Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Propustka v praci

Od: sobul odpovědí: 38 změna:
Dobry den. Chci se zeptat. Budu muset jit 2 dny po sobe k lekari. Jeden den k zubarovi a druhy den v jinem meste k ocnimu. Zamestnavatel mi vsak proplati pouze jeden den. Co se stane, kdyz budu mit propustku i druhy den? To nebudu pobirat zadnou mzdu ten druhy den? Dekuji za radu

 

 

38 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Za návštěvu lékaře se neproplácejí celé dny. Jdete třeba k zubaři - jste objednán na 10. hodinu. Do 9,30 můžete být klidně v práci, pak si pan doktor zavrtá a Vy se zase po chvíli do práce vrátíte. Není třeba mít celodenní absenci.

Pokud jedete do jiného města, vezměte si auto. Jistě jste objednán, nebudete dlouho čekat. A pak zase šup do práce. Na co celý den?

Jinak, když se objednáváte, máte možnost objednat se na dobu, kdy nejste v práci. U nás mají obvodní lékaři i zubaři některé dny v týdnu ordinaci až do 18 hodin. Pro pracující. Takže si lidé mohou toto v pohodě zařídit až po směně. Jaga.

anonym0

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem @milancukrar z důvodu porušení pravidel poradny. ]

Upozornění od sys milancukrar 18. 12. 2017 10:00:00
Babajaga radí správně, nevím proč jí urážíte za její názor a pravdu.
anonym0

babajaga popisuje svoje videni sveta a jak to funguje u nich. To pak zevseobecni a proste to podle ni musi fungovat pro vsechny ostatni stejne. Tomu ja rikam jednoduchost.

> Jdete třeba k zubaři - jste objednán na 10. hodinu. Do 9,30 můžete být klidně v práci, pak si pan doktor zavrtá a Vy se zase po chvíli do práce vrátíte.

Jak to vi? nevi to. Je to rada, neni. To je smyslene, asi ma zubare nekde za rohem.

> Pokud jedete do jiného města, vezměte si auto. Jistě jste objednán, nebudete dlouho čekat. A pak zase šup do práce. Na co celý den?

Ja vi ze nebude dlouho cekat, jak vi ze ma dotycny k dispozici auto? nevi to. Je to rada, neni. To je smyslene.

> Jinak, když se objednáváte, máte možnost objednat se na dobu, kdy nejste v práci.

haha, Jak vi jake u nich ma zubar ordinacni hodiny? nevi to. Je to rada, neni.

> U nás mají obvodní lékaři i zubaři některé dny v týdnu ordinaci až do 18 hodin. Pro pracující. Takže si lidé mohou toto v pohodě zařídit až po směně.

Jak vi ze to u nich jde take? nevi to. Je to rada, neni.

Upozornění od sys milancukrar 18. 12. 2017 13:16:08
Vidíte to, a jde to bez urážek. Nemusíte souhlasit, ale není třeba urážet.
anonym0

To, ze existuji jednodussi nebo hloupi lide a nazory je fakt. Jen se to podle vas nesmi napsat. Nekdo vam vyhradil pravo moderovat to tu a o necem rozhodovat, ale skutecny stav veci to nezmeni.

 

lee*

1x

Nerozumím tomu, že zaměstnavatel proplatí jen jeden den...? Vy byste si měl plánovat lékaře mimo Vaše směny, nicméně nejde-li to jinak, jdete v pracovní době a zaměstnavatel to omluví a proplatí. Netuším, jaký lékař je na celý den. Pokud jdu k zubaři v 10, jdu do práce místo na 7 už v 6, v 9 to zabalím a v 11 se vrátím. Pokud jdu v 8 tak jdu z domu a na půl 10 jsem v práci. Samozřejmě chápu, že se zaměsnavateli nelíbí, pokud jdete 2x po sobě k lékaři (a není to nic odborného, něco s čím se dlouhodbě léčíte) a nehodláte se v práci ukázat vůbec. Jakou máte pracovní dobu? Opravdu Vám návštěva zubaře neumožní jít vůbec do práce?

 


1x

NV č. 590/2006 Sb.

1. Vyšetření nebo ošetření
a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojištovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen "nejbližší zdravotnické zařízení"), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).

 

athenaise*

1x

U nás v bývalé práci bylo nastaveno, že lékař v místě práce byl "omluven" na 4 hodiny a lékař v jiném městě byl "omluven" na celý den. Ale toto schéma nemusí platit u všech zaměstnavatelů. Bylo by dobré zajít na personální a domluvit se tam. Zákon nakazuje omluvit se k lékaři na "nezbytně nutnou dobu". Ale to je dost sporné. Ve větších městech to není tak složité jako na malých. A kdo nevlastní auto...má problém. Sestra ještě pracuje u mého bývalého zaměstnavatele a když musí k alergologovi ...je to na celý pracovníden. Př. bydlí cca 15km od práce, dojíždí autobusem a pracovní dobu má pevnou (6-14 a 14-22) Občas zaměstnavatel přehodí směny. Na kontrolu k alergologovi ( okresní město vzdáleno 22km od práce) se objednvá cca 3-4 měsíce dopředu. Tak daleko dopředu opravdu neví, jakou směnu zrovna bude mít. A ani lékař, který je na okrese (nejbližší) jen jeden , není ochoten nechat si diktovat kdy pacient má čas, ale řekne ber a nebo nech být. (vlastní zkušenost). A to samé je se zubařem a jinými. Vím, že kdo nezažil , neuvěří. A to nemluvím o tom, že když změníte zaměstnavatele, a byt má lepší inanční podmínky, lékaře jen tak změnit nemůžete, protože jich tu na menších městech není tolik a jste nuceni dojíždět za ním.

athenaise®

Já zažil a věřím, třeba zubní mi našla před týdnem kaz a objednala až na 7. měsíc příštího roku. Takže konec a 8 ledna jdu k jiné zubařce. Vždy se musí postupovat individuálně u každého zaměstnance jinak i podle druhu ošetření. Kolega šel na injekci do nemocnice, chtěl na to 4 hodiny proplatit, přestože byl u lékaře 15 minut, plus cesta 2x30 minut.

Někdo chce návštěvu u lékaře využít, někdo zneužít.

krtek66

no já jsem třeba v práci furt, dovolené ani čas si je brát nemám, takže když jsem nucený si vzít propustku k doktorovi tak ji "vytěžím" maximálně co to jde..

athenaise*

milancukrář@ přesně dle poslední věty. Jsou lidé, kteří zneužívají. Jen by se měl asi každý měřit individuálně. Ale to není na naše posouzení. Ten , co má auto, je v okresním městě za půl hoďky, pak něco na čekání a půl hodiny do práce, tak by stačilo omluvit 4 hodiny, ale člověk , který se musí dopravit autobusem, musí mít na to skoro celých 8 hodin. Př. je objednán na 11:00h směnu má od 6:00h, ale autobusem se dostane do práce sice na šestou, ale autobus jede v 7:00h. Tak jede k lékaři rovnou ze své vesnice. V okresním městě je sice za půl hodiny, ale lékař je na druhém konci města (2km) a tak to je další půl hodina, pak čeká v čekárně na objednací čas (10:30h) , ale je jen málo lékařů, kteří zvládnou vzít člověka přesně. A tak čeká cca hodinu. Pak zase zpět na autobusové nádraží a čekat do půl jedné na zpáteční autobus. A teď by měl jet zpátky do zaměstnání, ale myslím, že by bylo lepší jet rovnou domů, protože jít na půl hodiny do práce jen proto, že by se to mělo je podle mne nesmysl. Autobusem by musel totiž čekat další hodinu. Je to složité a proto si myslím, že lékař v místě práce se může omlouvat na 4 hodiny, ale pokud někdo musí jinam, je to na celých osm hodin nejméně. A to nemluvím o tom, že vlastně kolikrát nemá čas se ani najíst.

 


0x

sobule, přeci nebudete u lékaře celé dva dny, tak proč by Vám měl proplácet oba dny.

Omluví a zaplatí jen nutnou dobu. To je, kolik uváží zaměstnavatel, popřípadě vedoucí, nebo jak je zvykem u Vás ve firmě.

Třeba periodická kontrola zubů je za půl hodinky. Ošetření zubu, třeba 1 hodina.

Ad babajaga - Pokud jedete do jiného města, vezměte si auto. Jistě jste objednán, nebudete dlouho čekat.
Dvě drobné připomínky - 1) každý nemusí mít auto a každý spoj nemusí mít krátký interval a 2) ani při objednání na přesnou hodinu není jisté, že nebudu čekat; při dojíždění odjinud to může být problém.

Ad milancukrar - Omluví a zaplatí jen nutnou dobu. To je, kolik uváží zaměstnavatel, popřípadě vedoucí, nebo jak je zvykem u Vás ve firmě.
"Nezbytně nutnou dobu" neurčuje zaměstnavatel - jedná se nejen o samotné vyšetření/ošetření, ale i cestu tam a zpět, doba čekání či další přímo související úkony. Příkaz zaměstnavatele, který předem stanovuje maximální dobu trvání této doby nemá oporu v právních předpisech.

jedubabičko, prosím, sdělte mi právní předpis, který mi nařídí, že (ne)mám zaměstnanci proplatit za návštěvu určitou dobu? ("Nezbytně nutnou dobu" neurčuje zaměstnavatel") Rád se poučím.

Naprosto s Vámi souhlasím s poslední větou, že nejde dopředu paušálně stanovit dobu, kterou mu omluvím a zaplatím. Vždy to řeším individuálně.

Pojem "nezbytně nutná doba" viz výše citované nař. vlády, respektive jeho příloha. Výklad o něco níže.

Samozřejme, že je nutno řešit individuálně - ale zaměstnavatel skutečně nemůže určit, že například při ošetření u zubaře proplatí zaměstnanci pouze pevně určený počet hodin.

Kdo tedy určí, jakou dobu je v konkrétním případě "nezbytně nutná doba"

Děkuji

anonym0

Urci to okolnosti sami v tom danem konkretnim pripade. Pokud si jako zamestavatel budete myslet, ze toho zamestanec zneuzil, muzete to resit po svem nebo ho pri tom muzete kontrolovat. Nebo muzete travit cas tim, ze to zamestnanci naplanujete dopredu a behem toho ho budete dirigovat podle aktualne vznikle situace. Fantazii se meze nekladou.

espektuji Váš názor, ale okolnosti nic neurčují. Musí to určit někdo, přesně v tom duchu, jak píšete pokud toho chce zaměstnavatel využít či zneužít.

To už je slovíčkaření - exaktně určit nelze. V praxi se obvykle vychází z doby strávené u lékaře (tu přesně zjistit lze) plus přiměřený čas na cestu tam/zpět s ohledem na např. možnost dopravy a pod.

Ostatně zneužít či využít se dá všechno včetně zákona - natožpak nějaký interní příkaz.

Jedubabičko, slovíčkaření to sice je, ale dopátrali jsme se toho, že se shodneme, páč to tvrdím rovněž. Já určím, kolik hodin dostane zaměstnanec zaplaceno, popřípadě kolik hodin má neplacené volno, když nepřijde.

Vy jste tvrdila, toto: Nezbytně nutnou dobu" neurčuje zaměstnavatel
Já tvrdím že to určí zaměstnavatel, přesně jak to píšete teď.

Ad milancukrar - Já určím, kolik hodin dostane zaměstnanec zaplaceno, popřípadě kolik hodin má neplacené volno, když nepřijde.
To ano - ale nemůžete striktně určit, že při návštěvě lékaře má pracovník nárok na například dvě hodiny a víc mu nezaplatíte.

Takže nezbytně nutnou dobu zaměstnavatel nemůže zaměstnanci "předepsat" např. v hodinách, ale může ji individuálně upravit. Uff - já tušila, že to bude jen šum - u piva bychom měli dávno jasno

Vážená a milá paní kolegyně, s Vámi bych šel na pivo kdykoliv. Naprosto s Vámi souhlasím, že bychom to vyřešili u piva během pár minut, přesně tak, jak jsem to vyřešil se zaměstnancem.

Nikdy jsem nezastával názor, že k lékaři máme nárok na nějaký určitý počet hodin k úhradě, ale je to vždy na dohodě obouch stran.

Děkuji, vážený a milý pane kolego - třeba někdy

anonym0
Jdu k lekari, jsem objednan. Prijdu na radu, ale az pozdeji kvuli lidem predemnou. Nebo si predstavte, ze lekar musi odejit a uz me nestihne vysetrit vubec a preobjedna me na druhy den. Cestou od lekare zpet do prace ma vlak zpozdeni. Kdo tohle vse musi urcit? Natoz treba predem. Nikdo. Lidove receno se to stane samo. Pokud zamestnavatel chce at travi cas, ze to bude overovat.

anonyme, popisujete jeden případ, zkusím popsat jiný.

Řidič náklaďáku mi ráno oznámí, že v 11 hodin musí k doktorovi na injekci. Že ale již nepřijde. Po debatě se dozvím, že má domluveno se sestřičkou, že ho píchne hned ve 13 hodin. A tak že to bude celý týden. Pracovní dobu má od 7:30 do 16hodin. Takže jsem mu doporučil, aby šel na injekci ráno a nebude problém. Cesta z práce k lékaři je 20-30 minut, dle hustoty provozu. Z nemocnice domů to má 15 minut.

Kolik byste mu platil hodin denně, když za něj musíte sehnat jiného řidiče, aby odvezl domluvený materiál zákazníkovi, který jsem mu slíbil?

Dobrý večer, Milane, tož to by mě asi také fakt dost nasralo, on to včera nevěděl, že to má takto domluvené? I kdyby tam chodil celý týden, tak tam zajdu buď hned ráno nebo končím dříve a zajdu tam. Naštěstí návštěvy lékaře jsem já osobně za těch možná patnáct let, co jsem zaměstnán. řešit nikdy nemusel, vždy jsme se dohodli. Pravda je zas, že já jsem pravidelné pracovistě vždy měl daleko od domova, a tak i to bylo pro zaměstnavatele přínosem, nechal mě doma, já jsem kromě doktora si ten den zařídil i jiné záležitosti, a pak zas fungoval bez omezení, svou práci jsem zvládl zcela s přehledem (zaměstnavatele také zajímá, zda to auto pojede zas 150km na točku či ne, raději mi dá volno, a hotovo, nic se neřeší), jiný den případně dodělám, co potřeba, však já mu to bohatě vynahradím jinak.. Mnoho věcí se dá vyřešit dohodou se zaměstnavatelem, vždy napřed řešit to s vedoucím, s rozumem, paragrafy sice jsou, ale zamotat se do nich... To pak stojí za víte co.

ondra®

nemám záje, si vymýšlet, takto to opravu bylo. Řidič mi to třeba zapomněl říci včas. Důležité je, že byl na injekci, že jsme se domluvili a já mu zaplatil jen dvě hodinky denně. Příští týden již chodil ráno na injekce.

Souhlasím s Vámi, že: "vyřešit dohodou se zaměstnavatelem, vždy napřed řešit to s vedoucím, s rozumem, paragrafy sice jsou, ale zamotat se do nich"

 

id

Když vím, že se nevrátím do dvou hodin od lékaře, tak si na zadní stranu propustky nechám napsat odchod. Při zpoždění vlaku vám v kase vystaví potvrzení. S takovými propustkami nemám problém a proplatí třeba celý den. Kde vidíte problém vy?

 

krtek66

0x

a to jste si nemohl ty 2 doktory spojit v jeden den?

 

anonym0

0x

Vas zamestnavatel vam ji proplati, mate na to ze zakona narok. Reci, ze se mate objednavat mimo pracovni dobu jsou dobre pro personalisty a zdejsi radce. Objedavate se podle dostupnosti pece a akutnosti. Pokud se vas zamestavatel bude ptat, dolozite mu dobu cesty k lekari, vas cas straveny u lekare a cestu zpet. Jestli jedete autem nebo hromadnou dopravou na to nema zadny vliv. Dostanete zaplaceny cas, ktery jste potreboval. Pokud to trva cely den, dostanete zaplaceny cely den nebo dva.

krtek66

jj to máš recht...ale někde existují tací zaměstnavatelé, kteří si dělají poznámky a podle toho jak často je v práci a u doktora podle toho se chovají...a můžou ho/ji třeba pak propustit (z jiného právního důvodu, ale fakticky za doktory)

 

banny

0x

Vidím,že je to stále kontroverzní téma,stačí kuknout tady poradte.cz/... a počkejte až tuhle současnou debatu uvidí Ivzez

 

au1

0x
tady se clovek i zasmeje nekteri jsou uplne mimo realitu, zahledeni do tech svych paragrafu, ktery samozrejme kazda firma dodrzuje.

Jestliže zaměstnavatel nedodržuje to, co má, lze se bránit - jenže do toho se málokomu chce.

Pak se není možno divit, že zaměstnavatel dělá to, co je mu "dovoleno".

au1
z toho kdo se brani se stava nepohodlny zamestnanec. A co se stane s nepohodlnym zamestnancem?

 

pohanka*

0x

Zajímavá diskuze. Můj názor je, že když se chce, a zaměstnanec je trošku inteligentní, tak se dá všechno naplánovat. I když ne na 100 procent, tak na 90 určitě.

K té injekci - na injekce a převazy se zásadně chodí brzy ráno, ještě než začne ten velký frmol, to vám řekne každá sestřička.

Sodul píše, že má 1 lékaře ve svém městě a k druhému dojíždí. Každý lékař má jeden den v týdnu prodlouženou dobu pro pracující /již zde bylo uvedeno/.

Pokud má termín v prodloužené době obsazen, v tom případě jsem toto řešila tak, že jsem k lékaři šla, nebo se objednala, hned brzy na ráno a poté šla do zaměstnání.

V místě bydliště je půl dne zcela dostatečné. Případně se nechat objednat na kousek po poledni. 4 hodiny se dopoledne pracuje a po obědě si zařídí návštěvu lékaře.

Na ošetření v druhém městě záleží, jak je daleko, jaké tam je spojení, ale ze zákona na to byl celý den. Také se mě to jednou stalo. Bydlím v menším městečku 30 km od Prahy. V Praze jsem pracovala, ale jela do Kolína. Kdybych se vracela na Prahu 4, tak bych odpracovala necelé dvě hodiny.

Pokud to bylo možné, vždy jsem si vyřídila v jednom místě, v jeden den více doktorů. Zubař, oční, gynekologie, obvodní - napsat léky apod.. Vše se dá skloubit, jenom si člověk musí vytáhnout ordinační hodiny, objednat ty, kteří objednávají a začít brzy ráno třeba být v čekárně i v 7 hodin jako první.

Nepíši o nenadálých potížích, ty se nedají naplánovat, ale o pravidelných návštěvách.


doplněno 18.12.17 20:35:

A když se zadaří, tak má člověk sám ze sebe dobrý pocit, jak je šikovný. Je možné se ještě třeba nechat vyfotografovat na nový pas - OP, dojít ke kadeřníkovi apod..

au1
ono nestaci kdyz je trochu inteligentni zamestnanec, musi byt trochu inteligentni i zamestnavatel v tomto pripade vetsinou zastoupeny HR oddelenim. Povim Vam svuj pribeh. Pracuji v jedne firme 10 let. Nikdy jsem nebyl flakac nebo notoricky nechodic do prace, ci navstevnik doktoru. Kdyz jsem potreboval k zubarce, sel jsem k ni v 6 rano, abych byl co nejdrive v praci, kdyz firma potrebovala abych chodil do prace o vikendech, planoval jsem zubarku na dny kdy jsem mel v tydnu volno. Zadne jine lekare jsem nenavstevoval.
2.5 roku zpatky se mi stal uraz, a pak to zaclo. Hodiny a hodiny stravene po doktorech, neurologie, magneticka, emg, rehabilitace. Zamestnavatel zavedl povinnou pracovni dobu od 8.30,do te doby propustky nebral jako omluvu z prace. Inu chodil jsem jak to slo k doktorum, a vzdy rovnou do prace. Pak se vymyslela povinna pracovni doba 6h denne, zbyle 2 hodiny byly jedno kdy si clovek odpracuje za ten den, a k tomu se jedna propustka zacla pocitat na polovinu povinne pracovni doby, tj 3 hodiny. To uz zacal byt trochu problem, protoze za 3h se dostat na neurologii kde vetsinou cekam 2 hodiny a dele, a pak zpet do prace, bylo prakticky nemozne. Dovedel jsem se, ze s temi bolavymi zady si mam zbytek, ktery neomluvili, nadpracovat. No a nakonec to dopadlo tak, ze omlouvaji 3 propustky mesicne, kdo je prekroci, tisicovka z premii dolu. Takova perlicka je, ze propustky z rehabilitaci, kterych mivam 6-10 za mesic, neuznavaji vubec. U zdraveho cloveka se to asi da stihat, ale jakmile clovek onemocni, je to v haji.
Nicmene jak zde bylo receno, ja se ozval, ze kdyz me firma potrebovala, chodil jsem skoro 8 let vikendy svatky, a ted, kdyz onemocnim, tak se dockam takoveho "lidskeho" pristupu. Odpoved? HR to ma spocitane, za 3 hodiny se to vse da stihnout.
A ted reknete, po teto historii, kdyz pujdu k zubarce, mam se objednat na 6 rano a hned spechat do prace?
Dekuji pokud nekdo docetl az sem.
pohanka*

au1, Vy nejste ale zaměstnán u normálního zaměstnavatele, ale u vydřiducha, který má své zaměstnance za otroky. A v rámci těch největších zisků takhle své poddané přiškrtil a vymyslel takový systém.

Svou práci jste odvedl, nemají již o zničeného zaměstnance zájem. Dělníci smrti - vyžímat a odhodit.


doplněno 18.12.17 21:10:

Je to smutné, ale v montovnách, řetězcích, skladech, Amazonu, v třísměnných provozech a podobných jsou tyto případy běžné.

Za minulého režimu byli dělníci hlavně horníci, v hutích VIP pacienti. Zdravotní péče, lázně, rehabilitace, invalidní důchody. Byla péče. Dnes můžou dělníci jenom vzpomínat. /teda v těch ztenčujících se provozech, které ještě zbývají a které se nezlikvidovaly/

au1
no, ja si poradim, zivot ma zvlastni smysl pro humor, ja uz bych nemusel do smrti pracovat a uzivil bych se. Ovsem kdybych byl v situaci operatora, jak se ted moderne rika delnikum u nas v montovne na hale, ktery pocita kazdou korunu, nevim co bych delal. Ted si nastesti muzu dovolit byt 4-5 mesicu v roce doma na neschopence, a jen cekat, kdy me zamestnavatel jako nepotrebneho vyhodi. V jinych firmach kolem nas je to uplne stejne, lidi stale rotuji dokola, mam spoustu znamych a kamaradu kolem, takze mam cerstve informace, a menit firmu asi neni moc pro nikoho reseni.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma propustka

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]