Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Podpora v nezaměstnanosti

Od: mmmal odpovědí: 5 změna:

Začínám mít velké zdravotní potíže z pracovního vytížení. Pokud dám výpověď dohodou, jak dlouho a a v jaké výši budu mít podporu v nezaměstnanosti? Nejsem již v "atraktivním" věku, do důchodu daleko.

Děkuji

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

pt®

1x

Můžete odejít ze zaměstnání dohodou a pokud Vám odborný lékař potvrdí zdravotní důvody, pro které nemůžete pracovat, začne vyplácení podpory na 65%. Jinak začne vyplácení podpory na 45%. Až půjdete do evidence ÚP a vyplníte formulář, tak řekněte zprostředkovatelce, že odchod ze zaměstnání byl sice dohodou, ale také z Vašich zdravotních důvodů a problémů. Zprostředkovatelka Vám sama řekne, at přinesete lékařské potvrzení. Vy pak půjdete ke svému "obvodnímu" lékaři, který Vás pošle k odbornému, nakonec Vám vystaví zprávu pro ÚP a na základě lék. zprávy se rozhodne o výši vyplácení podpory.


doplněno 30.09.17 20:13:

Dobře připoměla "inzinyrka", že "výpověď dohodou" se nedává (takový termín zákon nezná). Já bych Vám doporučila formulovat výpověď dvouměsíční (podle zákona), ale doplnit větou, že lze skončit pracovní poměr i dohodou ke dni (který si určíte)...pokud by zaměstnavatel nepřistoupil na skončení pr. poměru ohodou, tak Vám běží zákonná dvouměsíční výpovědní lhůta...


doplněno 30.09.17 22:07:

"ivzez", lze i tak, jak jsem doporučila a mám to ověřeno advokátem...

 


1x

Hlavně ovšem nedávejte "výpověď dohodou", to je nesmysl. Buď rozvážete pracovní poměr výpovědí nebo dohodou. Výpověď je něco úplně jiného a s jinými podmínkami (výpovědní doba) než dohoda o rozvázání pracovního poměru.

 

iz*

0x

" Výpověď dohodou"neexistuje → budete si muset vybrat. Buď dáte výpověď (není potřebbný souhlas zaměstnavatele) a dodržíte výpovědní dobu.

Nebo zaměstnavatele písemně požádáte o rozvázání pracovního poměru dohodou. (Zaměstnavateli musí být z Vaší písemnosti jasné, oč Vám jde).

V obou případech uveďte "ze zdravotních důvodů". V takovém případě se podpora nebude krátit. Ovšem musíte počítat s tím, že úřad práce může vyžadovat vyjádření lékaře, případně Vás může vyslat na prohlídku k lékaři, kterého určí ÚP.

Je-li Vám je pod padesát let bude podpůrčí doba činit pět měsíců, mezi 50 a 55 lety půjde o 8 měsíců a nad 55 let byste měl na podporu nárok po dobu 11 měsíců.

Výše podpory činí první dva měsíce 65 %, další dva měsíce 50 % a po zbytek podpůrčí doby 45 % průměrného čistého výdělku.


doplněno 30.09.17 22:17:

Zapomněla jsem odkaz: Práva a povinnost/... (Portál MPSV, ÚP)


doplněno 01.10.17 20:32:

Pt, lze i tak, ale dost záleží i na tom, na jakou zpropstředkovatelku člověk narazí. Uvedením "ze zdravotních důvodů" v písemné dohodě nebo ve výpovědi se dá předejít případným problémům.

pt®

"ivzez", zákon nepřikazuje uvádět důvod ve výpovědi, či v ukončení prac. poměru a tak prostě důvod uvedený být nemusí, proto praxe je taková, jak píšu. A za další, "moje lze i tak...", bylo na doplnění věty ve výpovědi...

 

mnd®

0x

hardyn.cz/... tohle si napřed pročtete a jistě najdete i jiné stránky na netu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]