Nejste přihlášen/a.
Dobrý den.
Chci se zeptat, jaké přesnější povinnosti má věcné břemeno? Můj případ je takový, že můj otec mi daroval cca před 2 lety byt, nyní vyměnil zámek, tudíž mi znemožnil přístup do bytu. Chodí mi výhružné zprávy, dokonce napadl fyzicky mě mého přítele a naopak ještě on chce podat návrh za odejmutí daru z důvodu neposlušnosti. Jsem už zoufalá a nevím, jak dále postupovat. V současné době žijeme s přítelem v pronajatém bytě.
Děkuji za odpovědi. Pokud možno odpovídat na můj mail: palmicka.p@seznam.cz
Podle toho, jak je věcné břemeno stanoveno, např. věcné břemeno užívání bytu v přízemí, nebo užívání domu vč. zahrady, věcné břemeno užívání dvou místností v bytě atd., to musíte vidět na darovací smlouvě. To musí obdarovaný dodržovat. Pokud obdarovaný se k dárci nebo příslušníkům jeho rodiny nechová tak, jak by měl (musí se jednat o hrubé porušení, je to stanoveno v zákoně), může darující dar chtít zpět, ale to bývá dost složité dokazování. A věcné břemeno může zrušit ten, v jehož prospěch bylo zřízeno, tím že se ho vzdá. Ovšem nemůže vám bránit v užívání vašeho majetku.
Máte na výběr.
1. soudit se s otcem
2. souhlasit se zrušením darovací smlouvy
Pokud otec míní zrušit dar. smlouvu, jistě má k tomu důvody. Pokud jej nemá, tak bych se otcovi nevnucovala, spolužití s otcem v jednom bytě je asi nemožné, tak čemu vám bude byt? Ještě budete platit veškeré energie a poplatky z titulu vlastnictví bytu za otce. Jednou byt můžete zdědit. Do té doby si užívejte života bez rodinných soudů.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.