Nejste přihlášen/a.
Můj známý se chce rozvést s manželkou, která ho terorizuje. Oba bydlí v domě, který on zdědil po rodičích. Během manželství dům rozšířili a další místnosti (o 5+1). Dům je psán na známého (nikoli SJM).
Pokud dojde k rozvodu, bude muset manželku "vyplatit" za "zhodnocení" nemovitosti, která proběhla v rámci manželství? Jak by se toto zhodnocení počítalo?
Je možné tento dům darovat někomu z rodiny před zahájením rozvodu bez toho, aby manželka měla právo si toto "zhodnocení nemovistosti" nárokovat? (a tudíž jí i legálně dostat z bytu?)
Macejko, já bych s tím darováním počkala. To se nemusí zrovna vyplatit. Myslím si, že by zhodnocení mohla uplatnit vůči němu stejně. Ale ona bude muset dokazovat, když není dům v SJM, co vše bylo vloženo do výlučného vlastnictví jednoho z manželů ze společných financí. A to je mnohdy dosti obtížné a hlavně zdlouhavé. Legálně ji dostane z domu po rozvodu a jeho nabytí právní moci. Na druhou stranu, pokud by dům daroval někomu z rodiny, nemusí dopadnout dobře on sám. Majetek dělá i z dobrých příbuzných někdy nepřátelé. Tady na poradně je to časté řešení problému. Ale kdyby se přeci k tomu odhodlal, určitě by neměl zapomenout na zřízení věcného břemene a třeba sepsání smlouvy o smlouvě budoucí s pořádnou sankcí při neplnění. Ale v každém případě je to zhodnocení tak veliké, že bych nešetřila a našla si dobrého právníka.
Darováním se z povinnosti nevyvlíkne
2) Zanikne-li společné jmění manželů, provede se vypořádání, při němž se vychází z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Stejně tak se vychází z toho, že závazky obou manželů vzniklé za trvání manželství jsou povinni manželé splnit rovným dílem.
Špatná úvaha. Manžel si může s nemovitostí dělat co chce a nemusí se nikoho ptát. Nevyvlíkne se však z nákladů, které byly na jeho dům ze společného investovány.
Tak jsem to také psala, že darováním nemovitosti se nezbaví povinnosti uhradit investice ze společných financí po dobu trvání manželství do jeho výlučného majetku. Navíc s tím, že ideální by byla dohoda.
Ptám se dále...Pokud je nemovitost psaná celá na něj, pak by neměl být problém ji darovat. (samozřejmě s podmínkou věcného břemene, že tam bude dále bydlet). V případě rozvodu a požadavku manželky na "zhodnocení" by manželka měla smůlu, protože on již nemovitost nemá a tak není z čeho rozdělovat.
Macejko, nejsem právník, ale myslím si, že by se ze zhodnocení nevyvléknul. To není žádné rozdělování, ale úhrada vložených investic do "cizího" majetku. Manželka by ho možná mohla i zažalovat o neoprávněné obohacení. Třeba se k tomu ještě někdo vyjádří. Já si myslím, že férové by bylo se spolu dohodnout o úhradě toho, co bylo vloženo ze společných financí za dobu manželství. To by myslím nebyl problém ohodnotit, oba vědí, co se v domě investovalo a určitě to výrazně zvýšilo hodnotu původní nemovitosti. A dohoda, to je nejrozumnější řešení - rychlejší a lacinější. Protože předpokládám, že by to byl dlouhodobý soudní proces a to něco stojí. Naše soudní pře o nevelký domeček trvala asi 6 let. A bylo to velice nepříjemné. A stejně to nakonec u odvolacího soudu skončilo - díky rozumné soudkyni - dohodou. Ale znovu opakuji - je to případ pro dobrého právníka.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.