Nejste přihlášen/a.
Je možné "získat" v průběhu života duševní poruchu, nebo se s ní už musíte narodit? Nemyslím samozřejmě situace, kdy člověk například zažije nějaké silné trauma a z toho se vyvine duševní porucha, nebo po úrazu hlavy, myslím jestli se může stát, že úplně normální člověk jde večer spát, a ráno se jen tak , bez důvodu probudí třeba s depresemi, obsedantně kompulzivní poruchuou nebo sociální fobií, nebo jestli to už musí mít vrozené.
Dobrý den, určitě jich bude více, než těch vrozených. Možné jsou i dědičné dispozice a dlouho se nic neděje a jednoho dne se to začne projevovat. A nastřádané problémy a stres může být také takový spouštěč. Ale, když uvážíme, že vlastně normální není nikdo a každý jsme nějak postižený duševně (vlivem dětství nebo okolností pozdějších), tak není důvod k obavě. Je to jen otázka času a míry projevu - tedy, zda se s tím dá žít nebo to zvládat. Zdravím!
Duševní stav je důsledkem složitých chemických procesů v mozku. Takže se samozřejmě v průběhu života může měnit hlavně v závislosti na životosprávě a prostředí. Jinak řečeno - při chemické nerovnováze začnete špatně vyhodnocovat podněty z okolí a začnete na ně chybně reagovat. Typickým příkladem jsou třeba fetáci - všechny drogy zásadně chemizmus mozku ovlivňují. Ale i zcela nevhodná strava má podobný vliv. Psychické problémy mohou nastat i působením virů a bakterií i když se o tom raději oficálně nemluví - třeba se odhaduje, že v blázincích je kolem 20% lidí zbytečně - jejich psychické problémy nejsou řešitelné psychofarmaky, protože je způsobují chronické nemoci jako je třeba borelioza.
"Přes noc" nic takového nedostanete.
Mezi průměrným výskytem v celé populaci a průměrným výskytem mezi lidmi, kteří mají genetické dispozice, zažili trauma v dětství, byli zneužíváni, vychováváni v nevyrovnané rodině/nestandardními způsoby, ve špatném/"nezdravém" prostředí atd atd existuje statisticky významná odchylka, takže ano, věci prožité od narození dál mohou zvýšit šanci na výskyt duševní poruchy.
Tahle odchylka je ale z praktického hlediska zanedbatelná. Mnohem větší váhu má "náhoda" (hezké, že).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.