Nejste přihlášen/a.
Povinnost platit výživné je na potomka, který se soustavně připravuje na své budoucí povolání (studium), nejdéle však do 26 let. Od 18 let pak je výživné placeno zletilému dítěti, nikoliv druhému rodiči.
aknelka, nemáte pravdu, že výživné se platí do 26let..Na platbu výživného nemá vliv dosažení věku 26ti let , přestože si to mnoho lidí myslí. Věk 26 let je důležitý pro výplatu sociálních dávek, ale v rodinném právu nehraje žádnou roli.Vyživovací povinnosti rodičů k dětem trvá do té doby, dokud nejsou děti schopny samy se živit.Dítě má právo pracovat na své kvalifikaci a připravovat se na své budoucí povolání a rodiče jej v tom musí (dle svých schopností a možností) podporovat.V zákoně není tedy žádné omezení výživného věkem.Schopno se samo živit nelze si ale vykládat tak, že je to při první příležitosti, kdy zletilé dítě si v období prázdnin před zahájenín studia na VŠ( samozřejmě pokud je přijato). přivydělá nějakou tu kačku na brigádě.Vyživovací povinnost rodičů tedy skutečně končí okamžikem, kdy dítě začne trvale pracovat a přísun jejich peněz už nebude potřebovat . Jiná situace by nastala, pokud by však dítě nezvládlo úspěšně složit přijímací zkoušky na VŠ a jeden rok by tedy pracovalo, pak výživné dočasně zanikne a v dalším roce, když se mu zadaří lépe a studovat začne, rodiči se obnoví povinnost poskytovat mu výživné. A jak napsala babkazov, věková hranice osmnácti let je rozhodující pro nabytí plné právní způsobilosti a dítě se stává zletilým a od té chvíle se musí samo starat o řešení problémů spojených s výživným a podávat návrhy k soudu.
Koukám než jsem to stihla vše napsat,že se dvě odpovědi s mojí ztotožńují.
Chtěla jste napsat, že věk 26 let je důležitý pro platbu zdravotního (a potažmo i sociálního) pojištení, ne na sociální dávky.
Pokud nebudeš zaměstnaná na hlavní pracovní poměr a nepřerušíš školu, tak jsi stále nezaopatřeným dítětem a otec na tebe musí stále platit alimenty. Tímto školu nepřerušíš jen ukončíš jednu a nastupuješ na další studium. Brigáda se nepočítá jako hlavní příjem. Hodně štěstí u maturity.
Složením maturity končí škola. Nic se tedy nepřerušuje. Po maturitě je buď nástup do zaměstnání nebo na pracák. Pokud tedy neproběhly přijímačky s následným přijetím. Prázdniny nejsou příprava na zaměstnání. Pokud je dítě práce schopno, směle do práce. Pokud otec po úspěšné maturitě přestane platit výživné, ničeho se nedopustí. Na dítěti je doložit soustavnou přípravu. A " příprava " na přijímačky je velice směšná výmluva. Řetězení dalších a dalších škol už soud neuznal jako soustavnou přípravu na povolání. A správně. Nechat se živit z lenosti je odporné. Pokud by tazatelka nechtěla jít pracovat, je to jen její rozhodnutí a otce to pak k ničemu nezavazuje.
Vanad, tazatelka půjde ny vysokou školu. A ta je, zákonem, brána jako příprava na povolání, at se vám to líbí nebo ne!
Půjde? V dotazu bylo, že by chtěla jít. A to může být klidně příští rok. Podle přijímaček nebo jestli ji vůbec přijmou. Lépe čtěte, než budete útočit. Měla by se ale dohodnout z otcem a ne jen plat alimenty. Tak to asi ne.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.