Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, po úmrtí asi zabaví policie nějaké předměty, hotovost do dědického řízení. Má policie povinnost vydat nějaké potvrzení pozůstalým co přesně přijala a jaké náležitosti takové potvrzení má mít? Případně jakou částku může maximálně odvézt?
Byl jsem účastníkem řady pozůstalostních řízení, ale nikdy u nich nefigurovala policie. Váš dotaz vychází z předpokladu, že jakmile někdo zemře, dostaví se do bytu policie a vše sepíše a zapečetí. Tak to v praxi nefunguje. Pokud není podezření ze spáchání trestného činu, tak úmrtí člověka policii vůbec nezajímá, nikdo ji o tom neinformuje, takže se to ani nedozvídá.
Prvotní ohledání zemřelého provádí lékař. Má-li podezření, že k úmrtí nedošlo v důsedku stáří, nemoci a pod., nařídí soudní pitvu. Pokud patolog zjistí známky násilné smrti, oznámí to policii a ta pak činí potřebné úkony, v zájmu zajištění stop může zapečetit byt. Soupis věcí, které mohou být předmětem dědictví však nezpracovává.
Policie nic se nepečetí ani nezabavuje. Během několika měsíců si předvolá pozůstalého partnera notář a snaží se z něj dostat info o dědicích a majetku. Bývá problém s účtem používaným jako společným, protože bývá notářem zablokován.
Každopádně je lepší pořešit všechny převody ještě za života, protože i při nulové dědické dani zaplatíte za 3mio dědictví (menší byt v Praze) notářské poplatky kolem 30.000,-Kč!
Na otázku je jednoznačná odpověď: nezabaví.
Repkin správně popisuje postup, když došlo k úmrtí v bytě a osoba tam žila sama. Zkušenost ze září 2016, Ústecký kraj: i když došlo k úmrtí 92leté osoby ve spánku, byla přítomna policie z obvod. odd. i z kriminálky. I když byl přítomen syn,, který zemřelou osobu objevil, policie byt zapečetila.
Neodveze nic, to spíš příbuzní. Policie se dědictví vůbec netýká. Takže z toho, co vejde do dědického řízení, dostane procenta notář, který to dostane k vyřízení. Proto se k notáři nějaká větší hotovost obvykle vůbec nedostane. Dostane se k němu, co je na účtech a pak samozřejmě nemovitosti, akcie, dluhy, ...
Notářské poplatky se odvíjejí od ceny dědictví. tak se nic nebojte, pokud nic nemáte, tak nic neplatíte.
Pořizuje se soupis věcí, u kterých je obava z jejich poškození či ztráty (jmenovitě uvedeny nejsou, možná v nějaké interní příloze). Jako "potvrzení" slouží podepsaný výtisk soupisu, ale je prakticky neprokazatelné, zda je v něm uvedeno vše, co v bytě bylo.
Ad tondac - mýlíte se. Policie pečetí a zabavuje, i když tomu se říká "zajistit", případně "dát do úschovy" (typicky hotovost notáři).
... tak se mi ty dvě osobní zkušenosti s absolvováním dědického řízení asi zdály ...
Žádná policie, nikdo nic nezabavoval, první kontakt notáře 4 měsíce od úmrtí na pozůstalou manželku, která předala informace o majetku a dědicích. Notář při soupisu trvdil, že to můžeme odhadnout, za kolik by se to asi prodalo, že na tom nezáleží. My jsme věděli, že se z toho bude platit poplatek, a proto jsme proaktivně zaslali ohodnocení nemovitostí "odborníkem" z realitní kanceláře, aby hodnota byla co nejnižší. Další jednání po dalších 4 měsících předvoláním všech dědiců, kde už bylo dědictví uzavřeno, sepsán notářský zápis a za tu velikou práci s dvěma návštěvami a s vyřízením dědictví v hodnotě 3mio zaplacen notářský poplatek cca 30tis.
Při běžném úmrtí policii dědické řízení absolutně nezajímá. Když mi v domě zemřel nájemce, byla policie přítomna pouze při otevírání bytu (společně s doktorem). Pohřebáci pak nebožtíka odvezli a policajti mi předali klíče, které nalezli uvnitř. Nikdo nic nesepisoval, nezajištoval, nezabavoval, ani nepečetil. Byt jsem musel zajistit sám. U bytu byly 2 zámky, takže jsem zamknul a klíč od jednoho zámku svěřil sousedovi (aby mě třeba později nikdo nemohl obvinit z neoprávněného vstupu). Notář pak téměř 1/2 roku hledal dědice, kterým jsem klíče předal.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.