Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Překážky na straně zaměstnance - na co mám nárok?

Od: matiseli® odpovědí: 4 změna:

Dobrý den,

Zákon stanovuje řadu překážek v práci na straně zaměstnance:

- důležité osobní překážky v práci

- jiné důležité osobní překážky v práci

- překážky v práci z důvodu obecného zájmu

- branná povinnost

- školení, jiné formy přípravy nebo studia

- stávka nebo výluka

Může mi někdo vysvětlit, na co má zaměstnanec nárok, když tyto překážky nastanou. Na internetu nacházím pro mě nesrozumitelné informace, například: "Zákoník práce upravuje případy, kdy zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci, případy, při kterých vzniká z vymezených důvodů zaměstnanci nárok na pracovní volno, nebo přímo na náhradu mzdy." - To znamená, že někdy zaměstnavetel nemusí ani omluvit tu nepřítomnost v práci? A není náhodou omluvení nepřítomnosti v práci to samé jako vznik nároku na pracovní volno?

Děkuji za vysvětlení...

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


8x
Otázka měla znít "Překážky na straně zaměstnance - jaké jsou moje povinnosti?"
Začínám být alergický na sousloví "na co mám nárok? ...a jaké další benefity...a žádné volno navíc? ...a mimořádné prémie jsou pravidelně? Otázky uchazečů o zaměstnání při vstupních pohovorech. A to ještě nemají zaschlý inkoust na výučním listě. A neumí ani chytnout šroubovák, o práci ani nemluvě. U starších se s těmito otázkami nesetkávám

 


5x

@matiseli - Na internetu nacházím pro mě nesrozumitelné informace
Vždyt jsou všechny uvedeny v zákoníku práce, proč hledáte jinde?

§ 191 Důležité osobní překážky - nemoc, ošetřování, mateřská atd. - zaměstnavatel je povinen omluvit, ale (s výjimkou prvních 14 dnů nemoci) jsou dávky poskytovány z pojištění.

§ 199 Jiné důležité osobní překážky v práci - krom výše uvedeného - zaměstnavatel povinen poskytnout mu nejméně ve stanoveném rozsahu pracovní volno a ve stanovených případech i náhradu mzdy nebo platu - viz nař. vlády č. 590/2006 Sb. zakonyprolidi.cz/... , kde jsou konkrétně uvedeny překážky a možnost ne/poskytnutí náhrady.

§ 200 Překážky v práci z důvodu obecného zájmu - od zaměstnavatele přísluší pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu... Náhrada mzdy nebo platu od zaměstnavatele v těchto případech nepřísluší, není-li dále v tomto zákoně stanoveno jinak, nebo není-li dohodnuto nebo vnitřním předpisem stanoveno jinak - nelze obecně uvést, jak s náhradou od zaměstnavatele, vždy podle konkrétní situace.

§ 201 Výkon veřejné funkce - může být z důvodu výkonu veřejné funkce poskytnuto pracovní volno v rozsahu nejvýše 20 pracovních dnů (směn) v kalendářním roce, nestanoví-li jiný právní předpis jiný rozsah uvolnění - pouze volno bez náhrady a "může" , nikoli musí.

§ 203 a § 203a Jiné úkony v obecném zájmu - podmínky náhrady mzdy nebo platu uvedeny přímo v těchto §§.

§ 204 Pracovní volno související s brannou povinností - pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu... Náhradu mzdy nebo platu... hradí příslušný vojenský správní úřad.

§ 205 Překážky v práci z důvodu školení, jiné formy přípravy nebo studia - které je v souladu s potřebou zaměstnavatele, zasahuje-li do pracovní doby, je překážkou v práci na straně zaměstnance, za kterou přísluší náhrada mzdy nebo platu - pouze vyšle-li zaměstnavatel, platí náhradu. Pokud studuje zaměstnanec "pro sebe", musí se dohodnout jinak.

 


4x

"Na internetu nacházím pro mě nesrozumitelné informace..."
Nevím, co je Vám na tom nesrozumitelného. Je to přeci jednoduché - zaměstnavatel Vám ze zákona musí poskytnout volno (a případně náhradu) pouze za případy uvedené v "Zákoníku práce". Jak bude postupovat v případech ostatních záleží na tom, jak se s ním dohodnete. Když se nedohodnete, máte smůlu. A samozřejmě neomluvenou absenci Vám tolerovat nemusí (a ani by neměl). Klidně za to můžete skončit na dlažbě. Omluva nepřítomnosti nemá s nárokem na volno nic společného.


doplněno 01.06.21 08:50:

Ještě dodám, že poviností zaměstnance je pokud možno zabránit tomu, aby k událostem vyžadujícím uvolnění z práce vůbec docházelo. To samozřejmě vždycky možné není.

 


2x

Věřte, nezabývala bych se tím. Proč? Až některá z těch situací nastane, nadřízený Vám jistě objasní, jak postupovat, jaké jsou vaše povinnosti a jaká práva. Když budete poctivě chodit do práce, nebudete hledat vytáčky a budete dobře pracovat, vznikne Vám nárok i na odpovídající mzdu.

Vzpomínám, za mého mládí měli všichni lidé právo na práci. Bohužel, toto právo už dávno skončilo v propadlišti dějin. Jaga.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]