Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Placení alimentů - věk 26 let

Od: patriktill odpovědí: 17 změna:

Mám syna,který letos ukončil vysokoškolské studium s titulem ing. V rámci VŠB se přihlásil k dalšímu 2letému studiu a můj dotaz zní zda, musím pokračovat dál v placení alimentů a do kdy? Letos dovrší 26 let věku.

 

 

17 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

athenaise*

4x

Mám za to, že limit 26 let věku dítěte není pro vyživovací povinnost až tak směrodatný. Je důležité jestli se stále připravuje na své povolání, ale nesmí to být v nesouladu s "dobrými mravy" tzn. že pokud by třeba po 26 tém roce věku neustále třeba opakoval ročník a nebo tak něco podobného, tak je to námět k soudu a ten teprve rozhodne, zda další studium je v pořádku a je nezbytné a to pak budete platit dál.


doplněno 27.09.17 10:08:

koukám, že než to napíšu, tak již je odpovězeno. A věřte Ivzez.

 


3x

No pochybuji, že by soud rozhodl, že se 26 letý ing. není sám schopen živit.

 

iz*

2x

Vyživovací povinnost vůči dětem není omezena věkem, ale tím, jestli jsou schopny se samy živit. Jestli syn dále pokračuje v doktorandském studiu, jde podle mne stále o přípravu na budoucí povolání.


doplněno 27.09.17 10:05:

Pozor na chybnou odpověď níže!

Vyživovací povinnost trvá, dokud dítě není schopno se živit samo, nekončí "automaticky" v 26 letech.

 


1x

Povinnost platit po rozvodu na dítě výživné trvá do té doby, než se o sebe potomek dokáže postarat sám a má vlastní příjem. Nezřídka se tak stává, že dcery a synové dlouho studují a rodič potom platí alimenty na téměř třicetiletého člověka.
novinky.cz/...

 


0x

V placení alimentů budete pokračovat. Ale jenom do synových 26 let .

Pak už má smolíka. Leda byste ho chtěl sponzorovat dobrovolně nad rámec zákona.


doplněno 27.09.17 10:33:

No vážně máte pravdu, hranice není 26 let - omlouvám se. Byla jsem o tom přesvědčena.

Našla jsem ještě tohle: bezplatnapravniporadna.cz/...

Podle této informace soudím, že po ukončení 1. VŠ už by platit nemusel, ale musí dát návrh k soudu.

Moji potomci ovšem nestudovali tak dlouho, a na můj popud písemně sdělili otci ukončení studia, a žádný soud se nekonal.

iz*

Chcete-li odpovídat na otázky týkající se práva, bylo by podle mne rozumnější dát před články a různými weby přednost zákonům.

Pozor na beplatnou právní poradnu, na niž odkazujete. (Na mne ta poradna nepůsobí seriózně.) Provozuje ji člověk, který se neštítí kopírovat texty odjinud a vkládat je de svých webů.

V bezplatné poradně se naprosto nesmyslně opakují stejné dotazy jen s pozměněným názvem (takto si zvyšují počet dotazů, pravděpodobně to alespoň částečně ovlivňuje i návštěvnost. Odpovědi většinou (!) bývají v pořádku.

Nechápu ale, k čemu tam nechávají možnost přispívat pod odpovědi. Napsali tam sice, že formulář neslouží k pokládání otázek, ale nic jiného jsem tam až snad na dvě výjimky neviděla. Na otázky pod odpověďmi nereagují...

 

prace

0x

Z praxe :

Po ukončení VŠ přestaňte platit. Pokud syn poždá soud o výživné, soud na 99% rozhodne, že nemá nárok. Člověk s titulem je schopen se sám živit a je jeho rozhodnutí nadále studovat. To by se mohl přihlásit později i na další VŠ atd. Pokud soud by rozhodl v synův prospěch, nic vám nehrozí z nedoplatku výživného, prostě doplatíte soudem určenou částku. Budeteli dobrovolně platit nadále a syn na výživné nebude mít nárok, peníze vám nikdo nevrátí.

 

jurajjuraj*

0x

tohle fakt nechapu, platit 26 letemu dacanovi ktery je lenivy tak radej studuje, meli by to omezit treba na 22 let a tim to konci, at mi nikdo netvrdi ze 22 lety clovek neni schopny se sam zivit, nic jineho nez leniva ves

Upozornění od sys ladinpraha 27. 09. 2017 16:22:22
! Pravidlo Z1: je zakázáno psát nesmyslné odpovědi a otázky nebo úmyslně poskytovat špatnou radu.
pohanka*

Studium medicíny a práva je velmi náročné. Pochybuju, že by mladý člověk zvládl ještě ke studiu brigádu.


doplněno 27.09.17 17:52:

Upřesnění: Studium medicíny anebo práva.

jenda2*

O náročnosti tady není debata. Přeskakovat z jednoho oboru na druhý není soustavná příprava k povolání ale jen opovržení hodné jednání potomka.Pak by mohl ještě na jiný obor a zase jiný a to už by mohl jít potomek do starobního důchodu.

A existují již rozsudky, které takové počínání označily za účelové a výživné bez pardonu zrušily.

ale tak zakladatel nepíše, že by jeho syn přeskakoval z oboru na obor tak, jak to napsal, to vypadá, že syn úspěšně ukončil magisterské studium a navázal na něj doktorským studiem. to by nebylo přeskakování, ale naopak pokračování v návazném studijním programu, který dále prohlubuje přípravu k zaměstnání.

jenda2*

Získání titulu je ukončená příprava a další studium už je nad rámec.

a to rozhodl kdo? to už je na rozhodnutí soudu, jestli stačilo nebo nestačilo mmch podle zákona o státní sociální podpoře se za soustavnou přípravu na budoucí povolání považuje i studium na vysoké škole, a to v bakalářském, magisterském i doktorském programu. takže není důvod předpokládat, že by získání jednoho titulu stačilo a další tituly z návazného studia už by se jako příprava na budoucí povolání nepočítala.

 

jenda2*

To se rozhodlo zde:

novinky.cz/...

ale ten článek je přece úplně něco jiného, než případ z tohoto dotazu v článku syn studoval druhou střední školu a ještě k tomu soukromou. naopak na případ z tohoto dotazu by se mělo pohlížet podle tohoto vyjádření: "Je potřeba bedlivě hodnotit, zda takové studium je účelné, smysluplné, zabývat se povahou školy či zda se skutečně tímto studiem zlepší situace na trhu práce," prohlásil Šimíček. syn z dotazu nemění školy, studuje stále tu jednu, jenom navazuje vyšším vzděláním.

takže znova - kdo rozhodl, že doktorské studium už není soustavná příprava na povolání (navzdory tomu, že v zákoně o sociální podpoře tak definované je)? samozřejmě, jiná situace by byla, pokud zakladatele syn opravdu pokračuje v doktorském studiu a jiná, pokud studuje jiný obor v magisterském studiu (ale to tazatel nezmiňuje, že by opakoval stupeň vzdělání).

jenda2*

Podle mě je to naopak jasné. Po státnicích by měl syn jít pracovat a nástavbu řešit vlastními silami. To je podle mého názoru naprosto v pořádku. Pokud se podíváte jinam ve světě, jsou ke studiu zřízeny studijní půjčky. Rodič dal základ a zbytek je problém potomka. Ty alimenty jistě nebudou 1000 Kč a rodič také potřebuje spořit na stáří. Nebo snad ne?

Stát důsledné dbá na hranici 26 let pro konec příspěvků. Tak by to mělo platit i jinde. Bohužel ne. A že je současná generace líná se stále nataženou rokou snad ani není potřeba moc připomínat ! Jinak by syn sám přišel s tím, že otec nemůže platit donekonečna.

 

jenda2*

0x

Ono to není tak jednoznačné. Pokud by studoval v naprosto jiném oboru, není to soustavná příprava ale jen oddálení samostatnosti. Pokud jste si jistý, že je to mímo jeho původní studium, pak přestaňte platit a je na něm, jestli prokáže návzanost. dnešní generace je ale tak bezohledná, že se klidně nechá živit a není jim to trapné!.

Rozhodně není potřeba opět jít k soudu a požadovat rozsudek k ukončení výživného. Ani nevím o tom, že by někdo toto absolvoval, když jeho potomek nastoupil do práce a on by měl platit dál do soudu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]