Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Pracovní záležitost kamarádky

Od: spiritofthespeed® odpovědí: 10 změna:

Dobrý den, kamarádka mě požádala o pomoc a napsání sem ohledně její situace v práci. Kamarádka pracuje v práci, kde se střídá s kolegou, oba dělají 12tky, mají krátký a dlouhý týden. Kolega má jít v polovině července na dovolenou ale je problém ten, že v práci jsou jenom oni dva a není zde nikdo třetí. Vedoucí nikoho zaučovat ani brát brigádníky nebude brát a "posily" nepovolí. Po dotazu, jak to bude s ní, až kolega její odejde na dovolenou, řekla, že bude chodit na osmičky místo dvanáctky ale že nebude mít žádné volno po dobu kolegovy dovolené. Může toto ze zákona ještě být? Kámoška chodí ještě o víkendech na 6 hodin do práce, hodiny ji nějaké chybí ještě. V práci je o října ale v únoru ji vedoucí řekla, že ji chybí hodiny. Tyto hodiny si má nadělat v kuchyni ale o tom v její pracovní smlouvě nic není, ani řádek. Na odůvodnění se ji dostalo jen toho, že ji chybí hodiny a tudíž 14 dní bude muset chodit denně, i když to má zkrácené. Jak to má udělat? Je to vůbec možné takhle mít, co říká, musí opravdu 14 dní makat nonstop?

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

etana*

7x

Proč by nemohla, pak bude mít dovolenou ona a její kolega ji bude stejně zastupovat. Kdybyste pořád neřešili ty vaše obskurní nároky a raději makali, to by byla nádhera.

lee*
@etana Jo, a když si kolega zláme nohu, tak taky může chodit do práce celých 8 týdnů v kuse, že jo? Každý zaměstnavatel by měl mít vyřešenou zastupitelnost. Jasně, že by měl být zaměstnanec uvážlivý a vyjít vstříc a je-li třeba nějakou směnu navíc vzít, ale to není tento případ. Řešit dovolenou tím, že ten druhý bude chodit vkuse do práce je nesmysl. Navíc je to protizákonné, takže paní radíte blbě. Chtít mít za celý týden den volna je vskutku obskurní
etana*

Jedná se o osmihodinové směny dva týdny. To je vskutku strašná práce, byt věřím, že dělá někde v hospodě a nadře se. Jistěže jí radím blbě, ne podle zákona, ale mám desítky let praxe a pracuji často přesčas nebo bez pauzy, stejně jako každý, komu na práci záleží a chce si vydělat. Zatím mne to nepoložilo. Zbytek holt řeší vše podle ZP, stěžuje si, píše udání. Je to o lidském přístupu k práci, zjevně paní nebo slečna nemá žádného zlého zaměstnavatele, jen hledá problémy. Kdyby jezdila s kombajnem o žních, hnal by ji každý šéf potěhem, pokud by si chtěla udělat víkend, dokud by nebylo hotovo. Zastupitelnost je samozřejmě správná a má být, ale nejspíš vám unikly minulé tři měsíce, může být ráda, že zatím fungují. Na podzim to může být zcela jinak.

lee*
@etana Též dělám hromady přesčasů, vlastně je nemám ani placené, ALE obrovský rozdíl je v tom, že mám nějakou "pozici". Beru to tak, že pokud mám nějaký vyšší post, k tomu adekvátní peníze, firemní auto atp. tak k tomu patří jistá solidárnost se zaměstnavatelem. Jsem k zastižení prakticky kdykoliv, když se semlel nějaký fakt průser jela jsem klidně v noci na místo. Ale paní je předpokládám řadový pracovník, nějaká prodavačka nebo tak a tam mi přijde sprosté takhle s lidmi zacházet za nějakou většinou mizernou mzdu. Zažila jsem tohle kdysi, 1 rok hned po škole, práce nebyla. Nastoupila jsem do skvělého obchodu s oblečením SAM73. Obchod byl v nákupním centru. Byly jsme s kolegyní taky 2, střídaly se krátký x dlouhý. V podmínkách obchodního centra bylo, že obchod bude otevřený minimálně od 8 do 20.30, zavřít se nesmělo na více než 5 minut (hlídal security). Tím že jsme byly na směně sami to znamenalo, že člověk byl v práci denně 13h, kdy si nesměl vzít ani tu blbou polední pauzu kterou mu ale samozřejmě odečetli z docházky, na záchod běžel úprkem. Celou dobu jsme musely stát, na prodejně jsme nesměly jíst. Je docela vtipné když nemáte polední pauzu a máte zakázáno jíst na krámu. Takže to vypadalo tak, že jsem stála u závěsu do zázemí, otočila se, kousla si a rychle žvýkala. V krámu nebyla klimoška, v létě jsem tam chcípala horkem, okno samozřejmě žádné. Zaměstnavatel nám nepořídil ani lednici, asi moc drahé. Zkuste si vzít v létě v horku na 13h nějaké jídlo na celý den když nemáte lednici. Plátkový sýr tekl, meloun byl teplý. Ve dnech volna jsme chodily s tržbou do banky, aby zaměstnavatel nemusel platit za nějaký svoz. Tedy v dlouhém týdnu jsem byla po, út v práci ve středu jsem sedla zase v 7 na autobus jela do města běžela s penězi a domů mi to jelo v 11 takže ve dni volna jsem se k tomu svému volnu dostala až v poledne. Zaměstnavatel mi toto PLATIL celou stokorunou hrubého. Víc jsem projela za ten autobus. Za to všechno jsem měla v nějakém roce 2010 13tis. čistého. Dělala jsem to jen po dobu nezbytně nutnou. A díky této zkušenosti si právě myslím, že chtít cokoliv navíc po těch nejhůře placených v tom řetězci je sprosté. Taky jsem zažila to, že kolegyně onemocněla a já odchodila celý týden. Vemte si třeba že v zimě to znamenalo že jsem naposledy viděla světlo v neděli a pak až za týden v pondělí, protože jsem jinak chodila za tmy. A to je fakt na palici. Nechápu, proč by se dovolená nemohla řešit brigošem. Je i levnější než ten zaměstnanec. Akorát je s tím holt trochu práce

 

lee*

5x
Obě předchozí odpovědi jsou tedy jak fakticky tak i lidsky docela výživné. Docela by mě zajímalo, jestli rádci běžné chodili 14 dní v kuse do práce, skutečně každý den. To je fakt trochu na palici, člověk potřebuje oddych. Že to tak dělá někdo z OSVČ je jejich problém, je to jejich rozhodnutí. Zaměstnavatel ale nemá právo jednat takto se zaměstnancem. Zastávám názor, že člověk má být flexibilní a vyjít vstříc, ale taky všeho s mírou. Vzít při krátkém týdnu treba den navíc je ok, ale odchodit to celé je ze strany zaměstnavatele pěkně sprosté. Běžně se to v malých obchodech řeší brigádníkem a nebo na pár dní zaskočí paní šéfová. To je zas nějaký typický malopodnikatel s českými manýry, kterému zákoník práce nic neříká.
K dotazu. Zaměstnanec má v týdnu nárok na 35h nepřetržitého odpočinku, může být zkráceno na 24h, ale musí být v následujícím týdnu dorovnáno (další odpočinek o tu dobu prodloužen). V podstatě to znamená alespoň 1 den volna v týdnu.
doplněno 25.06.20 16:20: Ještě k těm hodinám. Kamarádka neví, kolik odpracovala? Každý měsíc má nějaký fond pracovní doby. Je to počet pracovních dní x 8. Toto musí odpracovat. Tedy si jednoduše sečte, kolik hodin jí chybí. Nějaké nadělání v kuchyni přichází v úvahu jen tehdy, má-li to sjednáno v pracovní smlouvě. Ke každé smlouvě by měla být náplň práce a tam uvedeno, co vše zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonává. Pokud je např. dle smlouvy prodavačka a její náplní práce je obsluha zákazníka, práce s pokladnou, úklid prodejny atp., tak nemůže jít mít nádobí.
doplněno 25.06.20 16:46: Ježišmarjá, MÝT nádobí samozřejmě. Pardon

 


3x

Na otázku neodpovím. Jen jsem si představil, že by mě někdo o žních začal vyprávět něco o pracovní době a volných víkendech. Jenže to nikoho nenapadlo (naštěstí pro něho).

 

vilik*

2x
Připojuji se k paní Lee.
Stále platí zákoník práce.
V okamžiku, kdy někdo s postupem přidělení směn nesouhlasí, může se na ustanovení ZP odvolat. Je fakt, že krátkodobě se jistě raději se zaměstnavatelem každý domluví, jenže to lze použít tak maximálně u té dovolené, a ještě se vlastně stane to, že si vlastní dovolenou "nadělá" v době, kdy by měl mít pracovník volno.
Pokud by však někoho postihla nemoc, nebo úraz, po kterém člověk měsíc nemůže ze dne na den přijít do práce, je to u provozu tohoto popsaného typu problém. Najednou není soukromý život, není volno k regeneraci, nelze si dojít ani k lékaři, dokonce ani k takovému, kde je objednán a na jehož výkon se dlouho čeká. Nehledě na to, že také trpí rodina, děti, dlouhodobě i zdraví.
Každý, kdo radí makat a držet ústa, si asi situaci nezkusil, nebo má v práci volněji, nebo si neváží vlastního času.
Pro tazatele: převod na jinou práci, počet hodin i rozvržení směn vyplývá z ustanovení ZP a z pracovní smlouvy. Pokud neznám pozadí, nechce se mi teoretizovat, co je špatně.
Jisté je, že i za podmínky, že zaměstnavatel porušuje zákon, a zaměstnanec nesouhlasí, reálně existuje možnost, že se ho zaměstnavatel zbaví. Stav, kdy ještě je únosné krátkodobě vzájemně si vyhovět a kdy už je potřeba se bránit i přes možnost ztráty práce, si každý musí zhodnotit sám. Být vámi, studuji například počet hodin, nezdá se mi například ten počet, kdy za týden dělá fond pouze 72 hodin (5*12+2*6) a není tedy ze strany zaměstnavatele dodrženo přidělování pracovní doby tak, aby pracovník dodržel týdenní normu, což bych vyhodnotil jako překážku na straně zaměstnavatele.
Ostatní, například přidělení práce jinde, s tím vlastně souvisí.
Pokud tedy neuvedete víc, budete si to muset nastudovat sám.

pro viliik. Posílám Vám tu něco od kamarádky : "Zdravím, týká se to mě. Ano i to, že by někdo onemocněl, šéfová by to řešila tím, že tam budeme denně. Řekne, že nám chybí hodiny, což není naše (?) věc a že tam nemá koho dát... A odpoví na to, že taky musí být v práci pořád. Mám odpracováno nějakých 168 měsíčně ale kvůli víkendům mám málo.. Ale za ty nemůžeme, protože ona nechce abychom tak chodili, že tam ráno hned nebude chodit. Ve smlouvě nic o kuchyni napsaný *nemám*, takže nevím, co mám dělat... 14 dní v kuse budu prý chodit za kolegu i moji směnu, tudíž od 6ti do 4. Šéfová tvrdila, abychom si nadělali hodiny. A pak víkendy chodit na 3 hodin do kuchyně a do baru, kde nemáme co dělat. Ale já tohle nechci, nevím co dělat" Je to dost protizákonné, co myslíte?

vilik*
Pracovní dobu řeší zákoník práce od paragrafu 78.
Překážky na straně zaměstnavatele paragrafy 207, ale pro vás je důležitý paragraf 208 a 209.
Nevím, jak má paní sepsanou smlouvu, ale pokud nemá žádné zvláštní podmínky, podle mě jde o dlouhodobé překážky na straně zaměstnavatele - nepřidělování celé pracovní doby.
Podle mě si měla paní přečíst zákon, porovnat s pracovní smlouvou, a ihned po zjištění porušení povinnosti zaměstnavatele se jít informovat, jak hodlá zaměstnavatel dál postupovat.
Upřímně, pokud se paní zkusí bránit, buď jí to zaměstnavatel vrátí jinak. Takže buď se stejně podřídí, nebo si bude hledat jinou práci.
Pochybuju, že by měla takové vyjednávací schopnosti, že by zaměstnavatele přesvědčila o své nepostradatelnosti a polepšila by si

 

bulik*

0x

A jinak je v práci spokojená, i s výdělkem? Pokud ne, dát výpověď a na pracák !

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]