Nejste přihlášen/a.
Toto je hrozná situace. Doufám, že máte alespoň nějakou pomoc a i čas pro sebe, jinak se z toho zblázníte.
A teď k dotazu. Pokud je vaše matka stále vlastníkem bytu - je stále napsaná v katastru nemovitostí, tak nikdo nemá právo ji z bytu vyhodit. Tím pádem není nutné žádné věcné břemeno a ani opatrovník. Na druhé straně, jestli se bojíte, že matka darovací listiny podepíše a vaše sestra ji pak z bytu vyhodí, tak budete muset matku zbavit svéprávnosti.
No a mám ještě jednu technickou k závěti vaší matky. Všechny její děti jsou tzv. neopominutelní dědici a to znamená, že se jim musí něco odkázat. Bez závěti se majetek dělí na stejné díly - pro každé dítě jeden. Ale i se závětí má neopominutelný dědic ze zákona nárok na půlku tohoto dílu - a to i v případě, že v závěti je odkázáno vše jen jednomu dítěti. Taková závět je neplatná a nejsem si jistá, jak se to pak řeší.
@Myska> nějak jste se "utrhla"> dneska už od Vás čtu asi pátou chybnou nebo nesmyslnou odpověď.
Nikdo nikoho nemůže "zbavit svéprávnosti"> dokonce ani soud.
Ale no tak, tohle už přeháníte. Je to často používaný výraz laickou veřejností pro zbavení právní způsobilosti. Rozhodně to ale neznamená, že celá rada je špatně.
@myska - Taky mám jednu technickou - termín "zbavení právní způsobilosti" rovněž není korektní.
@olcca - Proto prosim o radu jak zažádat u soudu o určení opatrovníka v případě dědického řízení.
Jestliže nechcete, aby maminka měla omezenou svéprávnost, pak není možné,a by měla opatrovníka. Pokud sepsala závět, je platná, at je v ní cokoli - jedině by bylo možno ji v dědickém řízení napadnout, ale zas budete těžko dokazovat, že ji maminka nenapsala, dokud jí to "myslelo".
Je ovšem možno určit opatrovníka do budoucna - viz nkcr.cz/... - a notář se dá pozvat i domů, aby zápis sepsal.
Zatím je byt ve vlastnictví maminky, takže nějaké věcné břemeno nepřichází v úvahu (to by ho musela darovat) - a až by přešel na dědičku, už bude zbytečné.
Mimochodem - jestli "Sestry podepsali za mamku žádost i do domova důchodců" , jedná se o neplatný úkon a měla byste (pokud to můžete s jistotou dokázat) informovat toho, komu ji podaly.
@ jedubabicka :
...Jestliže nechcete, aby maminka měla omezenou svéprávnost, pak není možné,a by měla opatrovníka. ...
No nevím,ale tohle platí i u manželky? Manželka je ve ,,trojce,, nemá nijak omezenou svéprávnost ( taky je na vozíku/inkontinence/koupání atd.,atd...) a přesto ji dělám opatrovníka 365/rok a je to schváleno i přes Ú.P..A to ještě chodím na brigádu.Na HPP pracovat nemůžu právě kvůli opatrovnictví.
@mnd - Nejasně jsem se vyjádřila - nebo spíš zkratkovitě. Maminka tazatelky by musela omezenou svéprávnost (a tedy opatrovníka) v případě napadení závěti s odvoláním na její duševní stav při sepisování.
Jinak máte samozřejmě pravdu - i špatný fyzický zdravotní stav je důvodem pro určení opatrovníka.
Chodí vám někdo pomáhat s hygienou maminky? Musí mít dekubity, proleženiny na zádech, patách, na zadku. Jak je řešíte?
Je to divné, ale nemusí. Ono asi nejvíc záleží na tom, jak je který organismus nastavený a jaké má hojení. Třeba sousedka má manžela už asi 20let ležáka po autonehodě. Že by ho nějak výrazně polohovala a cvičila s ním, o tom tedy nevím. A má pro něj starou matraci a říká že jinou nechce, žádnou speciální, protože on jí má tak dobře vyleženou, že z ní právě ty proleženiny nemá. A jelikož pán jezdí 3x týdně na dialýzu, je neustále pod kontrolou zdravotníků a ti by si nějaké špatné péče všimli. No a naše babka, nechodící, jen sedí nebo leží, ta má tak tuhý kořínek a dobré hojení, že se bojíme, že nás přežije. Matraci sice má antidekubitní, ale tu jsem koupila hlavně proto, že je v omyvatelném potahu. Jinak celý den sedí na vozíku, často na něm přes den i spí. A proleženiny mít nebude a nebude. Když to vypadá, že se jí někde něco dělá, stačí to den dva mazat něčím na dětské opruzeniny a zas má kůžičku růžovou. Možná v tom hraje jistou roli i její morbidní obezita, tedy je tím tukem dobře polstrovaná a kost netlačí přímo na kůži.
@myska - Ale i se závětí má neopominutelný dědic ze zákona nárok na půlku tohoto dílu
Vy jste přející
NOZ § 1643
(2) Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu.
Závět platná bude, jen dcera-dědička bude muset ostatní "vyplatit"
§ 1651
(1) Právo na povinný díl má i nepominutelný dědic, o němž bylo zůstaviteli známo, že je naživu, a přesto jej v závěti opominul.
§ 1653
Byl-li nepominutelný dědic zkrácen nebo opominut, přispějí dědici i odkazovníci k vyrovnání jeho práva poměrně.
@Myska> ve většině článků v internetu nacházím chyby. V oblasti práva není moc dobré čerpat z článků. (-:
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.