Nejste přihlášen/a.
Může mi zaměstnavatel nařídit společné focení cca 70 osob z firmy, pokud s tím nebudu souhlasit? K tomu ještě v době mého volna o víkendu?Foto má být použito na bilboardech ve městě.
Nikdo, ani zaměstnavatel Vám nemůže nařídit souhlasit s něčím, s čím nesouhlasíte.
Nesouhlasíte-li s fotografováním a použitím své fotografie, můžete obojí odmítnout.
Zaměstnavatel nesmí Vaši fotografii použít (zveřejnit) bez Vašeho souhlasu.
Jestli jste takový souhlas dala dříve, máte právo jej kdykoliv odvolat.
Pozor! V pracovní smlouvě se zaměstnanec nemůže vzdát svého práva. → I kdybyste měla v pracovní smlouvě sjednáno, co zmiňuje v první odpovědi Robin, jednalo by se o neplatné ujednání (pracovní smlouva by platila dál, neplatné by bylo pouze ujednání, jímž jste se vzdala některého svého práva).
Něco jiného je nařízení práce v době volna. Zaměstnavatel může v odůvodněných případech nařídit práci přesčas, práci během víkendu, může dokonce i zkrátit přestávku mezi dvěma směnami, za předpokladu, že následující dobu odpočinku o stejnou dobu prodlouží.
Ovšem fotografování zaměstnanců podle mne takovým odůvodněným případem není. Ale počkejte si ještě na další odpovědi.
Ivzez, promiňte mi, ale možná jsem natvrdlá. Já tedy můžu dát souhlas ke zveřejnění své fotografie (předpokládejme, že s tím opravdu souhlasím) k propagačním účelům, ale nelze to mít ve smlouvě? Ve smlouvě se jedná o vzdání se svých práv, ale jednorázový souhlas k použití konkrétní fotografie pro konkrétní účel dát mohu? To pak není vzdání se svých práv? Jakto?
Zajímá mě to, protože jsem po přečtení dotazu měla stejný názor jako první odpovídající (nyní smazaný)... Předem děkuji
Tak ještě jednou, nařídit nemůže, ale proč se vzdávat možnosti být jednou z tváří solidní firmy...
Toto už nesouvisí s dotazem, který se týká pracovně právního vztahu (pracovního poměru), uzavřeného podle zákoníku práce pracovní smlouvou.
Příklady, které uvádíte, budou ošetřeny jiným typem smlouvy, většinou smlouvou o dílo, licenční smlouvou apod. a samozřejmě za patřičný honorář (nikoliv v rámci své mzdy u zaměstnavatele).
Pokud si své účinkování někdo po nafocení (natočení) rozmyslí, bude ho to pravděpodobně něco stát (záleží na tom, co přesně si sjednal ve smlouvě).
A ne vždy se mu podaří všechny již zveřejněné fotky, filmy apod. stáhnout (jakmile díla někdo umístí do internetu, žijí "svým vlastním životem".
[Viz články z nedávné doby o "chudinkách studentkách", které podepsaly smlouvu, dostaly pár stovek, při "castingu"se (téměř) svlékly, napatlaly olejíčkem a nechaly se natočit. Když jim došlo, co udělaly, přišlo je odstoupení od smlouvy (aby agentura videa dále nešířila) na několik desítek tisíc, ale videa stejně v internetu zůstala (agentura už nemohla ovlivnit další weby...]
Odkazy:
Smlouva o dílo (příklad); Licenční smlouva (příklad, dokument Word, 72 kB) → Jak vidíte, nejde ani v jednom případu o pracovní poměr ani o pracovní smlouvu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.