Nejste přihlášen/a.
Jeden člověk u nás práci, si při zaměstnání potajmu vystudoval VŠ. Nikomu však nic z počátku neřekl a když jsme se to všichni dozvěděly, tak mu zaměstnanvatel sdělil, že to bude pravděpodobně kázeňsky řešeno, jelikož má prý zaměstnanec povinost sdělovat vše o své kvalifikaci, aby mu zaměstanavatel mohl přidělovat adekvátní práci. Je to podle vás v pořádku?
Zaměstnavateli spíš vadí, že zaměstnanec má výrazně vyšší kvalifikaci, než přísluší na jeho místo. Protože to znamená pravděpodobný odchod.
Zaměstnanec musí zaměstnavateli sdělit jaké má vzdělání, to se ale týká jen případu před uzavřením pracovního poměru a jen a pouze, je-li budoucí zaměstnanec tázán. Ani zde to automaticky nehrozí.
Takového vola, jako je uvedený zaměstnavatel, aby v pravé poledne na náměstí hledal s baterkou. Zaměstnanec si zvýší vzdělání a zaměstnavateli je to proti srsti. Copak za tím asi je?
Ve svém volnu si může člověk chodit do hospody, na fotbal, nebo studovat do školy, to záleží jenom na něm. Pokud tedy od zaměstnavatele nevyžadoval nějaké úlevy, studijní volna apod. Pokud ne, byl to opravdu borec, vystudoval a nikoho k tomu nepotřeboval. Jako Vlasta Burian /Kryštof Rozruch/ ve filmu U pokladny stál.
Pokud k tomu zaměstnavatel zaujal skutečně toto stanovisko, vidím to spíš jako závist z jeho strany. Že člověk vystudoval, zvládl to, nikoho /ani jeho/ se nedoprošoval.
Teď, když to tedy zaměstnavatel ví, může pána udělat třeba svým náměstkem. Byl pilný, houževnatý, lepšího by si zaměstnavatel nemohl přát. A ne ho ještě kázeňsky trestat.
Ačkoliv - v našem Kocourkově je možné všechno. Koukala jsem jako , když jsem se dozvěděla, že pan Rath dostal za dobu své vazby zhruba 280 000 Kč coby stravné, jízdné a na reprezentaci. Jedl v base, nevím, kde služebně mohl jezdit a reprezentace? To se snad líp reprezentuje stará Blažková u Jednoty. Jestli ten Váš zaměstnavatel není nějaký Rathův strejček, že má tak pokroucené myšlení. Pak by to možné bylo. Jaga.
Ono to zase není tak jednoduché jak se může na první pohled zdát. Zaměstnavatel může mít se zaměstnancem např. určité plány a investovat do něj své prostředky, které by do něj býval neinvestoval kdyby věděl že studuje VŠ v úplně jiném oboru a následné hodlá odejít...
To si myslím, že ne. Každý zaměstnanec může mít své plány pro svou budoucnost a že má zaměstnavatel špatný odhad, to je jen jeho chyba (zaměstnavatele); opačně to, samozřejmě, platí taky. Přece nemůže být každý zaměstnanec kázeňsky postižen jen proto, že by třeba někdy v budoucnu mohl chtít odejít.
Jestli má zaměstnavatel se zaměstnancem nějaké plány, má mu je sdělit. A chce-li do něj investovat (třeba školení apod.), určitě by šlo nějak smluvně ošetřit, že kdyby pak zaměstnanec třeba do dvou let odešel, bude muset odpovídající část nákladů uhradit. Ale ne ho preventivně potrestat za to, že se sám vzdělal.
Pokud by to tak bylo a zaměstnavatel měl nějaké plány, měl by to zaměstnanec vědět a souhlasit s nimi. Jinak je to nesmysl na druhou.
Jestli někdo studuje nebo ne je jen jeho problém a nikoho jiného. Zaměstnavateli se na takovou blbost jen může usmát a jít si po svém. Nic jiného není možné.
No já teda nevím, ale zdá se mi to přímo na hlavu postavené a velmi nepravděpodobné. Není to spíše tak, že dotyčný uváděl, že studuje vysokou školu, podle toho dostal nějaké místo které zastával a pak se ukázalo, že žádnou vejšku nestuduje. Asi mu byla přidělena práce neadekvátní k jeho kvalifikaci v domění, že dotyčný na ni bude stačit a nakonec zaměstnavatel asi odhalil, že to je jinak a proto ten postih. To by přesně odpovídalo Vašemu výrazu, "kázeňský postih". A to je podle mne v pořádku. Už jsem na tom světě dost dlouho a ještě jsem neviděla, aby někdo tajil že studuje, spíše se s tím každý ohání a jsou i tací, kteří lžou a vykládají že mají vysokou školu. A mnohokrát je to právě proto, že chtějí získat lepší místo.
Jestli tomu tak není, sdělte nám jeden jediný důvod který dotyčný měl k utajování toho, že studuje a tím pádem si zvyšuje kvalifikaci, což je přínosem jak pro něho, tak pro zaměstnavatele.
Viliku, to všechno bych pochopila, i když je to dost divné. Ale budiž. Jenomže tady to není ani jeden z příkladů, který jste uvedl. Dotyčný nic neohlásil, klidně si školu vystudoval bez toho, aby zaměstnavatel měl ty nejmenší újmy. Tedy tajně si zvýšil kvalifikaci. Takže o co jde? Přece mohl klidně zaměstnavateli oznámit že vysudoval tu a tu vysokou školu a že by mohl možná apelovat na lepší umístění. Nebo mu mohl oznámt, že odchází jinam, kde budou jeho znalosti uznány. Prostě to tak jak byla otázka položena, není logické. A je velmi zajímavé, že místo toho,aby to vysvětlil tazatel, to děláte Vy. To Vám divné není? Mně teda ano.
A ten příklad ze života Vašeho známého který uvádíte, se mi logický zdá. To chápu. Neříkám že to je správné, ale je to pochopitelné.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.