Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Darování krevní plasmy vs rizika

Od: jakubkoreis odpovědí: 7 změna:
Je s tím spojeno nějaké dlouhodobé riziko pokud budu darovat pravidelně několik let?

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

Ne, nehrozí vůbec nic. Tak, jako dárcům krve, také nic nehrozí. Při odběru plazmy vezmou krev, odeberou to, co potřebují a zbytek vám, do žíly, vrátí. Napijete se, sníte něco a jste fit. Zdravé tělo je úžasné. Ihned si ztrátu vyrovná.

 

lll*

0x

Ano, oslabená imunita, porucha krvetvorby, poškození jater, ledvin... Začíná to pojevy jako únava, oslabení smyslů, zhoršení kvality vlasů, ztráta pigmentu, častá nemocnost, vleklé záněty způsobené poruch ami hojení atp.

A kdy by se to asi tak mělo prosím dostavit?

Po +/- 130 odběrech plasmy na sobě žádný z popisovaných příznaků nepozoruji...

 

martinaa*

0x

Zdravím. Rizika jsou, to nepochybně, ale záleží vždy na stavu konkrétního jedince. Časté darování plazmy může zatěžovat organismus, který pak nebude mít dost síly bojovat s nemocemi. Pak lze darování okamžitě ukončit nebo si udělat pauzu, která je po určitém počtu odběrů i povinná.

Na většinu lidí však darování nemá zásadní vliv.

 


0x

Vliv na zdraví a rizika neumím posoudit.

Viděl jsem ale nedávno dokument na německé televizi jak funguje obchod s krevní plasmou.

V Evropě jsou daná nějaká pravidla, takže je omezen počet odběrů plasmy za jeden rok. Plasmy je ale potřeba mnohem více,než se odebere v Evropě.

Proto se plasma do Evropy vozí z Ameriky. Tam je darování plasmy (podle dokumentu) způsob obživy pro bezdomovce a narkomany. Ti v dotazníku zaškrtají správné kolonky a jednou týdně jdou prodat svoji plasmu. Za jeden odběr prý dostávají 50$, takže bezdomovci mají nějaké prostředky a narkomani si za to koupí drogy.

A takto koloběh obchodu s plasmou pokračuje každý týden.

Pro takové příklady nemusíš do Ameriky. Co třeba ten náš skvělý podnik Deag Human? Chtěli vykupovat od nemocnic krevní konzervy těsně po expiraci a vyrábět z nich krevní deriváty (včetně zmíněné plasmy). Tím by krev která se už dál nesměla použít mohli znova hodit na trh. Když se stát ohradil že je to neetické podnikat s krví bezplatných dárců, stálo to státni kasu v arbitráži bůh ví kolik milionů, takže podnikavec, co nevydělal nakonec vysoudil bez práce.

 

daisy

0x

Nemám to podložené žádným lékařským článkem, ale slyšela jsem o : zhuštění krve a riziku trombozy, oslabení imunity, ekzémech a zeslabení žil z častého napichování.

Co je na tom pravdy nevím,ale mě děsí už jen představa, že vezmou krev něco z ní odeberou a zbytek vrátí zpátky. Proto bych se bála v první řadě toho zhuštění krve. Jestli mi to tady někdo ze zdravotnictví chce vyvrátit, má možnost. Já se hádat nebudu.


doplněno 21.03.17 17:18:

A teď jsem si vzpomněla, že někde vyšel lékařský článek, že časté odběry krve mohou způsobit rakovinu. Tak jestli se to týká i plazmy?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]