Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Firma nám kráti pracovní hodiny

Od: lubosk* odpovědí: 5 změna:

Pracuji v pekárně, před vánocemi jsme pracovali 37,5 týdně a teď od ledna prý budeme pracovat jen 25h.týdně,jenom 2 úseky výrobní linky,protože šéf řekl,že stejně čekáme ráno na pečivo než se upeče a vychladne,tak budeme mít podstatně kratší hodiny a zároveň se to odrazí na výplatě,protože 100h.za měsíc na hlavní pracovní poměr za minimální hodinovou taxu je málo. Ve smlově mám sice napsáno 37,5h.týdně,ale to mi šéf řekl,že pracovní smlouva nemá v dnešní době žádnej právní význam a je to spíše jen takový papír informativní na oko.Co nařizuje firma má podle šéfa právní význam, ale ne smlouva nebo zákoník práce.Tak to vypadá,že sice navyšovali minimální mzdu,ale já s těma hodinami budu mít výplatu 6tis.Kč.měs.Což je výdělek pod minimální mzdu a firma na nějaké vládní úpravy kašle i zákony.

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

mytrix*

2x

Domluvený pracovní fond bez souhlasu zaměstnance být krácen nesmí.

Viz např. poradna-pracovni-pravo.cz/...

Doporučuji stejný postup. Písemně jej vyzvat k řádnému plnění smlouvy a popřípadě se pak obrátit na inspekci práce.

 

iz*

1x

Zákoník práce i pracovní smlouva samozřejmě platí pro Vás i pro Vašeho zaměstnavatele.

Nemá-li pro Vás zaměstnavatel práci ve sjednaném rozsahu (37, hodin týdně), jde o překážku

na jeho straně, za niž Vám náleží náhrada mzdy.

 

janm*

0x

Zákoník práce ,smlouva případně kolektivní smlouva jsou-li ve firmě odbory jsou samozřejmě "oficiálně" závazné, to že zaměstnavatelé u nás zhusta tyto věci porušují není žádnou omluvou, že se u nás za práci neplatí je žel také běžná ovšem nelegální praxe, nemáte-li ve firmě odbory obratte se na inspektorát práce, ten musí postupovat anonymně, ve firmě se o tom nezmiňujte. Působí-li u Vás odbory pak vstupte a řešte to s nimi , navíc za členské poplatky bývá většinou zajištěna bezplatná právní pomoc, což je většinou rychlejší a pružnější cesta jak se domoci svých práv. Nejsou-li u Vás odbory pak se můžete obrátit na ty co združují zaměstnance sesterských firem působících ve stejném odvětví. Za "optání" nic nedáte můžete ale mnoho získat jak pro sebe tak později i pro ostatní kolegy.

 


0x

Pracovní smlouva je závazná. V době pečení a chladnutí pečiva bych tedy klidně šel domů, když to dle šéfa není práce. Když se ti nebude chtít do práce, taky nemusíš - když je tedy ta pracovní smlouva jenom nezávazný kus papíru, tak né jenom pro šéfa, ale i pro tebe. Pokud ti dá k výplatě pouze těch 6 tisíc, ty máš možnost po 15 dnech okamžitě ukončit pracovní poměr z důvodu nevyplacení celé mzdy. Následně podáš hlášení na inspekci práce a ti mu vysvětlí, co je doopravdy pro něj závazné.

 


0x
Vidím, že děláš u typického českého kapitalisty, jakých je bohužel hodně.Co je psáno, to je dáno. Daná situace není Tvou vinou a máš nárok na plnou mzdu. Oslovil bych ten inspektorát, ale nikomu ve firmě bych se nezmiňoval. On se vždy najde "kámoš", který to šéfovi za malé bezvýznamné plus rád práskne. Jinak já podobnou situaci řešil odchodem.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]