Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Souhlas s plnou mocí

Od: markestan* odpovědí: 12 změna:
Přeji krásný den, V pondělí mi byl doručen dopis od notářky ohledně dědického řízení po mé babičce. Jednání proběhne příští čtvrtek. S rodinou se nestýkám a ani nechci, máme mezi sebou špatně vztahy proto jsem se rozhodla že se jednání účastnit nebudu. Chci se zeptat zda mohu do plné moci napsat dědu-manžela po zemřelé aniž bych mu dala vědět? Nemám na něho kontakt. Při jednání může plnou moc odmítnout s tím že o ní nevěděl? Jaký mi za to hrozí postih? A pokud na něho napíšu plnou moc budu muset uhradit poplatek za jednání nebo to pak hradí ten kterému náleží má plná moc? O peníze nejde, notářce je klidně pošlu ale aby mě pak nestíhali že jsem to neuhradila. Děkuji vám všem za pomoc.

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x

Jednodušší je dostavit se, do protokolu odmítnout dědictví a zase odejít - notářka by vás měla poučit, je to ostatně její povinnost.

Doprovodit vás může kdokoli, ale k samotnému jednání nemusí být připuštěn.

markestan*

Dobře, moc děkuji za odpověď na můj dotaz. K jednání tedy půjdu, at to zbytečně nekomplikuji.

 

marttinna

3x

Dobrý den,

toto se mi stalo před asi 2 lety. Měla jsem dědit po svém otci,neviděla jsem ho skoto celý život. Na tu adr. od kterého mi byl dopis poslán jsem odepsala že se zříkám veškerého dědictví z důvodu nestýkání se s otcem. Napsala jsem,že pokud mám něco dědit že se zříkám ve prospěch tety(paní co s tátou žila spoustu let),poslala to doporučeně. Nikdo se neozval,víc nevím,kopii si uschovejte i lístek z pošty.Děti mám a dospělé,nic nedědili,nikdo je neobeslal.Takto mi to stačilo

 

an*

2x

Poplatek notáři musí zaplatit ten kdo dědil. Plná moc opravňuje jinou osobu k jednání za Vás, ale nezbavuje Vás povinnosti zaplatit částku podle výše zděděného majetku.

Ale uniká mi smysl psát plnou moc na někoho na koho nemáte adresu. Jak mu ten tiskopis chcete předat? Jak se s ním domluvíte na tom, jak má za Vás jednat? Odmítnout plnou moc samozřejmě může.

Myslím, že by bylo vhodnější jednání u notáře se zúčastnit. S příbuznými se bavit nemusíte. Vyslechnete si notáře, který Vám sdělí o jaký majetek se jedná a položí Vám otázku, jestli děditství přijímáte. V případě, že je děditství i s dluhy, máte možnost ho odmítnout.

markestan*

Dobrý den, děkuji vám za odpověď na můj dotaz. Plná moc se prý posílá notáři, myslela jsem že ji tedy vypíšu na dědu, pošlu notářce a bude hotovo. Žádné dědictví po babičce nechci. Myslela jsem že pokud něco budu dědit děda si to rovnou nechá.
Mohu se ještě zeptat jak dlouho jednání asi trvá? A může se semnou zúčastnit snoubenec?

 


2x

Jednání trvá různě dlouho, záleží kolik se toho dědí, kolik je dědiců a jak moc se v tom štourají, může to být i několik hodin, u velkých pozůstalostí, kde se třeba dědí celé firmy a není to dopředu předjednané, i několik dní.

Nelze napsat jednostranně plnou moc. Plnou moc musí zplnomocněný svým podpisem přijmout. Pokud ji nepřijme, je neplatná. Samozřejmě může plnou moc přijmout i těsně před jednáním.

Můžete koneckonců dedictví přijmout a obratem ho dědovi celé darovat darovací smlouvou. Myslím, že by to bylo z právního pohledu nejčistší.

Snoubenec se zúčastnit může, ale musí s tím souhlasit všichni ostatní účastníci, protože dědické řízení je neveřejné soudní jednání a podléhá stejným pravidlům. Notář zde pak plní roli soudního úředníka. Nejsem si jist, jestli k přítomnosti snoubence stačí souhlas notáře. K tomu si přečtěte odpověď z jiné poradny: bezplatnapravniporadna.cz/...

 


1x

Pokud se dědictví zřeknete, jsou dědici vaše děti, pokud jsou nezletilé, musel by za ně odmítnutí dědictví schválit opatrovnický soud, takže to nebude tak jednoduché.

markestan*

Dobrý den, děkuji za odpověď. Děti ještě nemáme.

 

jenda2*

1x

V otázce plné moci musí být účastníci nejméně dva. Jeden co uděluje plnou moc a druhý, který ji přijímá. Bez souhlasu druhého je celá tato otázka tak nějak nesmyslná !

Proč nesmyslná? Sice otázka "můžu někoho zplnomocnit bez jeho vědomí" je velmi právně "naivní", ale je naprosto v pořádku.

markestan*

Dobrý den, děkuji za reakci i Vám, známá mi poradila at dám plnou moc dědovi, že ona to také takto udělala, ale asi si při té radě neuvědomila že já se s ním narozdíl od ní nestýkám. Snažila jsem se mluvit s notářkou a psát do právních poraden, nikdo mi ale nedokázal zodpovědět jakým způsobem se mohu vyhnout tomuto jednání. Myslela jsem že když dám dědovi plnou moc tak je to jako bych se zřekla dědictví v jeho prospěch, až když jsem si to pořádně přečetla zjistila jsem, že dát mu plnou moc pro mě znamená pouze to, že bude jednat za mě. Rozhodla jsem se tedy, že se jednání zúčastním, rodiny si všímat nebudu, na místě se zřeknu a odejdu. Díky za vaše názory a rady.

 

jenda2*

0x

Nemůže být udělena plná moc někomu, kdo o tom neví a třeba by ji ani nepřijal. Pokud není potvrzeno přijetí, opravdu je celá tato diskuze o ničem.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]