Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
Měl bych otázku ohledně konzumace jídla v prostorách na pracovišti.
Jsem v jedné bezpečnostní agentuře, na objektu, kde má ostraha svůj vlastní prostor (Kancelář) a sledují zde kamery, vypisují denní hlášení a provádí další činnost.
Kolega z jiného oddělení mi sdělil, že tam kde vykonáváte svou činnost, nemůžete konzumovat jídlo či mít nějaké prostředky pro např.: ohřátí jídla, apod...
To je právě důvod, proč se dotazuji, protože bych jim do té místnosti chtěl zajisti např.: mikrovlnou troubu, rychlovarnou konvici apod... Mě jako nadřízenému to v podstatě nevadí, aby se u výkonu své činnosti (sledování kamer) najedli, pokud tam nebudou dělat vyloženě nepořádek.
Je možnost v souladu se zákonem jim zde pořídit spotřebiče a povolit jim konzumaci v takovém prostoru, nebo musí jíst v kantýně, či někde jinde?
Děkuji mnohokrát.
Kolega z jiného oddělení mi sdělil, že tam kde vykonáváte svou činnost, nemůžete konzumovat jídlo či mít nějaké prostředky pro např.: ohřátí jídla,
Nevěřím tomu, co říká kolega, dokud mne někdo nepřesvědčí předpisem. To je jako když úředník v kanceláři nemůže mít rychlovarnou konvici a vařit si tam kafe.
Nevěřím.
elnino - kolega at vám sdělí přesné podle kterého zákona, paragrafu, vyhlášky atd se nesmí konzumovat jídlo na pracovišti. Pochybuji, že něco takového existuje. Nedejbože kdyby fakt takový nesmyl byl někde zakotven, tak at kolega vždy jde vystřídat ostrahu a zaměstnanci ostrahy klidně půjdou do kantýny. Nemají náhodou nárok na půlhodinovou přestávku? Mají. Jak tohle bude řešit kolega, až vrátnici zamknou a půjdou na kafe?
Nejsem odborník, takže odpovídám raději formou otázky: Není to náhodou naopak, že zaměstnavatel nesmí (pokud to není dáno povahou práce) nutit zaměstnance, aby trávil půlhodinovou přestávku na pracovišti, ale musí mu umožnit odejít, vzdálit se? Nic o tom, že by zaměstnanec nesměl trávit přestávku na pracovišti, pouze "zam-tel nesmí nutit".
Není to tak. Pracovní dobu určuje zaměstnavatel. Ten určuje i to, jestli zaměstnanec může nebo nesmí opustit pracoviště v době přestávky na oddech a jídlo.
Vykonává-li někdo práci, při níž nelze pracoviště opustit, započítává se mu přestávka jako odpracovaná doba. U ostatních zaměstnanců (u těch, kteří pracoviště opustit mohou) se přestávka nezapočítává do pracovní doby.
V zákoně stojí, že v případě prací, které nemohou být přerušeny, může zaměstnavatel nařídit setrvání na pracovišti i v době přestávky, a to za podmínky, že zajistí přiměřenou dobu na oddech a jídlo. Snad mám aktuální verzi, ale pídila jsem se po ní. podnikatel.cz/...
Nicméně jsem měla - očividně špatný - dojem, že když zaměstnanec má přestávku neplacenou, musí mu být umožněno opustit pracoviště a někde se stravovat. V praxi taková hloupost jako stůl a židle ke snězení oběda Protože mám zkušenost, že lidé (mí studenti) rádi převrací pravidla, domnívala jsem se, že se v tomto případě jednalo o podobnou věc, že ze "zaměstnavatel musí umožnit někde se stravovat v době přestávky"udělali "zaměstnanec se nesmí stravovat na pracovišti v době přestávky". Jen jsem se prostě snažila dovtípit, kudy vedla cesta k mýlce v dotazu. Ale to s tím místem na stravování je očividně hloupost (hledala jsem, nedohledala), takže nic.
@Vilik, já si pod obratem zajistit stravování představuji něco jako závodní stravování, závodní kantýnu apod.
Místem, kde by se zaměstnanci mohli najíst, si nejsem jista. Podle mne mohou existovat provozy (objekty), kde (v nichž) to není možné. Pak by ale zaměstnavatel měl zaměstnancům umožnit pracoviště (provoz, objekt) na dobu přestávky opustit.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.