Nejste přihlášen/a.
Ahoj, chci se zeptat, mám dlouhou parcelu ale šířka je 13 metrů, pouze. Na obci mi tvrdí, něco v tom smyslu, že barák tam může mít 10m a z každé strany pozemku 2m mezera, takže celkem potřebuju 14m minimálně a stávající pozemek se musí upravit, aby měl 14m. Je to pravda? Já si přece můžu postavit domek široký třeba 9m :D Co o tom soudíte?
Jsou různé stanovy, vyhlášky a ujednání měst, obcí... např. když jsem stavěl já, kupoval jsem pozemek od obce a ve smlouvě bylo dáno mimo jiné, že musím míst střechu tím směrem, sklon střechy max x°, RD od hranice pozemku min. Y metrů,...
Pokud máte pozemek vlastní, je věcí vás a dohody se sousedními vlastníky pozemku, jak a co budete stavět. Jestli je soused obec, budete mít problém s vaší představou a její realizací.
Jesti se uvedete jako debil hned při stavbě pozemku, těšte se na další roky ztrávené v obci všemi v okolí upřímně nenáviděn.
Takový atypický dům je někdy lepší, než klasický. Když bude dobře vyřešený, podle potřeb obyvatelů, tak tam bude lepší a příjemnější bydlení, než v nějakém velkém paláci. Domek bude delší a užší. Nějaké prostory do patra a co chybí v šířce, pomůže se v nastavení dozadu, do zahrady. Otevřená místnost, propojená se zahradou, bezbariérová, co člověk potřebuje více, aby byl v kontaktu s přírodou?
Řadová zástavba, mezi domy minimální mezery a za barákem pozemek ve tvaru nudle. No nevím, kontakt s přírodou si představuji trochu jinak. Toto je takový panelák naležato.
Malá zahrádka dobře osázená je výhra. Málo práce a přece zeleň.
Jeden ovocný strom, po obvodě menší jehličňany, listnaté keře do 2 m, nějaká borůvka, jahodník, jedna popínavka, pár kvetoucích květin, nebo trvalek, nějaký velký kámen a dva malé, ptačí krmítko, lavička a malý stolek. Za chvíli vše zaroste a když svítí sluníčko posedět a kochat se. Po postavení baráčku a zabydlení třeba v šedesáti letech bude člověk rád, že je zahrádka malá.
Zadavatel doplnil, velikost 3000m, tak to je skoro až moc na práci, to bude i na brambory.
Soudím, že jste jen na začátku a musíte se víc snažit.
- sednout si a sepsat své požadavky na dům, ujasnit si zhruba tvar domečku, střechy a výšku
- začít na obci a zjistil realitu, tedy co tam opravdu chtějí a nechtějí (požadavek na šířku domu je sám o sobě vyloženě pitomý, co když koupím 2 parcely vedle sebe a postavím si 4patrový činžák 8x10?)
- zjistit i majetkové věci okolo - jak/čí tam jsou příjezdové cesty, kdo platí úklid a údržbu/osvětlení, kde jsou u vás natahaný energie, zda je kanalizace
- detaily - jak funguje hřiště pro děti/tenis/nohejbal/sokolovna, placení odpadků, ceny vodné/stočné, další poplatky obce (např. pes)
- na distribuci elektřiny zjistit, zda nebude problém s napojením, to samé na plyn a vodu
- dál zjistit, jak se na váš záměr kouká místní stavební úřad, případně úřad hl. architekta města
- jestli tam není jiný právní zájem (např. ochranné pásmo vody - to je dotaz na povodí)
a pak už to s klidem kupte
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.