Nejste přihlášen/a.
Pokud se nic nezměnilo, tak příčiny koktání nejsou známé a tedy ani neexistuje léčba. Koktání není vadný hlasový aparát (jazyk, rty, hlasivky atd.). Je to nějaký psychický blok.
Stres koktání zhoršuje, jak jsi si už sám všiml. Soustředění se na mluvení, hluboké pravidelné nádechy a pomalejší plynulé tempo mluvy koktání minimalizuje. To je to, co logopedové učí. Neléčí koktavost, jen zakrývají příznaky.
Bude to psychika. Mám vzpomínku z dětství na spolužačku, zemřel jí tatínek a začala koktat. Pak byla na léčení, léčili ji spánkem. Naučili ji, jak klidně mluvit, nadechnout a pak pomalu něco říct.
Ono, omezující to je, ale ... v roce 1984 jsem jedné slečně, momentálně babičce dvou vnoučat také řekl: "víš já tak trochu koktám, někdy víc někdy míň" . Odpověď: "Jj všimla jsem si".
Čím víc budeš chtít aby to nikdo nepoznal, tak to bude horší. Dělat si z toho srandu, sám ze sebe srandu, naplno vyslovit: "Já než se někdy vykoktám tak to trvá".
Pouze jsem o tom slyšela, ale vlastní zkušenost nemám, koktání se prý dobře léčí zpěvem. Zkusit to můžete.
Nevím, jestli to pomáhá léčit, ale při zpěvu se prý nekoktá. Ale má to logiku. Nehledáš slova, ta už máš předem daná, soustředíš se na melodii a zpíváš většinou v pohodě.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.