Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda-li jde dle právního hlediska ošetřit směna 8h - ráno tak, aby byla bez změny smlouvy změněna dočasně na 12 h a to také tak, aby byl nárok na všechny příplatky: noční, víkendový...V rámci "personálního výpadku"
Děkuji
S.
Pracovní dobu, její začátek i konec, délku pracovních směn i jejich rozvrh a směnnost provozu určuje zaměstnavatel. Za práci o víkendu, v noci, ve svátek i přesčas samozřemě náleží příslušné příplatky.
Zaměstnavatel musí při sestavování rozvrhu pracovních směn dodržet dobu odpočinku mezi pracovními směnami adélku souvislého odpočinku v týdnu.
Dále musí směny rozvrhnout tak, aby zaměstnanci v dlouhodobém průměru onepřekračovali stanovenou týdenní pracovní dobu (např. v nepřetržitém provozu 37,5 hodin týdně).
Oč přesně Vám jde, co přesně potřebujete (takhle se jen dohaduji)?
Odpadla nám kolegyně z nepřetržitého provozu a mě zajímá jestli jí může zastoupit jiná z 8h provozu tak, aby dělala nepřetržitý a přitom měla vše zaplaceno tak, jako by vždy pracovala v nepřetržitém.
Pořád nerozumím, co potřebujete vědět. Pokud bude zaměstnankyně dočasně převedena do jiného provozu, bude placena podle nového provozu. Přepočte se jí i vyčerpaná a nevyčerpaná dovolená (ale ta až v případě čerpání).
Osmihodinovým provozem míníte provoz jednosměnný?
Teď mám ten dojem, že jste mi již odpověděla "dočasně převedena do jiného provozu" žiji totiž v domnění, že pokud má někdo slouvu tak, že v 5:45 nastoupí do práce a ve 13: 45 h odejde, že nesmí být do jiného provozu převeden. Jednoduše, když chce osmičkář jít na 12 je to jeho přesčas, ale nevěděla jsem že může být převeden.
doplněno 12.06.14 23:46:jen podotýkám, že pracovní zařazení nenění.
doplněno 12.06.14 23:53:ani charakter práce, jednduše jen ten čas. Z 8 na ráno na nepřetržitý.
Převedení na jinou práci by znamenalo výkon jiného druhu práce, než je sjednán v pracovní smlouvě. A přeložení zaměstnance by znamenalo změnu místa sjednaného v pracovní smlouvě jako místo výkonu práce.
Zaměstnanec nemůže být (až na výjimky) bez svého souhlasu převeden na jiný druh práce ani přeložen do jiného místa výkonu práce.
V tomto případě však nejde ani o jedno.
Zde jde o změnu směnnosti a pracovní doby. Obojí podle zákoníku práce určuje zaměstnavatel.
------- Přestože vím, že ani zaměstnavatelé leckdy zákoník práce neznají moc dobře, se mi nezdá moc pravděpodobné, že by zaměstnavatel sjednal směnnost a pracovní dobu přímo v pracovní smlouvě, protože by si tím "svázal ruce".
Vše, co je sjednáno přímo v pracovní smlouvě totiž lze měnit pouze se souhlasem zaměstnance (např. písemným dodatkem k pracovní smlouvě).
------- Pokud zaměstnanec přejde z jednosměnného provozu do vícesměnného, zkrátí se mu týdenní pracovní doba ze 40 hodin týdně na 37,5 hodin v nepřetržitém provozu.
Bude sice pracovat v delších směnách, ale odpracuje méně pracovních směn. Odpracovaná doba musí v dlouhodobém průměru odpovídat týdenní pracovní době v rozsahu, který pro ten který typ provozu stanoví zákoník práce.
Prací přesčas bude vše, co zaměstnanec odpracuje nad rámec stanovené týdenní pracovní doby (v dlouhodobém průměru 37,5 hodin týdně) .
Tzn., že zaměstnanec může v některých týdnech odpracovat hodin více, v jiných zase méně.
------- Např. v režimu krátkých (2 pracovní směny za týden) a dlouhých (5 směn) týdnů se průměrný počet odpracovaných hodin srovná během dvou týdnů.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.