Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Můžu žádat zpět dar?

Od: tronali* odpovědí: 23 změna:

Dobrý den. Darovali jsme synovi náš domek s tím , že tam budeme mít doživotní užívání.Syn se k nám nepěkně chová.Nic kolem domu nedělá.Všechno je i finančně na nás.Můžeme po něm žádat domek zpět? Děkuji za odpovědi.

 

 

23 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

karhana

9x

Ano, je to možné, kontaktujte právníka.

 

id

6x
Když syn kolem domu nic nedělá a nefinancuje vám bydlení není důvod k vrácení daru.
Jste-li v nouzi, o hladu a bez prostředků, nemohoucí, žádejte syna o pomoc. Odmítne-li, obratte se na soud. Musíte vše prokázat, musíte mít důkazy.

 


5x

Dar můžete odvolat pro nouzi (§2068) nebo pro nevděk (§2072). Dárce může dar pro nevděk odvolat do jednoho roku (§2075), jinak platí obecná promlčecí lhůta 3 roky. Doporučuju přečíst v originále.

 


4x

Dobrý den. Dobrovolně vám ho asi nevrátí. Museli byste se obrátit na soud a prokázat, že syn porušuje dobré mravy. Odvolat dar pro nevděk. To se prokazuje ale velmi těžko. To, že kolem domu nic nedělá, není důvod který by soud uznal. Museli byste prokázat, že vás nechal v nouzi, neposkytl vám pomoc, když jste o ní žádali, týrá vás atd. Je to složité a stojí to peníze, čas a nervy..

To, že kolem domu nic nedělá, není důvod který by soud uznal.
Nemožné to není, pokud u soudu prokáží, že tato dohoda byla součástí darovacího úkonu. Každopádně syn se určitě bude bránit zuby nehty, tak je třeba být dobře připraven, což obnáší najmout si advokáta.

 


3x

Můžete, ale oslovte právníka, je potřeba znalost práva v občanském soužití.

 

etana*

3x

Můžete, ale nebude snadné prokázat, že syn úmyslně projevuje nevděk. Bude soud a výdaje za právníky.

Předpokládám, že když jste dar dali, nekonzultovali jste to s profesionálem a radili se někde jako tady. Ani nyní se neptáte tam, kde se vám dostane odborné, zaručené rady. Ono šetřit na právnících je to nejdražší, co můžete udělat.

nov
etana*

vidím, nov, ale v žádné nadšení mě to neuvádí. Někdo chce ušetřit pár tisíc a přijde o vše.

ahoj*

Tak v 2019 byl tazatel potomkem (synem) a dnes je ten stejny tazatel rodiči - dárcem?

 


0x
A co se změní? Nic. Když mu ho seberete zpět, tak ho zdědí po vaší smrti.
etana*

No ale aspoň ho naštvou. Třeba ho chtějí dát někomu jinému, kdo jim slíbí, že bude lepší.

Naštvou, ale za jakou cenu...

Prodat je taky možné

etana*

Proto nikomu svou střechu nad hlavou nedaruji, počkají si, až natáhnu pantoflíčky. Majetek dělá jen zlo.

I když mám se synem dobré vztahy, tak by mne ani nenapadlo darovat mu baráček před tím, než zemřu. A jeho by zase na druhou stranu ani nenapadlo, aby to po mně chtěl. Až tady nebudu, je to jeho, to mu nikdo nevezme.

etana*

přesně, suzymon.

tronali*

No jo,kdo to mohl tušit .Byli jsme ještě plni sil, ale síly ubývají. Taky jsme to udělali at nemusí platit daň.Z darování se nic neplatí .Byla to velká chyba. Děkuji všem za odpovědi, ale nepotěšili jste mě.

Daň se neplatí ani z dědictví, je to ale výrazně dražší na poplatcich okolo dědictví a taky výrazně časově náročnější. Proto je darování za života jednoduchá, levná a rychlá volba. Lze darovat i s podmínkou, že obdarovaný obdrží dar ke dni úmrtí dárce. Opět jednoduché levné a časově rychlé řešení. Odejmutí daru nic neřeší, jen to bude stát další peníze a o majetek se budete starat dál tak jak tak. Leda že byste chtěl dům prodat a nastěhovat se někam do bytu či penzionu a zbavit se tím zátěže.

 

@tronli Je to velmi smutné. Pro ostatní čtenáře fóra je to ponaučení:
NIKDY za života bydlení nedarovat!
Kvůli naprosto bezvýznamnému notářskému poplatku, který v přesýpacím stavu člověka nezatíží, je tak možné si přidělat ve stáří neřešitelné problémy.

ahoj*
@stir donationis mortis causa?------Jde-li o darování veškerého majetku pro případ smrti, dospívám k závěru, že je takovou dispozici nutné posoudit jako zastřenou dědickou smlouvu. Je tedy podle mého nezbytné, aby bylo učiněno ve formě veřejné listiny.
Vydědění tím obejít nelze, ale pokud je jeden dědic, nemusí být problém, pokud oba souhlasí. Samozřejmě smlouva musí být.

 

ahoj*

0x

* Tazatel: tak máte tam doživotní užívání nebo nemáte? Předpokládám že máte, tak na co přesně si stěžujete?

* Že vlastník kolem domu nic nedělá je čistě jeho věc. Bylo to v darovací smlouvě že bude něco konkrétního dělat? Pokud ne, tak je to jeho volba.

* "Všechno je i finančně na nás." Můžete uvést, co konkrétně myslíte? Investice a velké opravy nemovitosti hradit nemusíte. Není to váš majetek.

dovozuji, že jste povinni (nebylo li dohodnuto jinak) platit provoz (pojištění, energie) a i drobné opravy a běžnou údržbu tak, jako byste byli nájemci. Vymezení těchto věcí viz tento odkaz: zakonyprolidi.cz/...

* no nic nemovitosti je povinen platit pouze vlastník

* A co znamená, že se k vám chová nepěkně?

* vy jste syn a nebo dárci rodiče?

ps: pokud jste chtěli výmě no za dar zajistit například to, že váš obdarovaný syn bude zajištovat i větší údržbu či běžnou údržbu tak jak to stanoví zákon, no tak jste si to měli vymínit v darovací smlouvě, potomci jsou takový parchanti, jaký jste si vychovali, a samozřejmě špatně vychovaný potomek vám nakonec řekne že žádný dům ani nechtěl... A bude čekat až zaklepete bačkorama a pak to prodá... mezitím bude očekávat, že všechny údržby a opravy budete platit vy.

Jak jsem už napsal výše, tak pokud jste se nedohodli jinak, tak máte smůlu.

Na druhou stranu, pokud by váš dar směřoval k tomu, aby on se podílel na opravách a údržbě a práci, tak jste si to měli jasně dohodnout!


doplněno 05.01.23 11:32:

Oprava: daň z nemovitosti je povinen platit vlastník

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]