Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Po urazova renta a pracovní smlouva?

Od: tomasv odpovědí: 9 změna:

Dobrý den jak je to po pracovním uraze kdy z důvodu ztráty pracovní schopnosti se mnou rozvázal zaměstnavatel kde se stal pracovní uraz , pracovní smlouvu? známý mi říkal že když nastoupím do nového zaměstnání a pokud bez vážného důvodu ukončím pracovní poměr že mi nárok u zaměstnavatele kde se stal pracovní uraz mi zaniká nárok na vyplácení renty. jak je to s rentou bez zaměstnáni a bez pracáku? byl bych bez práce mám id 2 a zdravotko platí stát. a jak je to na pracáku bez podpory? nárok na rentu zaniká dnem uznáni starobního důchodu nebo v důchodovém věku? co když nezískám roky na starobní? mám id 2 i uznanou rentu soudem.

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x

Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti přísluší zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným měsíčním hrubým výdělkem zaměstnance před vznikem škody (stanovuje zaměstnavatel) a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo zjištěné nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu. Náhrada přísluší i zaměstnanci, který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP ČR. Za výdělek po pracovním úrazu nebo zjištěné nemoci z povolání se považuje výdělek ve výši minimální mzdy.

Podmínkou pro výplatu náhrady za ztrátu na výdělku tedy je, aby byl poškozený zaměstnanec v pracovním poměru, OSVČ nebo byl evidován na ÚP ČR (tyto podmínky neplatí pro poživatele invalidního důchodu 3. stupně – dříve plný invalidní důchod ).

Náhrada přísluší zaměstnanci nejdéle:

do konce kalendářního měsíce, v němž dovršil věk 65 let, nebo

do data přiznání starobního důchodu,

dále do případné změny poměrů na straně zaměstnance (změna zdravotního stavu, ekonomických podmínek, výkon trestu, rodičovský příspěvek apod.).

Zdroj: koop.cz/...

tomash
Takže práci můžu změnit kolikrát chci? Skončila mi pracovní neschopnost a 3 týdny jsem nebyl zaměstnaný ale měl jsem novou smlouvu podepsanou na pracáku říkali že zdravotní pojištění ok protože id a do evidence je to zbytečné když jsem měl podepsanou smlouvu kde jsem i nastoupil. Spíš mě zajímá jestli Kooperativa s tím nebude mít problém? Jednoduchý důvod, dřív nebylo místo a musel bych mít neplacené volno.

 


3x

Vaše specifické dotazy by Vám nejlépe zodpověděli v Kooperativě, která renty vyplácí.

tomasv

psal jsem v příspěvku že soud nařídil zaměstnavateli platit měsíční rentu. já s kooperativou žádnou smlouvu nemám a nezajímá mě. občanský zákoník ukláda povinnost platit rentu tomu kdo způsobil poškození na zdraví , zákon nezná pojem "kooperativa" . co jim oni proplatí nebo ne mě nezajímá, i bolestné mi vyplácel zaměstnavatel ne pojištovna a to ještě museli dříve než jim to vyplatila kooperativa.

Však o bolestném nebyla řeč. Ohledně nějakého soudu v dotazu taky nepadlo ani slovo. Každý zaměstnavatel je povinně pojištěn zpravidla u Kooperativy, která vyplácí ztrátu na výdělku v případě pracovních úrazů a nemocí z povolání. Proto Vás s dotazy odkazuji na Kooperativu.

tomasv

nebylo ani slovo o soudu? ano zaměstnavatel ne zaměstnanec. co mám já s jejich smlouvami? vy opravdu neumíte číst rentu i plné odškodnění kde patří i bolestné je POVINEN vyplácet ten kdo způsobil škodu - ZAMĚSTNAVATEL ! a psal jsem že mi vše vyplácel zaměstnavatel žádna pojištovna. občanský zákoník nezná pojem "kooperativa"

Tomáši máte tu od inžinýrky správnou odpověď. Co se Vám na tom nelíbí anebo spíš takhle-když jste chytřejší a znalejší tak proč se vůbec ptáte?!

@tomasv Tak promiňte, že jsem Vás obtěžovala.

 


1x

Bolestné i rentu, stejně jako léky či cesty k lékaři a další proplácí Kooperativa. Jen vy to žádáte u zaměstnavatele. Ale aby vám Kooperativa rentu uplatnila, musíte být registrovaný na ÚP. Pokud někde budete pracovat, je možné, dle vyse7vydelku, že renta bude 0kč. Pokud vás budoucí zaměstnavatel propustí z jiného důvodu než je právě ten zdravotní, který souvisí s pracovním úrazem, renta zaniká, navždy. Váš bývalý zamestnavatel vám měl navíc vyplatit 12mes odstupné, dle paragraf 52 d. Také na proplacení nevyčerpané dovolené nebo doplatek do prumeru v případě nemocenské, tohle platí zaměstnavatel.Na podporu máte též nárok.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]