Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, mám takový dotaz. Zesnulý zanechal závět v které movitý majetek rozdělil svým potomkům. I když ne stejným dílem, ale spíše podle toho jak se potomci k němu chovali. Zůstaly jen peníze na účtu a auto. Bude se při vypořádání dědictví platit notáři poplatek z těchto movitých věcí? Nebo jen z peněz na účtu a odhadu auta? Odhad auta zajistí notář a nebo si ho musí nechat udělat dědici? Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli z účtu se mohou vybrat peníze na pořízení pohřbu a věcí s tím spojených, třeba na zaplacení poplatku notáři, když dědici mají k účtu kartu a vědí k ní PIN?
Ještě jsem se chtěla zeptat: Může jeden z dědiců napadnout závět, když se mu bude zdát, že toho dostal oproti ostatním dědicům málo? Vím, že pak by to šlo podle zákona, všem stejně. Jaká je pravděpodobnost, že by uspěl?
Děkuji za odpovědi a rady
Notáři se bude platit z celé hodnoty dědictví bez ohledu na rozdělení majetku. Odhad auta nebude potřeba pokud se dědicové mezi sebou na hodnotě auta shodnou a notář ji uzná jako tržní cenu. Samozřejmě pokud notáři budete tvrdit že rok staré auto má hodnotu 10tis tak vás odhad udělat donutí protože není blbej.
Je jim jasné, že auto staré pět let, nemohou ocenit na 10 tisíc. Musí cenu za jakou se přibližně prodává. Ještě se zeptám, odhad nemovitostí dělá notář, nebo si musí sehnat odhadce sami. Je mi jasné, že tam ceny nemohou plácat jen tak sami.
Platební karta je nepřenosná, takže nikdo jiný kromě držitele s ní nesmí nakládat. Byl by to zločin něco jako nelegální opatření nebo používání platebního prostředku.
Není to pravda. Nepominutelní dědici (pokud se dědictví nezřeknou nebo nejsou za zákonných podmínek vyděděni) mají ze zákona právo pouze na 1/4 jinak zákonného podílu a v případě nezletilosti na 3/4. Zbytek může zůstavitel v závěti rozdělit dle libosti.
Tak jak by to tedy bylo? Když zemřelý sepsal závět u notáře, v ní rozdělil nemovitosti. Samozřejmě, že ty nemají všechny stejnou cenu. Kdyby se tomu, co dostal nemovitost nejmenší hodnoty to nelíbilo a chtěl ještě od ostatních doplatit, aby měl stejnou hodnotu dědictví, museli by mu to doplatit? Nebo má ze zákona jako neopomenutelný dědic, nárok jen na určitou procentní část dědictví?
Nikdo nikomu nic doplácet nemusí, je-li dodržen
OZ § 1492
Pořízením pro případ smrti nelze zkrátit povinný díl nepominutelného dědice, který se práva na povinný díl nezřekl a nedošlo-li ani k vydědění. Pokud tomu pořízení pro případ smrti odporuje, náleží nepominutelnému dědici povinný díl.
protože závět má přednost před děděním ze zákona, kde se dědí stejným dílem.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.