Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kdo me muze zadrzet?

Od: kkozelik* odpovědí: 14 změna:
Kdo me muze zadrzet nebo prohledat tasku? A kdo ne?

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

repkin*

4x

Uveďte konkrétní příklad, pak se budem bavit dál. Předpokládám, že narážíte na kontrolu v obchodu?

doplněno 29.08.13 13:41:

V tom případě to tak rozhodně není a nebo někdo špatně řekl, rozuměl či pochopil.

Při důvodném podezření, že někdo spáchal trestný čin má právo zadržet osobu kdokoliv a to podle § 76 odst. 2 tr. řádu viz. :

(2) Osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu nebo bezprostředně poté, smí omezit kdokoli, pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, k zamezení útěku nebo k zajištění důkazů. Je však povinen tuto osobu předat ihned policejnímu orgánu; příslušníka ozbrojených sil může též předat nejbližšímu útvaru ozbrojených sil nebo správci posádky. Nelze-li takovou osobu ihned předat, je třeba některému z uvedených orgánů omezení osobní svobody bez odkladu oznámit.

zdroj: business.center.cz/...

doplněno 29.08.13 13:44:

V podstatě je to to samé, co napsal "imbecilobijec". Právo prohlédávat osobní věci mají pouze příslušníci PČR, Celní správy, dle dalších zákonů (např. zákon o provozu na pozemních komunikacích, zákon o obecní policii, zákon o Policii ČR apod.) také např. Městská policie či AČR.

Teoreticky bych si dovedl představit, že ze zákona někdo k tomuto úkonu někoho zmocní (propůjčí mu ty práva), ale zda by to šlo až tak, jak jste popsal si já osobně myslím, že ne.

doplněno 29.08.13 13:48:

Je však dost možné že si někdo spletl, respektive špatně vyložil to co viděl. Při akcích tohoto typu je nasazen ze strany PČR tzv. "antikonfliktí tým", kdy se jedná o specielně vyškolené policisty.

Něco málo o nich např. na:

policie.cz/...

Jinak samozřejmě každé krajské ředitelství má své členy AKT.

kkozelik*

Nekdy minuly rok pri protiromskych demostracich dostali dobrovolnici zlute vesty a pouta.. Pritelkyne tvrdi ze meli moznost zadrzet (ne)vytrznika.

 

majsterjoe*

0x

Prohlizet tasku vam muze prislusnik policie.

Zadrzet podle spachani trestneho cinu.

 

imbecilobijec

0x

Prohledat osobní věci pouze a jen policie. Zadržet Vás může prakticky kdokoliv v rámci tzv. občanského zadržení podezřelého. Pokud tedy má někdo podezření např. na vandalismus nebo krádež v obchodě, může Vás do příjezdu policie zadržet.

 


0x

No prohledat a zadržet je rozdíl. Jak řečeno, zadržet může víceméně každý, kdo disponuje dostatečnou fyzickou kapacitou, ale třeba prohledat v obchodě tašku - no, když si ji necháte prohledat, - někdy to může být v rámci klidu vhodné, ale korektní postup je zadržet a zavolat policii.. (republikovou, nikoli městskou).

strom7

ještě byste nám mohl(a) objasnit proč "republikovou" a ne "městskou", děkuji

Přinejmenším z pragatických důvodů.. Obecní strážníci mají obecně menší pravomoci než policisté, a když se v obchodě bude někdo hádat, že vedoucí nemá právo mu prohlížet tašku, bude se o totéž hádan i se strážníkem.

A krom toho, já nejsem znalec e nejsem si jist, zda takové právo strážník má, ale nikde jsem nenašel zákonné ustanovení, z něhož by to výslovně vyplývalo. Strážník může někoho zadržet za účelem zjištění totožnosti, může po něm požadovat podání vysvětlení (zkracuji, jsou k tomu podrobnější vysvětlení, může odejmout zbraň, může i za jistých oholností odejmout věc, ale nikde jsem se nedočetl výslovně, že má právo na osobní prohlídku.

strom7

ano máte naprostou pravdu, na rozdíl od některých zde radících, víte o čem mluvíte. V tomto případě (tedy v případě kdy nebude chtít podezřelý ukázat tašku) je opravdu lepší volat PČR, jinak na krádeže v obchoďácích se běžně volá MP, ptž majetkové přestupky (bavíme se o hodnotě zboží nikoliv nepatrné), může podle §86 přestup. zákona řešit i MP. Otázka je proč neukázat tašku když v ní nic nemám a hned potom můžu odejít, než čekat až přijede hlídka (co si budeme povídat, může to trvat) a zbytečně se zdržovat.

strom7

tím řešením myslím blokovou pokutu, jinak samozřejmě záleží na mnoha okolnostech na jejichž základě se strážník nebo policista rozhodne jestli uloží blok. pokutu (v tomto případě je sazba do 1000,- Kč) nebo zda přestupek postoupí dle §10 zák. č. 553/1991 Sb ve znění...

repkin*

Nevím co je to za zákon, každopádně PČR postupuje podle zákona o přestupcích § 58

business.center.cz/...

doplněno 29.08.13 18:21:

Už to vidím, nechělo mi to vyhledat, omlouvám se.

strom7

je to zákon o obecní policii a v §10 je zjednodušeně uvedeno, že strážník je povinen oznámit policii, že byl spáchán TČ a příslušnému orgánu, že byl spáchán přestupek nebo jiný správní delikt

strom7

nic se neděje, je jasné, že PČR a MP jsou v podstatě dvě rozdílné složky a v některých případech se řídí stejnými zákony a v některých hold ne

 

gridinfo*

0x

zadrzet - kdokoliv. Prohlednout tasku - kdokoliv, komu to dovolite (krome opravnenych slozek). To jest, kdyz vite, ze ste zlodej, ze mate v tasce ukradeny tovar, nema smysl cekat na policii. Da se sepsat zapis o zadrzeni pachatele, zapis o skode, a prichozi policajt vypise pouze sek na pokutu.

Vim, ze policajti byvaji dost nevrli, pokud pachatel nechtel spolupracovat se strazniky bezpecnostni agentury, protoze je to (ty policajty) zdrzuje a napriklad nemuzou jet na konci sve smeny domu. Pak se samozrejme k zadrzenemu chovaji jinak. Pachatel sam je vetsinou tez propusten po vyslechnuti na svobodu (podepise zapis o vyslechu) a

muze jit spat domu, ale kdyz chce, tak muze zdrzovat a spat na policii v kleci na drevene lavici samozrejme. Muze byt takto omezen na svobode tusim az 48 hodin.

repkin*

V ČR na dobu nezbytně nutnou, v případě trestného činu pak na domu max. 48 hod. kdy státní zástupce tuto dobu může ještě prodloužit tuším o 24 hod a následně by musel soud rozhodovat o vazbě, v případě přestupku taktéž na dobu nezbytně nutnou, maximálně však na 24 hod.

Jinak u nás pokuta ne vždy, pokud je to člověk, který krade často, je lepší to oznamovat a těch 5.000,-Kč do trestného činu se mu tím pádem za určitých splněných podmínek nasčítá.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]