Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Podnájem více osobám

Od: honzik* odpovědí: 2 změna:

Dobrý den,

ačkoliv jsem se snažil hledat, bohužel jsem nenašel odpověď na následující problém.

Rozhodli jsme se se spolužáky bydlet na privátu. Majtel podepsal klasickou nájemní smlouvu s jedním z nás, a ten by rád teď uzavřel podnájemní smlouvu s námi ostatními (bohužel třeba řešit smlouvu, protože jsme přibrali i 2 cizí studenty). Napadl nás buď podnájem a nebo nějaká dohoda o společném nájmu/podnájmu? Bohužel však nikde nemůžu najít, jaké naležitosti musí mít tato dohoda. Našel jsem sice vzroy podnájemních smluv, ale ta je vždy koncipována na výlučné užívání bytu pro 1 člověka. Jak je to ale v případě, kdy by v tom podnájmu bylo více lidí? S každým podepsat smlouvu o podnájmu? V tom případě ale nemůže mít každy ve výhradním užívání ten byt, nebo tam někde připsat, že byt se nedává do výlučného užívání, ale jenom do užívání s dalšími osobami a vypsat je tam?

Děkuji za odpověď

 

 

2 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

aaella*

2x

Dle platné právní úpravy můžete dát "část" bytu do podnájmu třetí osobě, i bez souhlasu majitele bytu. Tedy,musí se jednat minimálně o byt 2+kk nebo 2+1, přičemž současně platí, že v bytě může žít takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu. Máte rovněž oznamovací povinnost vůči majiteli bytu,a to oznámit mu počet osob v bytě bydlících. I přes tuto platnou právní úpravu, která Vám zaručuje více práv ohledně podnájmu, Vám doporučuji domluvit si vše předem s majitelem a raději si vyžádat předem jeho souhlas. Můžete sice část bytu dát do podnájmu třetí osobě bez souhlasu pronajímatele, ale pokud s tím bude majitel nesouhlasit, mohl by Vám další nájem docela znepříjemnit. Smlouvu o podnájmu můžete napsat jednotlivě s každým podnájemníkem, ve smlouvě je důležité dohodnout rozsah užívání bytu (například výlučné užívání konkrétní místnosti a spoluužívání sociálního zařízení, kuchyně, apd.)

§ 2274

[Třetí osoba v podnájmu]

Nájemce může dát třetí osobě do podnájmu část bytu, pokud v bytě sám trvale bydlí, i bez souhlasu pronajímatele. Ustanovení § 2272 se použije přiměřeně.

§ 2272

[Oznámení o zvýšení počtu osob žijících v bytě]

(1) Nájemce má právo přijímat ve své domácnosti kohokoli. Přijme-li nájemce nového člena své domácnosti, oznámí zvýšení počtu osob žijících v bytě bez zbytečného odkladu pronajímateli; neučiní-li to nájemce ani do dvou měsíců, co změna nastala, má se za to, že závažně porušil svou povinnost.

(2) Pronajímatel má právo vyhradit si ve smlouvě souhlas s přijetím nového člena do nájemcovy domácnosti. To neplatí, jedná-li se o osobu blízkou anebo další případy zvláštního zřetele hodné. Pro souhlas pronajímatele s přijetím osoby jiné než blízké za člena nájemcovy domácnosti se vyžaduje písemná forma.

(3) Pronajímatel má právo požadovat, aby v nájemcově domácnosti žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a nebrání tomu, aby všechny mohly v bytě žít v obvyklých pohodlných a hygienicky vyhovujících podmínkách.

 

buss
31.01.15 16:02

0x

Vizte OZ.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]