Nejste přihlášen/a.
Pár vět (perfektní češtinou)!
Jak napsat průvodní neboli motivační dopis?
Průvodní neboli motivační dopis vás odliší od ostatních kandidátů a může se stát konkurenční výhodou. V motivačním dopise personalistovi stručně sdělte, proč by firma měla zaměstnat zrovna vás. Pošlete jej jako text odpovědi na inzerát na Prace.cz nebo e-mailem společně s životopisem.
Co napsat do průvodního dopisu?
1. Hned do první věty uveďte, na jakou pozici odpovídáte a kde jste se o ní dozvěděli,
2. Stručně napište, v čem můžete svými znalostmi a zkušenostmi danou firmu obohatit,
3. Zdvořile požádejte o osobní setkání a napište, kdy a jak vás má personalista kontaktovat.
Tipy a triky:
Popište stručně a výstižně pracovní dovednosti a zkušenosti. Vyberte ze své praxe maximálně tři důležitá sdělení.
Pro každou pracovní nabídku, o kterou usilujete, napište originální průvodní dopis. Obsah sestavte na míru dané firmě a pozici.
Pozor na překlepy, klišé a lži! Formulujte dopis věcně, pozitivně a na závěr si ho přečtěte "očima personalisty". Zaujal by vás takový kandidát?
V dopise můžete uvést kontakt na někoho, kdo s vámi pracoval a může o vás podat reference.
doplněno 11.03.14 19:37:Článek pak ještě pokračuje příkladem motivačního dopisu a příkladem životopisu. Pokud znáte někoho, kdo se tímto zabývá, poraďte se, a pokud si nejste jistý češtinou, nechte si dopis překontrolovat i vícekrát, musí být prostě dokonalý.
Hlavně se neřiďte vzory, které najdete kdekoliv v internetu, včetně výše uvedených odkazů! Vzory z internetu berte jako odstrašující příklad, tak by průvodní dopis nikdy vypadat neměl. Alespoň ne v případě, že o místo máte skutečný zájem. ____
Chcete-li místo získat, musí být průvodní dopis originální, musíte jej napsat na míru firmě, v níž se o místo ucházíte. To nemůže splnit žádný vzor.
Není pravda, že by se v průvodním dopisu měla uvádět jenom tři důležitá sdělení. V průvodním dopise zdůrazněte své největší přednosti a rozveďte vše, nač nebyl dostatek prostoru v životopisu.
____ Představte si sám sebe na místě zaměstnavatele a zamyslete se nad tím, co by Vás přimělo toho kterého uchazeče pozvat na pohovor, případně koho z uchazečů vybrat.
Vyberete si/pozvete na pohovor uchazeče, který sice splní to, co radí nejrůznější portály, ale vlastně se o něm nic nedozvíte, protože používá otřepané fráze?
Nebo dáte přednost uchazeči originálnímu? Takovému, který si na nic nehraje, nepoužívá "šablony", neopisuje a do průvodního dopisu + životopisu napíše vše, co Vás zajímá?
Pokud byste si vybral toho druhého, zapomeňte na špatné (často i věcně a gramaticky chybné) vzory z internetu!
doplněno 12.03.14 03:30:Martino, asi Vás to překvapí, ale já jsem ragovala právě proto, že jsem si ty odkazy pročetla, a proto, že s nimi zkušenosti z druhé strany.
Všechny ty odkazy, rady i vzory jsou k ničemu.
Víte, co z nich chodí personalistům na stůl /do PC? Jeden dopis jako druhý ...
První odkaz jsou rady a tipy, ve druhém je vzor, to ano, ale nad ním je jasně napsáno, že každý dopis musí být originální a přizpůsobený pozici a firmě, kam žadatel píše.
Ve vší úctě, než zkritizujete příspěvky druhých rádců a defacto označíte jejich rady za zbytečné a k ničemu, nejdřív si ty odkazy přečtěte.
Pokud chcete odpovídat na nabídku pracovního místa, v průvodním dopise bych jen stručně vyjádřila o jaké místo mám zájem a na jakou nabídku odpovídám, může být eventuelně označena nějakou značkou, tu je důležité tam uvést a k průvodnímu dopisu bych zcela určitě přiložila CV> životopis, ze kterého se o Vás vše dozví (´vzdělání, praxe atd.)
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.