Nejste přihlášen/a.
Už je to dávno, ale měli jsme to zařízené takhle - přišel jsem s výplatou domů (účet v bance se tehdy moc nenosil), udělal jsem stojku, vysypal peníze z kapes, odebral něco málo kapesného a zbytek manželka smetla do šuplíku. Dál jsem se nestaral. Když bylo potřeba zaplatit třeba stavební materiál, nebo koupit benzín, šáhl jsem do šuplíku a potřebný obnos jsem si vzal. O zbytek se starala manželka. Za skoro 20 let manželství nebyl jediný problém.
Ale tohle dnešní mladá generace už asi nepochopí.
Ano, mladí kluci neumějí dělat stojky, ale taky je pravdou, že mlsdé holky neumějí hospodařit. Já jsem starší kus a jen koukám, jak kolikrát mladé ženy řeší obědy. Kdysi na mateřské jsem uvařila pro nás a dětem něco dětského. Snažila jsem se využít, co se dalo, abych ušetřila, protože jsme stavěli. Dneska jsem se několikrát stala svědkem, jak vaří dnešní ženy na mateřské. Dopoledne se stráví skamarádkou a dětmi v dětském centru, pak si baby zajdou na oběd a dítěti nechají ohřát od obsluhy skleničku dětské výživy v mikrovlnce a je to hotovo. Pak si ještě vykládají, že musí dovézt příteli pizzu na večeři. Tož tak.
U nás máme společný účet. Domluvili jsme se na tom už před svatbou a vzhledem k tomu, že už nám to tak funguje bezmála 30 let, tak to asi nebude úplně špatně. Neřeším to, že vydělávám víc, než manželka, ona zase víc maká okolo domácnosti. Prostě manželství je podle mě věcí důvěry, tak proč nemít důvěru i okolo financí.
Ale třeba kolega to má tak, že každý mají svůj účet a každý posílají měsíčně prachy na účet domácnosti. Tam mají tolik, aby to pokrylo chod domácnosti vč různých výdajů mimo plán.
Jsou to zvláštní úvahy. Pokud si najdete partnera a provdáte se, nebudete snad podobné věci řešit, pokud budete oba rozumní. Většinou funguje společný účet, my máme s mužem taky jen jeden. A problémy nejsou. Ale záleží na společné domluvě.
Dostala mě Vaše věta: Kdo platí kočárek, zkrátka věci pro dítě? Pokud potomka zplodíte se svým manželem, je jasné, že soused asi kočárek platit nebude. Když bude dítě vaše (vás obou), budete tedy platit opět vy oba. Nejlépe ze společného účtu.
Kamarádka to má doma trochu jinak. Mají s manželem každý svůj účet. Každý má své auto, provoz si platí sám ze svého (opravy, PHM, pojistka...) ON platí inkaso, tedy elektřinu, vodu a plyn. ONA platí nákup potravin a drogerie. Děti už mají dospělé a obě z domova. Prý jim takhle to placení vyhovuje.
Jak si to kdo udělá, takové to potom má. Jen by s tím měli souhlasit oba manželé. Jaga.
Když jsem si vzal manželku tak jsme se dohodli,žesi necháme své ůčty a to čistě z jednoho důvodu,kdyby se náhodou stalo to nejhorší a jeden se například jednoho dne nevrátil domů(nehoda) a nezůstal totálně bez peněz,to se stalo naší známé, manžel zemřel a ze dne na den zablokovaný účet na kterým byly všechny jejich peníze ,už nevím kolik měsíců trvalo odblokování.Jsme normální rodina a rozhodně nikdo neplánoval,že půjdem od sebe a pořád máme moc rádi(letos bylo deset let).Ano toto je špatná zkušenost ,ale s úřady(zákony).
U nás to máme tak, že každý přispívá, jak může. Peníze a účty máme rozdělené, ale víme, kdo kolik má.
Tedy byl třeba potřeba koupit nový barák, tak já zaplatil 95% a manželka 5%, ale v katastru máme každý 1/2. Peníze, které vydělám nad rámec normální potřeby rodiny si utrácím dle vlastního rozhodnutí. Tedy chci si koupit novou motorku za 500tis, tak si jí koupím a manželka mi do toho nekecá.
Ideální stav.
previt - A to je právě to, co dnešní mladí nepochopí a co bývalo téměř samozřejmé. Když se 2 lidi vezmou, není žádné "moje / tvoje", ale "naše". To znamená, že jsme jedna bytost, s jedním společným příjmem (součtem obou příjmů bez ohledu na jejich velikost), společnými výdaji, společnými starostmi a radostmi.
prevít - Mýlit se nenechám, i já jsem po oněch skoro 20 letech se 2 dětmi zažil rozvod (rozhodně ne kvůli penězům). Žádnou předmanželskou smlouvu jsem neměl (tehdy to snad ani neexistovalo) a o majetku jsme se dokázali v klidu a bez emocí dohodnout (a nebylo to zas tak málo). A že jsem v manželství bral 2x tolik co manželka? No a co? Z té jedné dvojbytosti se společnou kasou se prostě staly opět dvě bytosti jednoduché a každý jsme pokračoval svou cestou a pak už jen za své peníze. Prostě se udělala čára a minulost se neřešila. K čemu nějaký kus papíru.
Žádný společný účet, nic takového . Veškeré nezbytné náklady se podělí mezi vás dva a je po hádkách. Mladé manželky neumějí ani vařit, ani rozeznat hodnotu peněz a co vidím kolem sebe, tak jen nutí své manžely či druhy k vyšším výdělkům. A stal se případ, kdy jeden člověk čelil tlaku nejen manželky, ale i tchýně, že nevydělává dost na pokrytí nákladů rodiny. Malé dítě, nové auto, že nebude ona jezdit vrakem, nový kočárek za 15000 Kč, co by tomu řekli sousedi atd... Nic netrvá věčně a jednoho dne mu došly síly. V koupelně si prostřelil hlavu. Skutečně se to stalo se vším všudy. Na počátku tragedie bylo neuvážené hospodaření s dostupnými financemi.
@jenda2 - Mladé manželky neumějí ani vařit, ani rozeznat hodnotu peněz
Zatímco mladí manželé všechno kolem nové rodiny zvládají perfektně, že?
A ještě k tomu nemají ani snahu se něco naučit,jenom kde dělají nejlepší nehty,která v čem jezdí,drby v kavárnách atd.mám 3 dcery tak to mohu posoudit a jak to bude u vnuček,to bůh sud,jedna dokonce chodí na štědrý večer do hospody na večeři ani nemá zájem doma něco dělat,radši si jich už nevšímám.
@vikotr - radši si jich už nevšímám
Dobře děláte - nejhorší jsou rodiče, kteří svým dospělým dětem vnucují nevyžádané rady a vysvětlují, jak by měly "správně" žít
souhlasím s jendou...rád bych tvrdil něco opačného, ale bohužel dnešní doba je holt taková...a co se týká nevyžádaných rad...to řeším u kámaráda...taky do děcek furt cosi hustí ... "Kristýnko, nejez tu kůrku (od pizzy) je hnusná.." Na to mu vždycky reaguji at jí dá pokoj a at si jí co uzná za vhodné. To jestli jí to chutná nebo ne, na to si musí přijít sama. Děcku je skoro 10let. ...U vody místo, aby je (2 děcka) naučil házet kamínkem zabičky, tak je celej nervní, aby tam nespadly..Jak kdyby jim byly 3
Možná každý žijeme jinde - všechny moje děti i jejich partneři bez rozdílu pohlaví se umějí postarat o děti a domácnost, uvaří, chodí do práce, výdaje s bydlením platí - a připadá jim to normální.
Na děti všechno nové být nemusí (jsme velká rodina a dost se dědí), ale je pravda, že s prvním miminem se všude pořizovalo ne fungl nové, ale bezpečnější auto.
Tak asi to měli od koho okoukat,protože když je někdo perfektní a bez chyby,tak jsou jistě takové i děti a jejich partneři,ono když někdo spí každý den v knihovně a má patent na chytrost,je pak radost žít.
Jediný opravdu spravedlivý způsob je společný účet a společné peníze jak již psáno nahoře.
Pokud bude chlap vyskakovat, že vydělává víc a chce si víc nechávat, účtoval bych mu každou práci v domácnosti navíc...přebalení dítěte-20 kč, vaření večeře-50 kč, přestlání postele-20kč,umytí nádobí-40 kč...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.