Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Diskriminace na pracovišti? (Gastronomie)

Od: nickprodotaz odpovědí: 7 změna:
Zdravím,chci se poradit jestli se jedná právně o nějaký typ diskriminace na pracovišti (Fast Food - gastronomie)Zaměstnavatel (Zodpovědná osoba za pobočku) nám nařídil pomocí Messengeru toto: (přímá citace)"Někteří z vás vypadají hodně překvapeně když to po vás já směnách chceme. - nehty- jestli má někdo uměle nehty, bude si nosit svoje rukavice - vlasy - všichni maji upravené vlasy, tak že jsou ideálně v drdolu a případně v copu. Nestačí culík, gumicka musí být i na konci. -vousy- všichni jsou HLADCE oholeni nebo mají roušku - kterou si vezmou sami, ne až jim řeknu. - náušnice na provozu nemá nikdo nikde (i -člověk na kase- připravuje jidlo) - nikdo nemá hodinky Pracujeme v gastronomii a nikdo nechceme abychom nějak kontaminovali jidlo které připravujeme."Chápu věci ohledně BOZP a HACCP jelikož mám státem řádně složenou zkoušku, jen mi přijde specifikace až moc přitažená za vlasy (samozřejmě co největším počtem gumiček)Přijde Vám to jako diskriminace zaměstnanců?děkuji za náměty

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


11x

Já si myslím, že je to naprosto v pořádku. Zaměstnavatel určuje pravidla, zaměstnavatel platí a odměňuje. Lékař nemůže chodit v kratasech, kantor s tetováním a množstvím náušnic, svářeč v šortkách, zedník v cuklích. Komu se to nelíbí, at si najde práci, kde může dělat co se mu líbí. V civilu at si chodí v čem chce, ale do zaměstnání je potřeba "montérky" nebo uniforma, at je bílá nebo černá. To jsou pravidla, která určuje zaměstnavatel, ale rozhodně ne diskriminace.

 


7x

Každý zaměstnavatel vyžaduje, co uzná za vhodné. My museli nosit v práci třeba antistatické náramky, které byly dlouhým lankem připoutané k lince. Byli jsme jako krávy u žlabu. Někteří je tvrdě odmítali. Začala chodit kontrola z bezpečnosti práce, kdo neměl náramek, pokuta 500 Kč. Podruhé už 1000 Kč. A přivázali se i odpůrci. Lidé slyší nejvíc na to, když se jim sáhne na peníze.

Pokud děláte v potravinářství, jsou stanoviska zaměstnavatele na místě. Nikdo nechce najít třeba ve vlašském salátu umělý nehet, vlasy apod. Nanejvýš tak zlatou náušnici. Ty drdoly jsou ještě rozumné. V masokombinátu byly povinností nosit takové bílé nafouknuté koule na hlavě, vypadalo to jako velký balon. A nikde nesměl čouhat vlásek. Pěkně až k očím. Vypadali jsme všichni jako chovanci z Bohnic, ale nedalo se nic dělat. Tam, kde se pracuje s jídlem, musí být opravdu všechno v naprostém pořádku. Je to logické. Jaga.

 

molly

6x
Dělala jsem na personálním v obchodě. Každé dámě jsme při pohovoru i nástupu říkali, že na úseku masa a uzenin (nebalené) nesmí mít umělé/dlouhé nehty, musí mít sítku na vlasy... Přesto jsme s tím neustále bojovali. Co vám není jasné? Přicházíte do styku se syrovou potravinou popř. hotovým nezabaleným jídlem. Hygiena by měla být co nejvyšší. Ano, ty gumičky mají význam aby se nedostal vypadlý vlas do jídla. To samé vousy. O nehtech snad nemusím mluvit. Víte co je za nimi bordelu? Třeba vás to překvapí, ale rukavice (ne latexové, ale takové ty pogumované) a drdoly, ne culíky mají i zaměstnanci ve fabrice. Ne kvůli vypadnutým vlasům ale třeba kvůli zachycení se do různých přepravníků.

 


5x
Nevidím nic špatného na těch samotných požadavcích. O něčem byste možná mohli diskutovat, ale pravidla si stejně určí zaměstnavatel. Jediné co mne zaráží je styl,jakým jsou ty instrukce psány - působí to na mne trochu arogantně a povýšeně. Pod někým takovým bych osobně pracovat nechtěl.

 

smode2

4x

Diskriminace = rozdělování/rozlišování na základě něčeho. Tedy zaměstnavatel po některých tato nařízení vyžaduje, zatímco po jiných (ve stejném provozu/sekci) ne? To samozřejmě v pořádku není. Jestli se však ptáte zda si toto zaměstnavatel může dovolit tak ano (a může si toho dovolit daleko více). Aneb zaměstnavatel disponuje veškerými právy, zaměstnanec právy žádnými - kromě práva jediného = ukončit zaměstnání.

 

makk

3x

Není to diskriminace, jsou to hygienická opatření. Diskriminace je, když se s někým zachází jinak kvůli jeho pohlaví, barvě pleti, náboženství... Zde se zachází se všemi stejně.

 


0x

Kdysi před cca 20 lety v České pojištovně se začalo hodně šlapat po dresscodu. Měli jsme povoleno např. 7 kusů šperků, přičemž hodinky a brýle byly 2 ks, náušnice 2 ks, řetízek s přívěskem 2 ks... a mimo jiné samozřejmě uzavřené boty a punčochy, i v takových hicech jako jsou teď, a to v baráku nebyla klima. A jeden z předpisů zněl - nekecám - úplné spodní prádlo. Čímž byly rázem eliminovány třeba šaty na ramínka. Chápu, byli jsme v kancelářích, ale konkrétně třeba já jsem jednala pouze s ostatními zaměstnanci - bylo mi sděleno, že je to vnitřní klient, tedy klient. No, byla to doba, kdy to vzal do ruky PPF a ČP rozbil na hadry.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]