Nejste přihlášen/a.
Nechápu tu hysterii kolem deflace. Co je tak strašlivého na tom, že ceny zůstávají stejné nebo dokonce kleasají? Pro člověka bez dluhů to je přece naopak vítaná situace. Nebo ne?
kdysi to nevadilo, protoze malokdo byl bezzemek. Lide meli co jist, i kdyz byli bez penez uplne. Dnes, kdyz vetsina lidi jsou bezzemci, jsou zavisli na praci "mimo domu". + maji prokleti nove doby = pausaly. Najem, energie, vodne a stocne, pausal za mobil, pojistky, STK, naftu, benzin, atd atd... Domy jeste nejsou "aktivni" = nemaji vlastni vyrobu energie = jsou zavisle na sitich. + nova doba = nastup automatizace = prumysl potrebuje hlavne specialisty, ostatni lide postupne prijdou o praci, nebude to hned... Kazdy rok nejake to procento obyvatel. A protoze jsou zavisli na praci "mimo domu", tak tyto 2 veci v kombinaci (pausaly + nedostatek prace i diky deflaci) znamenaji jedine - vic a vic exekuci.
doplněno 11.11.13 09:41:+ vsimnete si vseobecnou snahu: baraky po novem museji mit kanalizaci = vodne a stocne. Dum, ci byt po novem prakticky nekoupite bez hypoteky = pausalu. Protoze mate cim dal min hotovosti, nastupuje leasing na auto, nebo pracka na splatky. Pausal platite, i kdyz lezite v nemocnici. Jako v hotelu. Od zdravotnictvi oddelili hotelove sluzby, a hned tu mame novy pausal. Vstupne se uz neplati snad jen v obchodech a restauracich. Kdyz se hybete, platite. Dojizdejici zamestnanci v obchodnich centrech nezaparkuji na cely den (= parkuji u zamestnavatele za poplatek), ale bez aut se nedostanou z prace, protoze... nejdou spoje. Vic regulaci, vic poplatku...
urcite ne, obchodnici platili mytne + vstup na trziste. Obycejny clovek ale malokdy opustil domov, a tez malokdy obchodoval, takze malokdy platil (poddanstvi nebylo vubec zadny ideal, ale dnesni poddanstvi taky ne). Poplatku a pausalu bylo min. Dane byly "desátek", to jest desetina hrubeho prijmu. Dnes je jenom dph kolem 20% , dane: z prijmu, ze psa, z popelnice, z nemovitosti, ze stromku, z auta, dalsi dane uz si ani nepamatuji .
Problem je, ze takovy ten pomyslny vrchol svobody jsme dosahli nekdy pred vstupem do EU, vsechno se komercionalizuje do te miry, ze nejenze "bez penez do hospody nelez", coz je prirozene, ale ztratily se prava na domov, a teda clovek po ztrate prace (i bez ztraty prace) se zejmena u nas muze velice rychle stat bezdomovcem.
Taky v těch rajských dobách desátků neměl člověk od státu právo téměř na nic. Dnes stojí každý druhý s nataženou rukou a řevem "státe dej, státe starej se".
Nechci rýpat, ale dle vašeho pohledu i ten socík sloužil převážně potřebám privilegovaných.
Rozdíl je jen v kvantifikaci, princip zůstává stejný. A jak sám naznačujete, jedná se stále o tu samou sortu lidí. Současný systém to alespoň nijak nezakrývá a nemaskuje.
ale no tak ... 70%?
To co odevzdáváte ze svých příjmů nejde všechno smetánce. Velká část se vám vrací zpět ve službách státu. Otázkou je, jestli ty služby zrovna vy čerpáte, jak jsou kvalitní, jak efektivně je stát financuje, a jestli není lepší je neposkytovat "zdarma" a zavést je jako placené. Ale to je na jinou diskuzi.
Periodické krize a recese jsou normálním průvodním jevem kapitalismu, tu problematiku nakousl a popsal už Marx. Stejně jako majetkové nerovnosti mezi lidmi. Ty byly, jsou a vždy budou. Problém je, že jakékoliv pokusy tyto nerovnosti odstranit vedly časem k ještě větším nespokojenostem a zhůvěřilostem. A nemyslím si, že to v budoucnu bude jinak.
erikch: Kecáš. Jak chceš srovnávat jednu motorku krajského tajemníka, tedy jednoho z deseti ve státě, se sedmi milióny v hotovosti obyčejného poslance, tedy jednoho z 271 ve státě? Co to jako má dokazovat?
A jestli mi chceš tvrdit, že krajský tajemník vlastnil celá sídliště už před revolucí tak kecáš. Bezostyšně záměrně nebo z nevědomosti lžeš. A spojovat to nějakým záhadným způsobem s uranem v r. 87 je další hloupost, kterou jsi sebral bůhví kde.
A že se něco děje ve společnosti bylo jasné každému, kdo se jen trochu zajímal. Že to dopadne tak, jak to dopadlo, asi čekal málokdo.
Tohle by byl celkem rozumný názor.Cena zboží či služeb se sníží,hodnota peněz se zvyšuje.Za méně si koupím více.Jenže v tržní ekonomice se neposuzuje člověk,tedy spotřebitel,ale zisk kapitálu. A pokud se zlevní výrobek či služba,dostane podnikatel méně než předpokládal,což je pro něho nepříznivé,zejména pokud má úvěr,který zůstává stejný.Tohle je jen stručný výklad,zda je to pro spotřebitele dobré či špatné neposuzuji,
protože deflace se ekonomům vůbec nehodí do krámu. V době deflace lidi odkládají nákupy a čekají na další pokles ceny. Tím klesá poptávka po zboží a objem peněz v oběhu.
Jak správně říkáte, pro normálního člověka bez dluhů je deflace vítaná situace. Ceny klesají a měna zpevňuje. Jenže problém je v tom, že státní ekonomiku neřídí normální lidi bez dluhů, ale ekonomové.
Pokud ale zlevni cena zbozi, kratkodobe podnikatel vydelal mene, ale zato cloveku zbyde vic penez a pak muze utratit nekde jinde... Nebo jsem blbej a chapu to spatne? Kdyz zlevni palivo, pak budu jezdit delsi cesty, rad a vic ... :D Proste si muzu dovolit jezdit delsi trasy. Takze ve finale jim necham vydelat vic... Pokud mne ale budou dusit, omezim spotrebu i ja ... :D
Ten váš člověk bez dluhů není jenom spotřebitelem ale i zaměstnancem nebo živostníkem. Klesající ceny a odbyt vede k nižšímu obratu a ziskům podniků a tedy tlaku na snížení mezd a propouštění. Ve finále si tedy tzv. obyčejný člověk vůbec nepolepší.
Deflace je ale hlavně nenormální stav na trhu, vyvolaný nějakými významnými událostmi nebo nejistotou a to se negativně nakonec dotkne téměř každého.
Jiste ze je to zcela prirozena a bezna situace.
CNB ale ma za cil miru inflace ve vysi X, proto intervenuje.
Podstatne tedy je, rpoc ma CNB cil jaky ma?
Oficialni duvod: a) nepruznost mezd smerem dolu (lide nelibe nesou, pokud by se jim snizovala nominalni vyplata. Clovek je tak uvazovan jako jakysi primitiv, ktery se spokojuje s nominalni castkou, bez ohledu na skutecnou kupni silu sveho prijmu - tim se ostatne vysvetluje vselicos, vcetne Phillipsovy krivky atd.) - z toho duvodu je inflace prinosna, protoze oslabenim kupni sily mzdy jednotlivce dochazi pro zamestnavatele realne k poklesu mezd - pokud chce, muze samozrejme mzdy adekvatne zvysovat, ale pokud nechce, nemusi se zamestnanci vyjednavat nove smlouvy.
b) "hrozba dluhove spiraly" - tady je spotrebitel zase pojiman velmi nerealne tak, ze jelikoz vidi, ze pri deflaci jeho prijmy ziskavaji na koupeschopnosti (vsimnete si rozpornosti s bodem a)), bude takticky vyckavat se vsemi nakupy "na potom" (predpoklada trvalou deflaci) - z toho duvodu klesne spotreba, coz povede k nizsim vykonum firem, coz se opet odrazi na nizsich prijmech domacnosti - tomuto "zacarovanemu kruhu" se pak prisoudi nazev "deflacni spirala" - na rozdil od centralnimi bankami hojne konanych hyperinflaci vsak nikde na svete nenajdeme, ze by takova situace nastala a udrzela se. Nekdy vam uvedou jako pirklad Japonsko. Taktne ale zamlci, ze po CELOU DOBU trvani stagnace a deflace v Japonsku centralni banka a vlada delaji psi kusy a intervenuji az beda. Tudiz trvani problemu v Japonsku je zpusoben spise jejich "recepty lecby" (a jejich mnozstvim) nez cimkoliv jinym.
Toliko oficialni vyklad. Neoficialni vyklad? Ne vsichni maji stejne informace, a na kurzovych zmenach se da na burze velice dobre vydelat.
Dale, CNB "ukazuje silu" a rovnez si vylepsuje ucetni zisk. Z obeho si mohou vyplatit pekne odmeny za to jak pekne hospodari + jak krasne plni svuj vlastni cil.
Mimochodem, "podpora exportu" - zjistete si strukturu exportu. Majoritu tvori obeh typu "dovezeme, neco dodelame, vyvezeme". Tudiz o skutecnych (kvantifikovanych) ryze pozitivnich dopadech takoveho oslabeni kurzu lze mit znacne pochybnosti.
Nemluve o tom, ze CNB neni vuci zahranici zdaleka tak silna. Devizove intervence nelze udrzovat vecne. Takze krome soku nyni (sok je takrka vzdy velmi nezadouci vec, zejmena proto, ze narusuje kalkulace a odhady podniku) budeme celit soku jeste pri korekci k bezne trzni hladine, az uz CNB nebude schopna tuhle karku tlacit dale.
Kalouskova ODS nás krmila...
Sakra strasak vsech poctivych lidi Kalousek uz si privlastnil i ODS?
To nevim, ale uz jsem se zde na poradte.cz dozvedel, ze pruser kolem Necase byl ve skutecnosti puc rizeny zemanovci (mysleno strana SPOZ). Pokud Kalousek ovladal ODS, tak je teda tajny zemanovec? Nebo je to cele jeste slozitejsi a cela TOP 09 je tajna bunka zemanovcu, ktera mela za ukol rozlozit ODS a Zeman a Schwanzenberg jsou vlastne spolustranici jen to o sobe nevi? Nebo to vi, ale taji? To je ono, proto K.S. oznamil, ze TOP 09 do pristich voleb pravdepodobne povede Kalousek, protoze, kdyz je M.Z. prezident, tak je to vyhra i K.S...
Vždyt to píšu, je to prostě de..l.
"To nepřináší žádnou obří vlnu zdražování, spíš se ceny stabilizují" - nemám dojem, že do teď byly ceny nějak nestabilizované. Naopak ustalo rychlé zdražování (pomalu se ale zdražovalo pořád), takže jeho krok může ceny jedině rozházet. Nejspíš nám lže.
"V tuto chvíli jsou úrody slušné" - ovšem zemědělci hlásí neúrodu brambor, nebyly žádné hrušky (aspoň někde), skoro nejsou jablka, ... Ten chlap lže.
"Centrální banka v tuto chvíli tiskne české koruny" - a za to bych ho i s jeho kupmpány postavil před soud!
doplněno 13.11.13 09:26:Pro "guverner": s čím z toho nesouhlasíš?
doplněno 13.11.13 10:18:Pro "guverner": No, brambory jsou ovšem celkem důležitá plodina. Navíc ono je i podprůměrně chmele, cukrovky, zelí, ..., víc se urodilo snad jen obilí. Takže opakuji, Miroslav Singer z ČNB lže.
A když budeme dovážet zdražené (kvůli zásahu ČNB) potraviny ze zahraničí, tak se to cenově projevit musí.
Tisknutí peněz měnu znehodnocuje, na tom se shodujem. Tak se ptám: proč potřebujem znehodnocenou měnu? Proč potřebujem inflaci? Proč potřebujem, aby si nikdo nemohl na nic našetřit beze ztráty? Proč nás tedy přemlouvají ke "spoření na důchod", když vědí, že nikdo nic (reálně) nenaspoří, jen o ty peníze teď přijde? Proč si taky nemůžem nějaké peníze natisknout sami doma? No protože je to extrémně škodlivé (likvidační) pro celé hospodářství!
A jelikož to pánové z ČNB obhajují jako "promyšlený krok" a ne jako svou hloupost, tak bych je právě za promyšlenou krádež poslal před soud.
Největší bolestí internetu je, že si tam může každý ale opravdu každý kafrat co chce, přestože tomu vůbec, ale opravdu vůbec nrozumí
"Stabilizace cen" je taková obecná fráze nicméně po skokovém zdražení vlivem zvýšení DPH (žádný profit pro obchodníky) se ceny zase kolébají spíše směrem dolů
Úroda brambor a jablek je sice nižší, nicméně to je tak asi všechno a na těchto komoditách náš trh s potravinami nestojí a výpadek bude dorovnaný dovozem. Za hranicemi se zemědělci perou o to, aby mohli dodávat na náš trh
Tisk peněz = inflace a naopak, to je jeden z impulsů jak inflace dosáhnout, tak proč z toho dělat tragédii, když je to promyšlený krok a žádné zoufalé řešení
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.