Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, potřebuji poradit... Moje matka si asi před třemi lety koupila auto, ale protože je samá exekuce tak aby jí ho nesebrali tak jsem ho nechal napsat na sebe... Bohužel moje matka má k určitým věcem velmi laxní přístup a přestala na něm platit zákonné pojištění, a samozřejmě pro neplacení pojistného jí pojištovna vypověděla smlouvu a vozidlo se tak stalo 90 dní nepojištěným. Minulý týden mi přišel dopis z Okresního soudu, že mám zaplatit zhruba 11 300 kč. Samosebou jsem podal proti tomuto rozhodnutí tzv. odpor a bude tedy zahájeno jednání kam budu přizván k podání vysvětlení a potřebuji vědět, jestli když donesu čestné prohlášení od mojí matky že dluh je její a já za to v podstatě nemůžu, jestli mohu tento soud vyhrát a tudíš že by se přepsal dluh na ní a vymáhali ho po ní. Já jsem byl majitelem vozu, ona byla provozovatel. Popř. co mám tedy udělat by dluh nevymáhali po mě a já měl opět čistý štít. Předem děkuji za odpověĎ
Dle zákona jsi povinnen zaplatit jako majitel. Ale můžeš se u soudu přiznat, že jsi před léty spáchal trestný čin § 222 Trestního zákoníku - Poškození věřitele. Převod vozidla byl jen tedy na "oko"a nejsi tedy dnes majitel vozidla.
Být tebou, tak zaplatím a na tvé matce budu važadovat náhradu.
(1) Je-li provozováno tuzemské vozidlo bez pojištění odpovědnosti v rozporu s tímto zákonem, je vlastník vozidla povinen uhradit Kanceláři příspěvek za dobu, po kterou bylo vozidlo provozováno v rozporu s tímto zákonem. Za úhradu příspěvku podle věty první odpovídá společně a nerozdílně s vlastníkem vozidla jeho provozovatel, není-li současně jeho vlastníkem. Povinnost podle věty první a druhé vzniká tomu vlastníkovi a provozovateli vozidla, který byl nebo měl být zapsán v registru silničních vozidel 27a)v době, kdy bylo vozidlo provozováno v rozporu s tímto zákonem. To neplatí v případě, kdy pojištění odpovědnosti zaniklo podle § 12 odst. 1 písm. d).
doplněno 02.12.13 19:41:@meat Postoupení dluhu neexistuje. Existuje převzetí dluhu dle § 531 obč. zákoníku.
Hlavní podmínka je, že s tímto převzetím musí souhlasit věřitel. A to by musel být úplný blázen, aby souhlasil s převzetí dluhu osobou, která je v exekuci. Takže je ti prakticky v tvém případě nereálné a nepoužitelné.
Vy jste notabene vlastně majitelem auta a matka neplatila zákonné pojištění? Vy jste to auto vůbec neužíval? Pouze vaše matka? Jako majitel auta vy zodpovídáte za toto pojištění a měl jste si ohlídat,zda zaplacené je,bohužel pro vás.Soudy stojí peníze a táhnou se většinou dlouho.Bylo by pro vás lepší dluh zaplatit a po matce chtít,aby vám ty peníze dala.Bylo by to snad rychlejší.Když by odmítla,vzala bych auto a dokuď by vám to nevrátila,tak by jste jí ho prostě nepůjčil,však jste přece majitel vy ! Ne?
no to se týče pojistky tak tu na sebe měla psanou matka, a kdybych tedy nezmiňoval matky exekuce ale jen to že auto psané na mě? ještě mě napadlo sepsat s mojí matkou jakou si nájemní smlouvu jako že sem jí to auto pronajal tudíš by za to nesla následky ona?
Ps, už mě nebaví platit dluhy za svoje rodiče...
Jde dluh přepsat a jinou osobu? Hodit ne, ale jde o postoupení dluhu. Aby jí ho nesebrali, tak jsem ho... no to se dělá, ostatně lízink je podobné obejití. Měl jste hradit i pojistku a prachy po ní chtít.
Zřejmě chodily dopisy a nikdo nereagoval. Předjímat rozhodnutí našich soudů nelze. Máte možnost dluh vymáhat po matce, že neplnila dohodu. Myslím, že v podstatě se mýlíte. Podívejte se do z.č. 168/1999.
OZ § 524 a následující. Tak at do za vás matka uhradí. A co tak na ni auto přepsat?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.