Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
když zemřu a NEbude nalezena závět, a mí příbuzní nebudou vědět jestli a nebo u kterých bank a nebo družstevních záložen mám účet/y, tak ty peníze bude moci na neurčito využívat banka/záložna a k dědici se vůbec nedostanou?
děkuji
Proč si děvčata komplikujete život a děláte zbytečné starosti? Máteli strach, že dědicové nenajdou vaše penízky na účtech, tak rada je jednoduchá. Do složky s rodným listem ( ten budou dědicové potřebovat) vložte papír s číslama vašich účtů. A je vymalováno, praktické, jednoduché.
Ještě lepší je penízky si užít dokud to jde a na účtech nechat 200,- Kč. A pak už je jedno, zda dědicové účet dohledají nebo ne.
sebod, když je notář požádá. Tohle je zajímavá otázka a také jsem už nad tím přemýšlela. Mám třeba účet u mBank, doma jeden papír (podpis smlouvy), v peněžence platební kartu, jinak jde vše přes email (výpis z účtu atd). Co když zemřu, náhodou ze ztratí peněženka, jeden papír mezi hromadou dalších se přehlédne a do pc a do emalu se mi nikdo bez hesla nedostane.
Učet bude existovat dál? Když nikdo nebude vědět kde ho mám?
Radko. Ale to je povinnost notáře! Nikoliv jeho dobrá vůle. Notář MUSÍ prověřovat, kde všude může mít zemřelý majetek. Takže nemovitosti, peníze na účtu, akcie atd. Pochopitelně vše musí být na rodné číslo (případně ičo). A na druhou stranu zase zjištuje, zda dluží.
Takže máš-li u mBank účet na svoje rodné číslo, nemusíš se bát, že by se o něm notář nedozvěděl. Víš kolik by jinak zůstávalo ležet peněz na účtech zemřelých? To by se bankám líbilo
> když je o to notář požádá
> povinnost notáře
Nevím odkud tyto informace máte, hodil by se zdroj. Teď jsem dodatečně našel podobné téma jako je toto a v něm to příliš nevypadá na to, že by notář kontaktoval všechny banky a družstva. poradte.cz/...
Samotnému jako diletantovi to přijde také nepravděpodobné pokud neexistuje nějaký centrální registr v kterém by byly vidět bank. účty u každého čecha.
Zde ( bezplatnapravniporadna.cz/... zas eprávník píše "Notář nemá povinnost sám od sebe činit dotazy na instituce, které dědicové neoznačili."
No tak já když dědil po dědovi, kterého jsem ani neznal, tak notář se doptal všech bank a zjistil si to sám... Těch bank zase není tolik + datová schránka, takže obeslat všechny banky není zase nějaká extra činnost.
Mnohem větší problém je pak zrušit všechny trvalé příkazy, elektřinu, inkaso atd. atd.
Maminka to vyřešila po svém, sepsala do Google Drive tabulku, kterou nasdílela celé rodině, a tam je co všechno platí + příjmy z pronájmů, čísla závěti a kde je sepsala, takže vlastně kdyby se s ní něco stalo, tak to není takový problém ty věci vyřešit.
U dědy jsem zase ty věci objevil pomocí SIPO, nechal jsem si vypsat celé SIPO rok zpětně na poště, našel cílové organizace, kontaktoval je, a všechny služby zrušil...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.