Nejste přihlášen/a.
Zdravím, kvůli koronaviru asi přijdu o pozici, chtěl jsem se zeptat pokud odejdu na dohodu ze strany zaměstnavatele mám právo na odstupné? Musí být určený důvod odchodu? A pokud mi zaměstnavatel nabídne jinou pozici, která je pro mě ale velmi nevýhodná, můžu odmítnout a při odchodu i tak dostat odstupné? Díky
Jenom přidám takový stručný obecný přehled toho, co považuji za důležité.
Pracovní poměr může být ukončen ze strany zaměstnance výpovědí nebo dohodou bez uvedení důvodu nebo z jakéhokoli důvodu. Ze strany zaměstnavatele může být pracovní poměr ukončen také výpovědí nebo dohodou, ale pouze ze zákonného důvodu. Důvody jsou uvedeny výslovně v zákoníku práce a při ukončení PP z některých důvodů náleží odstupné.
Skončení pracovního poměru výpovědí nebo dohodou je způsob.
Pro nárok na odstupné není důležitý způsob, ale důvod.
@david - Musí být určený důvod odchodu?
Ano, právě proto, abyste na odstupné měl nárok. Ve vašem případě podle
ZP § 52 Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
a to i kdybyste pracovní poměr ukončili dohodou.
můžu odmítnout a při odchodu i tak dostat odstupné?
S převedením na jinou práci musíte souhlasit, pokud změna bude zároveň znamenat i změnu pracovní smlouvy - záleží tedy na tom, co v ní máte konkrétně uvedeno. Od toho by se odvíjel i nárok na odstupné.
Trvejte na tom, aby zaměstnavatel důvod písemně uvedl. Protože jinak by se Vám krátila i následně podpora v nezaměstnanosti. Po celou podpůrčí dobu byste pobíral jen 45%.
To by nastalo v případě, že dostanete odstupné. To byste neměl na podporu nárok hned po skončení zaměstnání a to po dobu, za kterou jste dostal odstupné ( např.dva měsíce, tři..)
Odstupné dostanete tehdy, pokud se Vaše místo ruší, snižuje se počet zaměstnanců apod.
Výpověď "dohodou" neexistuje, buď skončíte v zaměstnání na Váš popud, nebo z rozhodnutí zaměstnavatele. Pokud skončíte sám, nedostanete nic. Nedostanete ani tehdy, pokud Vám zaměstnavatel nabídne jinou práci a Vy ji odmítnete. A také pozor na hrubé porušení pracovní kázně. Nejčastěšji třeba alkohol. Ani tehdy nedostanete.
Odstupné dostanete, jste-li propuštěn ze strany zaměstnavatele a ten Vám nemůže ani nabídnout žádnou jinou práci. A protože některé firmy nerady vyplácejí odstupné, náhradní práci nabídnou. Když ji odmítnete, nemáte nic. Když tam zůstanete dělat, nebudete spokojen a skončíte sám, nedostanete taky nic. A o to právě firmám jde. Výpovědní lhůta jsou 2 měsíce. Jaga.
Dohodou znamená, že si vše musíte vypsat do té dohody včetně odstupného. Pokud tam nebude a podepíšete, tak máte 0kč bez náhrady.
Pokud pracujete více jak 2 roky, tak máte nárok na 3 mzdy odstupného. Pokud vám dá zaměstnavatel výpověď, tak Vám běží 2 měsíční lhůta + odstupné 3 mzdy (v případě 2 let trvání poměru na dobu neurčitou).
Jednalo by se o změnu pozice z automechanika na skladníka nesouhlasím s hmotnou odpovědností za sklad a kvůli viru není práce na dílně. čili mám trvat aby ve vypovědi bylo z důvodu nadbytečnosti?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.