Nejste přihlášen/a.
Přeplatek dostane osoba, která tyto energie platí, tedy majitel bytu. Jde o to jak a zda je toto zakotveno v nájemní smlouvě, pokud není její součástí bod, který by přeplatek přiznal vám máte smůlu, ale pak v případě nedoplatku jde tento rovněž za majitelem. Také je na vás zda v tomto nájmu chcete bydlet nebo ne, pokud nejste spokojeni je vaší plnou a svobodnou volbou nájemní smlouvu ukončit.
Dobrý den, Vám je poněkud obtížné radit - viz odkaz na Váš stále stejný problém (bez Vaší reakce a zřejmě i bez pochopení minulého psaného textu a NOZ). Zdravím! poradte.cz/...
berivo - no, konečně nějaká Vaše reakce a informace. Negramotný nejste, tak pravidla poradny máte přečtené a mohl jste použít svůj minulý dotaz, kde je i citace z NOZ - myslím, že o nějakém počtu měsíců bydlení tam nic není. Zkrátka, máte nárok na vyúčtování za odebrané a zálohově placené energie či služby bez ohledu na čas bydlení (pokud nemáte v náj. smlouvě nějaký "fígl", což víte pouze Vy).
Jestli byt vlastní bytové družstvo, tak "majitel" družstevního bytu je fakticky majitelem podílu v družstvu a nájemníkem ve "svém" bytě. V takovém případě s ním máte uzavřenou podnájemní smlouvu a nemáte nárok na nic jiného, než je napsáno ve smlouvě. Žádná zákonná ochrana plynoucí z nájemních smluv, se na vás nevztahuje.
Pokud máte v podnájemní smlouvě uvedenou cenu za nájem a cenu za služby, tak jste povinen je platit a nemáte nárok na vyúčtování. V případě máte stanovenou cenu za nájem a zálohy na služby a "majitel" tam má stanovenou povinnost dávat vyúčtování, tak by vám ho měl dát. Jestli jste si ale neudělali předávací protokol se stavy měřidel (včetně radiátorů), tak to není podle čeho spočítat.
Měl jsem podnájemníky, kteří sami požadovali fixní platbu za podnájem a služby a když si pak ve schránce projeli moje vyúčtování, tak najednou přeplatek měl být jejich. A dloooooouuuuho jim trvalo, než pochopili, že přeplatek vznikl tak, že jsem celý rok platil vyšší zálohy nastavené z doby, kdy byt obývalo víc lidí a že byt byl před jejich nastěhováním chvíli prázdný.
Nevím z jaké jste lokality, ale když budete majitele ještě chvíli prudit, tak vám neprodlouží smlouvu a pak pochopíte, jak těžko se teď shání byt k pronájmu nebo podnájmu a že za něj budete platit víc než před rokem.
Zmiňujete bytové družstvo. To by znamenalo, že ten, s kým jste uzavřel smlouvu, je nájemcem družstevního bytu a Vy byste byl ponájemník.
Co přesně máte sjednáno v podnájemní smlouvě? Jestli platíte pevnou měsíční částku bez rozdělení na nájemné a služby, nemá Vám nájemce ani co vyúčtovat (v takovém případě byste zálohy neplatil Vy, platil by je nájemník).
Výše přeplatků Vašich sousedů jsou irelevantní, závisí na tom, jak vysoké zálohy a jakou spotřebu mají oni.
Jestli byl byt před nastěhováním prázdný, mohl přeplatek vzniknout i jen placením záloh za prázdný byt.
Přestože zákon blíže neupravuje, zda, jak a v jeké lhůtě má nájemník vyúčtovat zúčtovatelné částky podnájemníkovi, považovala bych vyúčtování minimálně za slušnost.
Platíte-li něco zálohově (máte-li to tak uvedeno v podnájemní smlouvě), vyzvěte nájemníka (majitelem družstevního bytu je bytové družstvo) písemně k vyúčtování záloh. Počítejte ale s tím, že pokud jste v bytě nebydlel po celý rok, nebude přeplatek stejně vysoký jako u vašich sousedů.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.