Nejste přihlášen/a.
Dobrý den. Ano, soud může testy otcovství nařídit, pokud je to v zájmu dítěte. Přiznat lze alimenty zpětně 3 roky. Záleží na okolnostech jak toto posoudí soud.
Málo informací a dost nejasných, tak jen obecně - vycházím z toho, že "do rodného listu uvedla někoho jiného" znamená souhlasné prohlášení rodičů. V tom případě jak ona, tak "otec" nemají v podstatě šanci:
NOZ § 790
(1) Muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, může otcovství k dítěti popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte. Může tak učinit do šesti měsíců ode dne, kdy bylo takto otcovství určeno; dojde-li k určení otcovství před narozením dítěte, neskončí lhůta dříve než šest měsíců po jeho narození.
§ 791
Matka dítěte může popřít, že otcem dítěte je muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, a to ve lhůtách stanovených v § 790 odst. 1 větě druhé.
Sice existuje možnost podle
§ 792
Je-li návrh na popření otcovství podán po uplynutí popěrné lhůty, může soud rozhodnout, že zmeškání lhůty promíjí, pokud to vyžadují zájem dítěte a veřejný pořádek.
ale aniž bych chtěla předjímat rozhodnutí soudu, zřejmě k prominutí lhůty nedojde, soudě podle toho, co uvádíte.
Genetické testy soud nařídit samozřejmě může a také to dělá - je vhodné je podstoupit, jinak je to možné klasifikovat jako maření soudního rozhodnutí a to i pod finanční sankcí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.