve vaší firmě by bylo především ,,protřepat´´ toho, kdo nechopenku dotyčného přijal a s ledovým klidem odložil, aniž by Vám dal vědět ve stylu ,, Hele Franto , Pepa nepřijde do práce, mám tu jeho neschopenku.´´

 

tj

2x
Sám jsem byl na pozici nižšího vedoucího (předák) a informace k nám chodily od našich nadřízených (směnoví vedoucí), kteří si informace o všech svých podřízených zjištovali sami - to je práce směnového vedoucího, za co bere prachy. Pokud jí nedělá pořádně, vyrazit.

Tam bude ten problém..Ale v rámci nějaké elementární slušnosti, jsem vždy psal nebo volal..Proto jsem se ptal na tu povinnost.. teď teda vím,že stačí pouze zaměstnavateli..

 

re4zon

2x
Ohlasit to je slusnost, nikoliv povinnost, oznamuje to lekar skrze eneschopenku, jak uz je psano vyse. Ze mate ve firme bordel res nikoliv s podrizenym. Ze se chova jako debil mu dej sezrat jinak, jako nadrizeny bys k tomu mel mit dostatek prostredku, treba mu naridi prescas ve chvili, kdy se mu to nejmin hodi.

Konečně normální odpověď, dík

 

hajimete

2x

Tento bod se netýká povinnosti oznamovat pracovní neschopnost.

"Zákoník práce § 206: (1) Je-li překážka v práci zaměstnanci předem známa, musí včas požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna. Jinak je zaměstnanec povinen uvědomit zaměstnavatele o překážce a o předpokládané době jejího trvání bez zbytečného průtahu."

Klíčové je toto: "Je-li překážka v práci zaměstnanci předem známa", protože

1) předem znamená před tím než ten zaměstnanec onemocněl. A ne až potom.

2) Jedná se tam o žádost směrem k zaměstnavateli. To se ani nemůže vztahovat k náhlému onemocnění.

3) Navíc z kontextu toho odstavce vyplývá, že jde o plánovanou překážku například je třeba být doma kvůli návštěvě instlatéra, revizora, apod.

4) Z celkového kontextu legislativy a práv zaměstnance vyplývá, že v případě, že je potřeba navštívit lékaře nebo zdravotnické středisko na to má zaměstnanec právo. Na lékaře a na léčbu nemoci nebo rehabilitaci má každý člověk nárok, na to ve skutečnost se nemusí zaměstnavatele ptát, jen je třeba se dohodnout kdy. Ale zaměstnavatel nemá právo to odmítnout.

Nakonec on byl na dovolené, takže nemusí řešit vůbec žádné pracovní povinnosti, leda by to měl sjednané v pracovní smlouvě, že musí být k zastižení na telefonu, měl sebou služební telefon apod.

Mně se jeví jako klíčové to "Jinak je zaměstnanec povinen...". Chápu to jako že "není-li překážka v práci předem známa", jde o nepředvídanou překážku v práci, což obvykle pracovní neschopnost je.

Dovolená se podle § 219 odst. 1 ZP zaměstnanci nemocí přerušuje, a to dnem, v němž PN začala, bez ohledu na to, v kolik hodin navštívil lékaře. Tím dnem už tedy na dovolené nebyl.

 


1x

Nahlásit na pracovišti pracovní neschopnost je naprostej základ.

Upozorňuje na to i většina ošetřujících lékařů rozhodujících o PN, že je nutno PN co nejdříve oznámit na pracovišti, aby se předešlo logicky těmto problémům.

vibe2*

Ne na pracovišti. Zaměstnavateli. Jak si to zorganizuje zaměstnavatel mezi účtárnou a pracovištěm, je už jeho věc.

Nejčastější dotazy k eNeschopence - Zaměstnavatelé

cssz.cz/...

08.09.23 17:56

 

kveta1

1x

Problémy vidím dva, ve firmě máte binec a vy nemůžete být nadřízený nikomu - nemáte na to. Týden je v datovce nemocenská a vy to nevíte, navíc opakovaně. Pokud to má fungovat, tak majitel musí sehnat schopnější lidi.


Jakou datovku máte na mysli? Žádnou nemám a pro mojí práci v mé práci ji už tuplem nepotřebuji.Ne všude to funguje jako u vás
asd1
Datovku má firma. Že tam máte bordel a nepredate si informace není vina maroda. Zaměstnavatel tu informaci má přímo od doktora.
Ovsem slušnost je dát vědět. Jak píše re4zone...
kveta1

@asd1 Přesně. Bohužel v tom jejich bo*delu nefungují ani základní mezilidské vztahy - pokud je šéf autorita, tak samozřejmě se informuje jako první (telefon, SMS, mail, poštovní holub), ale tady to tak nefunguje. Mají ho na háku (podřízení i šéfové), a to opakovaně. A výsledek ... neschopný šéf s tím nic nedělá a píše na poradnu = jak říkali soudruzi - lišnij čelověk.

vibe2*

Je to smutné, ale kapitalismus vše převádí na peníze.

Takže se domlouvají účetní s účetními, ne lidé s lidmi.

hli
Doutnák, at si to firma dá do smlouvy nebo vnitřní ho předpisu, žena za nenahlášení tomu a tomu se budou odebírat prémie…
Ty máš překážku, protože ti vinou firmy nepřišel zaměstnanec, takže si třeba můžeš sednout a nemusíš nic dělat - záleží, co máš za práci.
Kdybys byl jako pan Pávek, nepřišel ti závozník, no tak asi nevyjedeš )

 

halapartna

1x

Není věc zaměstnance něco hlásit když je nemocný. V případě že by byl například v bezvědomí v nemocnici nebo po operaci a neměl by sebou mobil nebo nabíječku, není jeho věc volat do práce. Když je na té nemocenské tak ten zaměstnavatel se to doví. Přesně nevím jak. Hlásit něco je čistě dobrovolná věc.

To záleží jaký má vztah k práci a ke kolegům. Jestli je špatně placený, zaměstnavatel se chová nevděčně, tak bych to taky nehlásil. U zaměstnavatele který si dokáže vážit loajálních zaměstnanců to nahlásím.

 


0x

I když jsem měl DPN, tak ještě před cestou k lékaři, pkd to bylo akutní jsem minimálně mistra (nejbližšího nadřízeného ) o tomto informoval, tedy že jdu k lékaři a bude to asi DPN!Navíc většinou nevadilo když někdo vynechal byt nás na firmě bylo cca25 pracovníků v partách a každá 4-5osob.

Dokonce i když jsem měl ještě 29 srpna a teoreticky 30 teprve odezvdat věci tak už 29 mne skrze déšt odeslal pryč.Od té doby si užívám nutnosti ráno nevstávat!

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]