Nejste přihlášen/a.
Kdyz nastoupim do zamestnani tak zamestnavatel je me povinen nahlasit na zdravotni a socialni pojistovne a platit mi mesicne pojisteni ne?Jde si to overit ze me tam skutecne nahlasil abych pak treba nezjistil ze tam nejsem nahlaseny a mam dluh na zdravotnim pojisteni.Dekuji za vysvetleni.
Nejjednodušší bude, když se nahlásíte sám. Jednoduše napíšete "Sděluji Vám, že od ... jsem zaměstnán u ...," název a adresa zaměstnavatele, a nezapomenete na své jméno a rodné číslo, a toto pošlete své zdravotní pojištovně. Povinnost nahlásit změnu má pojištěnec do 8 dnů. Nespoléhejte se na zaměstnavatele. Ten za Vás pak případné penále platit nebude.
Ověřit si existenci a placení pojistného pojištěnec může (dokonce to je žádoucí). Ale aby tam hlásil změnu zaměstnavatele, to je totální ptákovina a pojištovnu to samozřejmě nezajímá (to by mohl taky nahlásit všem deseti pojištovnám). Přihlásit a odhlásit zaměstnance může jen zaměstnavatel.
Mám opravdu jinou zkušenost. Když jsem po evidenci na ÚP nastoupila do práce, zavolala jsem na svou ZP (nikoli na všech 10) a řekli mi, že jim tuto skutečnost mám písemně oznámit. Nevidím v tom problém. Není to přihlášení ke zdravotnímu pojištění. Pouze oznámení, že z kategorie pojištěnců, za které platí stát, přecházím jinam. Kdyby se každý spolehl na zaměstnavatele, nevím, kolik procent lidí by např. bralo důchod nebo dostávalo dávky, pokud by šlo o přihlášení na sociálku...
doplněno 23.09.09 20:43:Zákon 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění
Oznamovací povinnost plátců pojistného
(1) Zaměstnavatel je povinen nejpozději do osmi dnů od vzniku skutečnosti, která se oznamuje, provést u příslušné zdravotní pojištovny oznámení o:
a) nástupu zaměstnance do zaměstnání (§ 2 odst. 3) a jeho ukončení; jde-li o pojištěnce podle § 2 odst. 1 písm. b), oznamuje též tuto skutečnost,
b) změně zdravotní pojištovny zaměstnancem, pokud mu tuto skutečnost sdělil; oznámení se provede odhlášením od placení pojistného u původní zdravotní pojištovny a přihlášením k placení pojistného u zdravotní pojištovny, kterou si zaměstnanec zvolil,
c) skutečnostech rozhodných pro povinnost státu platit za zaměstnance pojistné, a to i v těch případech, kdy povinnost státu vznikla v době, kdy zaměstnanci poskytl pracovní volno bez náhrady příjmu, jsou-li mu tyto skutečnosti známy.
O oznamovaných skutečnostech je zaměstnavatel povinen vést evidenci a dokumentaci. Při plnění oznamovací povinnosti sděluje zaměstnavatel jméno, příjmení, trvalý pobyt a rodné číslo zaměstnance, případně jiné číslo pojištěnce.
(2) Zaměstnanec je povinen oznámit příslušné zdravotní pojištovně skutečnosti podle předchozího odstavce neprodleně, zjistí-li, že jeho zaměstnavatel tuto povinnost nesplnil, nebo pokud údaje uvedené pod písmeny b) a c) svému zaměstnavateli nesdělil.
(3) Pojištěnec, který je osobou samostatně výdělečně činnou, je povinen oznámit příslušné zdravotní pojištovně zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti nejpozději do osmi dnů ode dne, kdy tuto činnost zahájil nebo ukončil. Pojištěnec, podnikající na základě živnostenského oprávnění, splní tuto povinnost i tehdy, učiní-li oznámení příslušnému živnostenskému úřadu 17b).
(4) Pojištěnec je povinen do osmi dnů ode dne, kdy se stal pojištěncem podle § 5 písm. c), oznámit tuto skutečnost příslušné zdravotní pojištovně.
(5) Pojištěnec je povinen oznámit příslušné zdravotní pojištovně nejpozději do osmi dnů skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné podle § 7. Za osoby zaměstnané plní tuto povinnost zaměstnavatel, pokud jsou mu tyto skutečnosti známy. Za osoby nezletilé nebo osoby bez způsobilosti k právním úkonům plní tuto povinnost jejich zákonný zástupce.
(6) Narození pojištěnce je jeho zákonný zástupce povinen oznámit do osmi dnů ode dne narození zdravotní pojištovně, u které je pojištěna matka dítěte v den jeho narození. Příslušný obecní úřad pověřený vedením matriky oznámí narození pojištěnce Centrálnímu registru pojištěnců 18) bezprostředně po přidělení rodného čísla.
(7) Úmrtí pojištěnce nebo jeho prohlášení za mrtvého je povinen oznámit Centrálnímu registru pojištěnců 18) do osmi dnů od zápisu do matriky příslušný obecní úřad pověřený vedením matriky.
Při "odchodu" z pracáku (z jakéhokoliv důvodu) je pojištěnec povinen nahlásit pojištovně ukončení evidence na ÚP (to nemá nic společného s novým zaměstnáním a zaměstnavatelem). Při nástupu do zaměstnání povinnost "přihlášení" pojištěnce je jednoznačně na straně zaměstnavatele. Zaměstnanec si může hlásit co chce, ale v praxi to je tak asi všechno, co může s tím udělat.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.