Nejste přihlášen/a.
Jen takový dotaz: z hovoru v busu jsem vyrozuměl , že i dnes se lze setkat s tím, že někdo pracuje na tzv. "krátký/dlouhý" týden, přičemž má i tři! dennní směny (pát, so, ne) za sebou... To je - podle mě - na zhroucení... ve kterých profesích je toto legální, prosím? A vykazují to takto, nebo jinak? Díky
Syn takto pracuje již mnoho roků, krátký a dlouhý týden, střídavě při tom denní a noční. Je seřizovačem lisovacích strojů. Ještě se nikdy nezhroutil.
nedělám krátký - dlouhý týden, směny máme naprosto nepravidelně. ale tři dvanáctky (at už denní, nebo noční) za sebou taky míváme zdravotní sestra. víkendy běžně, v týdnu většinou ne, ale někdy to taky tak vyjde. a upřímně třeba víkendy mi přijde lepší, když je odslouží jeden člověk, než když se víkend podělí mezi dva, takže ho ve výsledku mají zkažený oba.
Zakonnik prace :
V zákoníku práce je stanovena minimální délka nepřetržitého odpočinku mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny na 11 hodin, u zaměstnance mladšího 18 let na 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. Z uvedené zásady jsou stanoveny výjimky, podle nichž může být nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami zkrácen až na 8 hodin po sobě jdoucích během 24 hodin zaměstnancům starším 18 let za podmínky, že nejblíže následující odpočinek bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku:
v nepřetržitých provozech;
při nerovnoměrně rozvržené pracovní době;
při práci přesčas;
v zemědělství;
při poskytování služeb obyvatelstvu, zejména:
ve veřejném stravování;
v kulturních zařízeních;
v telekomunikacích a poštovních službách;
ve zdravotnických zařízeních;
v zařízeních sociálních služeb;
u naléhavých opravných prací, jde-li o odvrácení nebezpečí pro život nebo zdraví zaměstnanců;
při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech.
Jestliže například jeden den bude nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami zkrácen na 8 hodin, potom ihned následující den musí jeho nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami činit minimálně 14 hodin (11 hodin + 3 hodiny zkrácené v předcházejícím odpočinku, pokud měl tento předcházející odpočinek v původním trvání činit 11 hodin).
Odpočinek mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny, zkrácený až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích, může být zaměstnanci staršímu 18 let nahrazen při sezónních pracích v zemědělství tak, že mu bude poskytnut v období následujících 3 týdnů od jeho zkrácení.
Znám spoustu lidí, kteří takto pracují, je to legální a ano, takto to vykazují. Asi Vás to udiví, ale ti lidé si to pochvalují. Ten víkend je samozřejmě nepříjemný, ale další týden pracují úterý+středa nebo středa+čtvrtek a tři pracovní dny mají volno. Co jsem slyšela, tak jeden si to nemůže vynachválit, že tráví čas s rodinou, jiný zase rád jezdí na celodenní výlety pěšky nebo na kole. V těchto ohledech ani jedno po příchodu z práce v 17-18 není moc možné. Já je chápu, teď jsem skoro 8 let byla OSVČ a děsně mi bude chybět, že se někdy nedostanu v zimě za světla ven
Zcela běžné např. v supermarketu. Jsou to dvanáctihodinové směny.
Pondělí, úterý práce, středa a čtvrtek volno a pátek, sobota, neděle práce. To je ten dlouhý týden. Krátký to má naopak, pouze středa a čtvrtek práce. Zcela legální.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.