Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Rozpad Československa a dopad na jazyk

Od: heterak® odpovědí: 23 změna:

Má dotazy ohledně rozpadu Československa.

V roce 1993 sme se rozdělily na 2 samostatné státy. Česko a Slovensko.

1. Kdo a podle čeho určil,kde budou hranice mezi těmito státy

2.Jak se tehdy mluvilo? Nebo lépe,jak mluvil jedinec? Česky,Slovensky nebo v běžné řeči a psaným slově míchal češtinu se slovenštinou?

 

 

23 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

S těmi hranicemi to bylo jednoduché, hranice mezi těmito státy existovaly od nepaměti, jen se jaksi ignorovaly (přesný letopočet by se určitě někde dal najít), takže je stačilo jen "aktivovat".

Úřední řečí byly jazyky oba. V českých zemích se kupodivu mluvilo převážně česky, ale slovenština nebyla nic výjimečného. Na Slovensku se pak samozřejmě mluvilo převážně slovensky. V okolí hranic se logicky oba jazyky mísily víc, než ve "vnitrozemí". Ve sdělovacích prostředcích (TV, rozhlas) se oba jazyky přiměřeně střídaly. Každý čechoslovák rozuměl oběma jazykům.

Dovolím si upřesnit a dodat odkaz k průběhu stanovení hranice. Jako veškeré dělení to zase tak jednoduché nebylo a na některých místech došlo k výměně území. Typicky - Vrbovce, Javorník - U Sabotů. Jak se v této oblasti mluví? Co si pamatuju, tak je to krásná českoslovenština .

Jak čtu příspěvky ostatních rádců: Zajímavé, jak i malá osobní zkušenost může dát odlišný pohled na věc. Pro ostatní bez problému a historicky jasné, pro místní a zasvěcené mnohdy takřka neřešitelný problém...

 

vernon

1x
Kolik ti je? Osm? Moje dvanáctiletá neteř tohle normálně chápe, nikdy by jí nenapadlo se ptát jak se v Československu mluvilo, nebo jak se určovaly hranice. Je jí jasné, že to byl federační útvar dvou národů, který se potom poměrně jednoduše rozdělil, protože hranice obou států byly samozřejmě dány už od r.1918, jen se to upravilo např. kvůli silnicím (aby nevedly do obcí ze strany druhého státu), spádovým oblastem a podobně.

 


0x

Československo po 2. sv. válce bylo soustátí dvou států, Česka a Slovenska. (Pozor, neplést s národnostním dělením!) Tyto dva státy měly své hranice a na již tehdejší hranici Česka a Slovenska se pak také rozdělily.

Jazykově to bylo stejně. V Česku se mluvilo česky (opět do toho nepletu různá nářečí) a na Slovensku Slovensky. Oba jazyky jsou příbuzné a vzhledem k soužití ve společném státě Čech rozuměl Slovákovi a naopak a každý mluvil svým jazykem. V pohraničních oblastech navíc menšiny mluvily a stále mluví svými jazyky (maďarština, polština, částečně i němčina).


doplněno 05.08.17 08:18:

@amper: Té českoslovenštině se častěji říká "záhoráčtina".po oblasti, kde se tak mluví (Záhoří/Záhorie)

 


0x
Uz i v ceskoslovensku se vedelo ,kde jsou hranice ceska a slovenska.
Slovensky stat uz byl vyhlasen treba za druhe svetove valky. Kdy chteli pryc od ceska a chteli se podridit treti risi.
Statni jazyk byl cesky a slovensky. Asi jak v belgii , kde je statni jazyk nemcina , francouzstina a nizozemstina.

Jen bych rád upřesnil: Belgické úřední jazyky podle množství obyvatel, kteří jimi hovoří, mají obrácené pořadí, tedy nizozemština (také vlámština), francouzština (často také valonština) a němčina, kterou hovoří pouze necelé 1% obyvatel, přesto je úředním jazykem. Naví většina belgičanů hovoří i anglicky.

Omlouvám se za příspěvek mimo hlavní téma, jen mi to přišlo zajímavé.

vernon
Všiml jsem si, že hodně vlámských belgičanů rozumí francouzštině zcela běžně, naopak to neplatí... Angličtinu mezi sebou nepoužívají.

"Uz i v ceskoslovensku se vedelo ,kde jsou hranice ceska a slovenska."

Aha tak to je zajímavé to sem nevěděl. V tom případě nechápu,proč se rovnou nerozdělili státy "oficiálně" na Českou a Slovenskou republiku když se u nás mluvilo česky a na Slovensku slovensky. To pořád nechápu.

culdabulda1*

myslím, že vytvoření Československa v r. 1918 bylo poněkud násilné, protože Slováci s námi být v jednom státě nikdy moc nechtěli. Ale tehdy, po rozpadu monarchie, bylo zřejmě politicky i hospodářsky výhodnější vytvořit větší státní celek, nežli dva malé, nevýznamné státečky. Navíc Slovensko za dobu trvání společného státu hospodářsky vyspělo, takže po r. 90 už mohlo fungovat i samostatně - a myslím, že funguje docela dobře.

A pokud se týká "dopadu" na jazyk - tehdy, ve společném státě rozuměli lidé češtině i slovenštině zcela běžně, nyní musí mladí používat překladač !

vernon
Ono to s tím překladačem nebude zase tak žhavé, v mém okolí neznám dítě které by slovenštině nerozumělo, byt srozumitelnost slovenštiny bude pro ně asi nižší, než pro nás.

Na Slovensku se i dnes mluví nejen slovensky ,ale také česky,stejně jako v Česku hooodně slováku mluví slovensky. Nevím co je na tom k nepochopení?!

Osobně jsem studoval na Slovensku (počátkem osmdesátek) a normálně jsme ve třídě mluvili všichni svým rodným jazykem jazykem-češi česky a slováci a maďaři slovensky.


doplněno 06.08.17 15:12:

Asi takhle hooodně jich NECHTĚLO umět slovensky a mnozí se raději naučili česky Přesto,že jsem neuměl maďarsky,tak jsem je jednoduše donutil.Nechtěl rozumět česky či slovensky= já nerozuměl jemu a on byl do doby než se "naučil" slovensky bez vycházek a aby měl čas se naučit- dával jsem jim přednost do služeb před ostatními.A věřte tomu že po 14 dnech se zázračně naučili!

Tos mel kliku ze madari umeli slovensky..

 

luxpe

0x

Dobrý den,

doufám, že nejpozději k 28. říjnu 2018 se opět Česká republika a Slovensko sloučí a připojí se také Podkarpatská Rus.

Rozpad Československa byla obrovská chyba!

Vypadá to, ale nereálně protože o takové možnosti by se už muselo mluvit někdy v době 2009 - 2011.

Doufám však, že země Visegrádské skupiny přijmou ještě Slovinsko, Chorvatsko, Rakousko a také Bělorusko, Lotyšsko, Litvu, Estonsko a Finsko.

Jako že budeme pořádat pochodňové pochody divizí SS?

 

pohanka*

0x

Malé retro. Každé pondělí vysílal první program nějaké divadelní představení /záznam/ ze Slovenska, nebo nějaký film. Nebyl problém program sledovat. Též když mluvil president Husák /14 let ve funkci/, nepovažovala jsem jiný jazyk za problém. Slovenština byla prostě v uchu. Slováci byli naší i mojí součástí, tenkrát mi to dost vadilo, že se tolika chtěli od nás trhnout.

Nyní, po letech, kdy tato řeč tolik z vysílání nezazní, tak se nechytám, nerozumím, těžce lapám po významu. Škoda, je to namáhavější.

Jinak za éry presidenta G. Husáka bylo významně podporováno všechno hospodářství na Slovensku. Mnoho podniků, firem a továren tam vzniklo, aby se podpořila zaměstnanost, vývoj a význam Slovenska.

culdabulda1*

Pohanka -

já se Slovákům ani moc nedivím - oni byli vždycky na svůj národ hrdí, tak jako Maďaři - a nám by rozhodně trocha toho nacionalismu v současné době taky neuškodilo ! - chudáci "buditelé" by teď koukali, kam se řítíme !

vernon
Husák nemluvil slovensky. Stejně jako dnes Verešová...
pohanka*

Pustila jsem si nějaké záznamy z projevů G. Husáka a já tam nějakou slovenštinu teda slyším.

vernon
Nepochopila...

 

pohanka*

Vernon - nepochopila. Co?

Napište, asi mám dlouhé vedení, nebo to bude něco jiného?

Jinak, nevím, kdo je Verešová a hledat to nebudu, určitě jsem to jméno slyšela. Modelka, hlasatelka, Slovenka, Češka? Nebo Husák a Verešová mluví nějakou hatmatilkou půl napůl?


doplněno 06.08.17 21:40:

Nebo to napište do vnitřní pošty, netýká se to již založené otázky.

Viz nově založená otázka o smyslu této poradny od strejce.

111®

no a dnes nám tu v tv moderují slováci, študují slováci zadara...to jsou poměry..

Pohanko,to že se průmysl zejména těžký soustředil na Slevensko nezpůsobil prezident Husák ani nikdo jiný.To prostě vyplynulo z vojenské doktríny.Ona totiž první čára protizteče při útoku NATO na státy RVHP potažmo WS byla plánována na ose Brno-Ostrava.Tam by se dle toho poprvé podařilo zastavit postup nepřáteských vojsk .


doplněno 06.08.17 20:53:

Tak ono to nakonec taky tak mohlo vypadat ,ale ta výroba se nakonec zaváděla dříve než byl Gustav u korýtka.

pohanka*

Tak jestli jste měl takové informace, tak je to možné. Mezi normálními lidmi /kteří do toho tak neviděli/, se říkalo to, co jsem napsala. A jak se říká, není šprochu ...možná máme oba pravdu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]