Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
máme s manželem delší dobu problémy ve vztahu, které budeme řešit rozvodem. O víkendu jsem byla navštívit rodiče, když jsem se vrátila, nemohla jsem se dostat do našeho domu, tedy místa mého trvalého pobytu. Manžel vyměnil zámek a nebyl doma. Nebral mi ani telefon. Musela jsem jet spát ke kamarádce. Nemohla jsem si ani vzít své věci, které jsem druhý den potřebovala do práce. Můžu se nějak bránit, když pořád nemlžu domů?
Dobrý den, ještě zkuste poslat SMS s tím návrhem řešení přes policii a potom to zkuste realizovat (když nebude od manžela odezva). Nevím, jestli je důležité to trvalé bydliště, ale možná spíše to, kdo je majitel nemovitosti. Pokud pouze manžel, tak by mohl být asi problém. No, třeba to ta policie vyřeší. Zdravím!
doplněno 08.09.15 20:58:lucka777 - rozumím tomu, že to je těžké rozhodnutí. Také i proto, že až policie odjede, tak budete na vše zase sama. A to Vás ještě čeká dohoda na tom rozvodu i dělení majetku.
Budete potřebovat schopného právníka a zřejmě i jiné bydlení.
Ještě k ostatním, co radí - pokud někde napíšte, že dotyčný "nemá na něco právo" nebo ho naopak má, jste si tím vždy jisti? Viděl jsem tu radu "on nemá právo" ve chvíli, kdy ještě nebylo jasné, zda vůbec tazatelka k bytu nějaké právo má. Že byste se obtěžovali najít, co tím vlastně porušuje, to také ne. Chápu, že tenhle příklad je do očí bijící a intuitivní odpověď je správná, ale jste si jisti, že radíte dobře i v jiných dotazech?
Děkuji moc všem. Jinak ten dům patří nám oběma, máme ho ve společném jmění. Nechtěla jsem to hned hrotit přes policii, asi jsem měkká, když s někým žijete deset let, tak se vám ho hned nechce tahat po policii. Ale asi to budu muset použít jako podnět, který ho přinutí se ozvat, nějak reagovat. Prostě mu napsat, že bych to mohla udělat. Ach jo.
Pokud je dům v SJM, tak máte stejné nároky jako manžel. Bylo by opravdu lepší zavolat policii - budete mít od nich podklady pro další jednání i u rozvodového soudu. Pokud nemáte děti, tak to bude aspoň rychlejší.
repkin navrhl dobré řešení. Ale i tak bych vedle zámečníka přivolal i policii. Je to jistota, a pokud se manžel v tento čas připlete, tak snad i pomohou a můžou i chránit.
Předně není podstatné trvalé bydliště. To je jen evidenční údaj, který nezakládá k bytu jakékoli právo. Právo k užívání bytu musí vzniknout jinak - vlastnictvím, nájmem, podnájmem. To je podle dalšího textu splněno.
Pokud vám manžel brání v užívání bytu, dopouští se trestného činu podle paragrafu §208 odstavec 2, kde hrozí odnětí svobody až na 2 roky nebo peněžitý trest (tedy pokuta). Zavolejte mu, nebo napište, že k tomuto kroku sáhnete, pokud nedostane rozum a nenechá vás byt užívat. Pokud to není úplný debil, tak ustoupí. Pokud na vás sáhne násilím, může naopak policie z bytu vykázat jeho až na 10 dnů.
Samozřejmě zavolat zámečníka a odvrtat zámek je rovněž možné.
doplněno 09.09.15 00:28:Nemusím zdůrazňovat, že trestní řízení pro neoprávněné bránění v užívání bytu by mu v dalším rozvodovém stání neprospělo, i když samozřejmě dokud by neskončilo, soud by k němu oficálně přihlížet neměl.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.