Nejste přihlášen/a.
Zdravím,někde hodně z povzdálí jsem zaslechla,že prý existuje volně prodejný test,který nemocnému ukáže,zda má virovou nebo bakteriální nákazu,která je nutná přeléčit antibiotiky.
Víte o tom někdo víc? Samozřejmě je nejlepší se poptat v lékárně,ale třeba tady někdo vyzkoušel a poradí. Děkuji moc.
Ve většině případů platí, že zvýšené koncentrace CRP znamenají, že v organismu se vyskytuje zánět, u kterého nelze vyloučit bakteriální původ.
A já dodám - ale ani takto potvrdit! Rozhodně bych se na tohle moc nespoléhal... zánět a leckdy podle CRP dost vysoký, mají třeba i někteří revmatici apod. a ATB se rozhodně neléčí.
A navíc, když tedy zjistíte, že to pravděpodobně bude bakteriálního původu, stejně půjdete za lékařem aby vám předepsal ATB...tak to může zrovna udělat test CRP on a na pojištovnu
Jako je to tak Kdyby ten test stál nějaké normální peníze, tak orientačně proč ne. Ale dávat cca 120Kč za informaci, jestli je onemocnění virové nebo bakteriální, je zbytečné..
No je pravdou že většina lékařů jej nemá. I když samotný test pojištovna proplácí, tak to vybavení k němu si musejí lékaři kupovat ze svého (není to zrovna levné) a to se jim nevyplatí.
Pohodlnější, i když zdlouhavější, je klasicky odebrat krev a poslat to do laborky.
Děkuji všem,tak asi zítra dojdu k lékaři,aby mi udělal výtěr z krku. Sice si o něj budu muset důrazně říct,protože sám od sebe mi ho nikdy nenabídne a rovnou širokospektrá antibiotika. Vždy se bráním a smouvám,zda je to nutné. Nevím proč,dříve byl výtěr, náběr sedimentace a kontrola moči po angíně běžným postupem. Asi se šetří...
Myslím,že můj lékař nemá ten přístroj na vyhodnocení,už jsem tam dlouho nebyla...Naštěstí...
Odhadnou pohledem do krku, zda jde o angínu, není zase takový problém. Vaše smlouvání moc nechápu. Co to je dle vás širokospektré a neširokospektré atb? Jinak - rozhodovat se o nasazení atb u akutní infekce dle CRP je hodně, ale hodně orientační.
Ono je to trochu jinak. Vhodné bakterie pro rýmičku nebo taky zápal plic má každý v sobě stále. Zaútočí třeba když zmoknete nebo když Vás oslabí nějaká viróza.
Španělská chřipka ve dvacátých letech svým virem nezabila skoro nikoho. Ovšem bakterie, které měli nemocní v sobě odjakživa pozabíjely při této pandemii 50 až 100 milionů lidí.
Přesně tak. Říká se tomu sekundární infekce. Virem oslabené tělo neuhlídá bakteriální infekci a problém je na světě. Proto lékaři mnohdy dávají antibiotika k virové chřipce. Zvláště pak lidem, s oslabenou imunitou.
Ono je to bohužel takto: lékař se podívá do krku -> máte angínu -> antibiotika -> další pacient. Pokud někdo zjištuje původce angíny a zvažuje použití nebo nepoužití antibiotik z vámi uvedených důvodů v konkrétních případech i u virové chřipky, je to skutečně naprostá výjimka. Když k tomu připočtete nekázeň velké části pacientů, kteří nedoužívají léky až do konce, dojdete k situaci, kdy u velké skupiny lidí běžná antibiotika už nezabírají a nastává průšvih.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.