Nejste přihlášen/a.
Ten kříž byl vlastně taková vychytanější čelenka. Ta může sjet na nos, kříž díky těm popruhům na hlavě držel. Bylo to proti větru, aby vlasy držely a nelítaly do obličeje´, nepřekážely.
Vzpomínám, jako dítě jsem si chodívala hrát ke kamarádovi o několik domků dál. Jednou jeho tatka řezal na cirkulárce dříví a na hlavě měl tento kříž. Viděla jsem to "naživo" poprvé a naposledy, nikdo jiný ve vsi to nenosil. Dneska už ten pán nežije. Jezdil s autobusem na místní lince, vozil nás do školy. Já si na něj nevzpomínám jako na autobusáka, ale pořád ho vidím před sebou u té cirkulárky s tím křížem na hlavě. A že to je už roků! Jaga.
Ahoj, jsi si opravdu jistá, že ten pán, co nosil kříž, už opravdu nežije? Já bych ho nepodceňoval, je to trochu mimo
Soused ho nosil před dávnými lety v minulém století když s chlapama v ulici hrával na plácku za domy fotbálek, aby mu vlasy nepadaly s čela do obličeje a také aby mu pot z čela netekl do očí.
Podobně ho nosili v té tobě páni inženýři a pan doktor na tenisových kurtech, opět kvůli padání vlasů do očí a také tím ukazovali ženám, které také byly na kurtech, i dalším lidem, že jsou sportsmani. Ti, co přijížděli na kurty na okraji lesa na kole, měli pletený kříž na hlavě také, aby už když šlápli do pedálů u domu, všichni věděli, že soused jede hrát tenis a samozřejmě i proto, aby jim patka vlasů nepadala do očí..
Něco podobného byla sítka na vlasy, aby si muži nepřeleželi vlasy, nasadili si na učesanou hlavu sítku, která vlasy držela ve správném tvaru účesu a ráno muž nebyl rozčepýřený jako vrabčák.
Finta je v tom, ze celenka krome toho, kdyz se clovek poti a pasek okolo hlavy zachytava kapicky, co by natekly do oci a stipaly a dale tem, co maji (jeste) dlouhe vlasy, ze je drzi, aby jim nelitaly do oci (to vse uz tu bylo receno), ale hlavne jde o to, ze mirrny tah celenky vyvolava lehce sviravy POCIT, ze je vam na hlavu TEPLO!
Cim to je, to nevim, to by asi exaktne vysvetlil nejaky fyziolog. No a ten vlastni "kriz" je tam jen aby celenka nepadala.
Pochopitelne si lze kolem hlavy uvazat treba smotany satek, ale stejny POCIT tepla navodi i natazena na hlavu "zavarovaci" guma, napr. co se davala pod sklenena vicka "masovek"; dnes uz ji tezko sezenete
Kriz se pouzival hlavne v rocnim obdobi, kdy jeste neni moc zima a v cepici by uz bylo horko. Kdyz se clovek v cepici zpoti, ma vlasy mokre a jakmile cepku sunda, nebo ji silnejsi vitr profoukne, pot se rychle odpari a tim se hlava naraz ochladi az moc (skupenske teplo vyparne vody je 2,4 MJ/kg!). Lepsi je se nezpotit. Takhle s "krizem" na hlave se drobne kapicky potu mohou postupne odparovat a neni to narazovite, jako kdyz si cepici z mokrych vlasu sundate a pod. Prichazejici tepla krev staci teplotu hlavy udrzovat skoro stale stejnou.
Pochopitelne nesmi byt tah "celenky" prilis silny, aby nezabranil proudeni krve do pokozky temene, to by pak hlava prochladla, i kdyz byste se nezpotili.
Hlavou se ztraci spousta tepla, nebot hlava ma spatnou izolaci - jen mala tukova vrstva a mozek je hodne promyvan teplou krvi z telniho centra. Pekne je to videt na termosnimcich.
..je to sice oroginální,ale jsem ráda za moderní dobu-gel na vlasy, mašinku na vlasy a modu kratounkých pánských účesů,že?když si k tomu domyslím,ještě tu sítku na kníry a podvazky na podkolenky...
Proč myslíte,že tragicky? Každá doba má něco svého. Třeba se někdo bude smát až uvidí nejnovější Wiessman. Já jsem maminku prosil aby mi ho upletla, když už nebyl ke koupi. "neseděl"
Já si vzpomínám, že na tom kříži byla širší místa tam, kde byly uši. Pak ta čelenka zakryla uši a na tom mužští nosili placatou čepici a uši jim nemrzly.
Hlavně chránil uši v zimně,při sportování. Čepice by překážela. Třeby při lyžování na běžkách a nebo při hokeji . S potem to nemělo nic společného
Kříž na hlavu se používal zejména v době, kdy se mužské vlasy stříhaly tzv. "na havla", t. j. někdy v 50 letech 20. století. Od čela dlouhé vlasy, česané přes temeno hlavy až k zátylku a tam teprve ustřižené. A protože při sportu a větru mohly spadnout přes obličej a celý ho přikrýt, používal se kříž. Aby vlasy nelétaly.
V padesátých letech nosil kříž na hlavě každý druhý kluk. Ve škole Na paloučku v Nuslích jsme měli učitele češtiny, pana Klána, který ty kříže nesnášel. Kdykoliv přišel do třídy, zvolal: Punčochy dolů! Museli jsme kříže sundat. Já osobně jsem vlastně neměl kříž, ale jeho torzo - jen s jednou příčkou. Už se nepamatuji, proč mi maminka neupletla normální kříž. Ještě bych dodal zajímavost, byl to poslední rok (školní rok 1952/53) existence tzv. měštanky (oficiálně "střední školy"), tedy školy druhého stupně. Pak byla zavedena (po sovětském vzoru) osmiletka.
Tak to my jsme používali termín měštanka, obecná škola a první, druhý stupeň i v letech 90-98. Byly to dvě budovy školy vzdálené od sebe asi 400 m, jedna pro první stupeň ZŠ, druhá pro druhý. Dneska je z obecné školy mišmaš různých služeb, je tam ale myslím i pobočka ZUŠ a z měštanky je bytový dům, resp. domov důchodců s názvem Měštanka No a nová ZŠ stojí o dalších 500 m dál a je (nebo v té době byla) největší ZŠ v ČR (velikostí budovy, ne počtem žáků), bohužel já jsem už do ní nechodil, byli jsme poslední ročník, který se (do)učil ve staré měštance, pak se první i druhý stupeň přestěhoval do té nové...
V těch dobách také skoro všechny ženy a mnohé dívky nosily na hlavě šátek. Starší ženy ještě i v sedmdesátých letech bez šátku na hlavě nevyšly z domu. Byl praktický protože se vlasy při práci nezaprášily a také účes nerozcuchal vítr a šátky slušely. V posledních dobách nošení šátků (70.léta?) to byly spíš už jen silonové šátečky spíš pro ozdobu.
I v dnešní době se šátky nosí v nové moderní podobě, ale dřív byl pro ženu stejná samozřejmost, jako pro muže klobouk nebo čepice. Žena mohla jít třeba i bosa (na pole), ale nikdy ne bez šátku. Ale to už jsem odbočil od tématu kříže na hlavu.
To povídání o šátcích, to je pravdivé a přesné. A také žádný úklid doma se neobešel bez šátku, byt koketně uvázaném. Aby se nezaprášily vlasy. Ty se složitě myly, složitě upravovaly, spalo se na natáčkách. Když žena chtěla být za krásnou večer, chodila v natáčkách pod šátkem, celý den. Kdeže ty loňské sněhy jsou.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.