Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dohoda podepsaná pod nátlakem

Od: kolega odpovědí: 11 změna:

Dobrý den, dnes se u nás v práci stala taková nemilá věc (ono se jich teda v poslední době děje víc), ale tohle mě opravdu dožralo. Jde o to, že půl hodiny před koncem pracovní doby si šéf pozval našeho kolegu (mladý hoch po VŠ, u nás šlo o jeho 1. zaměstnání) k sobě do kanceláře, kde mu dal k podpisu dohodu o ukončení pracovního poměru dohodou k dnešnímu dni z důvodu zrušení jeho pracovního místa (byly tam řeči o nutnosti úspor atd.) a v dohodě bylo sjednáno 2-měsíční odstupné. Šéf mu řekl, že jestli dohodu nepodepíše, tak ho přesadí na vrátnici a dá mu za úkol ručně opisovat směrnice firmy! Mladý kolega byl v takovém šoku (jednak s těmito věcmi nemá žádné zkušenosti a jednak nic nanasvědčovalo tomu, že by měl být propuštěn), že tuto dohodu podepsal.

Dá se teď něco dělat? Jde o to, že to vlastně podepsal pod nátlakem.

Ještě k těm dalším věcem - před rokem nastoupil nový gř a začal vymejšlet takový divný věci - jako aby se furt něco dělo nebo tak nějak. Neumím to pojmenovat - aby zaměstnanci byli neustále ve střehu - jedno oddělení se stěhuje do přízemí a oddělení z přízemí se stěhuje do patra. Střediska se slučují a pak se zase rozdělují. No a jednou za čas se někdo propustí (prý z důvodu nadbytečnosti), jeho práce se rozdělí, pak se zase někdo přijme ...

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x
To se tak dělá, protože lidi se bojí, přitom strašidla neexistují. A jestli měl ve smlouvě něco, co by vylučovalo práci na vrátnici, tak se nechal zastrašit zbytečně. Chtěl dobrovolně odejít, tak podepsal. Kdyby nechtěl, s úsměvem nepodepíše...

 

iz*

3x

Váš kolega byl zaskočen situací, kterou nečekal, a reagoval na nátlak,

Vy jste slyšel, "jak se šéf chlubí dalšímu managerovi"... Nahrál to aspoň jeden z Vás? Není-li jak/čím nátlak prokázat, platí, že dohodu uzavřel dobrovolně.

Máte pravdu, že "takový věci se prostě nedělaj".

Ale nedělají se ani jiné věci. Přestože byl/je Váš kolega v prvním zaměstnání, by měl vědět, že nikdy nemá podepisovat nic, s čím nesouhlasí, nebo čemu nerozumí a už vůbec ne ve spěchu, bez rozmyšlení, v šoku, ve stresu či pod nátlakem. To platí obecně, nejen pro pracovně právní vztahy.

Dohodu o rozvázání pracovního poměru uzavírají obě strany dobrovolně. Předloží-li jedna strana návrh dohody, není druhá strana povinna na něj přistoupit. (I toto platí obecně pro jakoukoliv dohodu.)

Váš kolega klidně mohl říct, že si to potřebuje promyslet, a požádat o kopii návrhu, aby ji mohl s někým zkonzultovat. Případně rovnou říct, že s návrhem dohody nesouhlasí a že trvá na dalším zaměstnávání a přidělování sjednaného druhu práce (jiný druh práce by mohl odmítnout).

Také mohl vedoucího požádat, aby to zopakoval, že si chce rozhovor nahrát pro konzultaci s právníkem...

Poznámka: Podle zákoníku práce (ZP) je zaměstnavatel povinen zaměstnanci přidělovat druh práce (vrátnice ani ruční opisování směrnic firmy Vašemu kolegovi nehrozily) sjednaný v pracovní smlouvě. Pokud by zaměstnavatel takový druh práce neměl, šlo by o překážku v práci na jeho straně, za niž by zaměstnanci náležela náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

 

asd1

2x

U vysokoškoláka předpokládám, že si s tím dovede poradit sám. Co podepsal to podepsal, jeho blbost.

lmgify

Na VŠ se podrazy pro zákoník práce a obrana proti nim neučí.

To nemá nic společného se vzděláním - neustále se, v souvislosti s různýmy "šmejdy" opakuje, aby lidé nepodepisovali nic, co si nepřečtou, nerozmyslí, s čím nesouhlasí - a neustále se objevují tací, co nejdřív podepíšou a teprve pak se zajímají, zda a jak by mohli rozhodnutí zrušit a podpis "vymazat".

 


2x

@kolega - Dá se teď něco dělat? Jde o to, že to vlastně podepsal pod nátlakem.
Nedá, protože nemáte důkaz - "chlubení se", které jste zaslechl kdesi zpoza rohu jím skutečně není.

ZP § 49

(1) Dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na rozvázání pracovního poměru, končí pracovní poměr sjednaným dnem.

Strany se zjevně dohodly, odstupné v odpovídající výši zřejmě také dostal (délku trvání pracovního poměru neuvádíte)

§ 67

(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně

b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky

chlapec je zletilý a svéprávný, tak podepsal. Kdyby nepodepsal a byl přeložen na tu vrátnici, dalo by se "něco dělat" mnohem lépe.

 


2x
Mladej bude vědět pro příště, že se nemá nechat tlačit do podpisu bez rozmyslu. A až si příště zavolá Tebe, budeš na to připravený...

 


0x

Kolego, ani já, ani Vy jsme u hovoru nebyli. To co popisujete se mi jeví, že mu vedoucí dal na výběr. Vy to cítíte jako nátlak, já nikoliv.

Co by se stalo, kdyby se mladík zvedl a sdělil, "já si to musím rozmyslet".

Dá se teď něco dělat? Jde o to, že to vlastně podepsal pod nátlakem

Nic se nedá dělat, páč to nebylo pod nátlakem. To říkáte jen Vy.

kolega

Já jsem, ale toho šéfa sám slyšel, jak se chlubil dalšímu managerovi, jak s mladým vyběhnul, že mu pohrozil vrátnicí a že mu dá ručně přepisovat směrnice.

Takový věci se prostě nedělaj.

Divný šéf, když před podřízeným "se chlubil dalšímu managerovi, jak s mladým vyběhnul, že mu pohrozil vrátnicí a že mu dá ručně přepisovat směrnice."

kolega

Nevěděl o mne.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]