Nejste přihlášen/a.
Ahoj, chtěl bych se zeptat, na čem "zdravě" smažíte? Nechci se tu bavit o obecné nezdravosti smažení, ale někdy je to nutné, proto by mě zajímalo, jak to provést co nejzdravěji. Předpokládám, že nikdo nesmažíte na stolním oleji a nejzdravější jsou pevné "stužené" tuky, které se nepřepalují. Je jich ale velké množství v různých cenových kategoriích. Od obyčejné Omegy až k Ceresu. Koukal jsem na složení a Omega je pouze hydrogenovaný tuk a Ceres je stužený tuk napěnený dusíkem. Liší se to tedy chemickým složením? Vím, že pokud je tuk hydrogenovaný, tak se nepřepaluje proto, že jsou tam silné dvojné vazby a vzdušný kyslík se nemá na co navázat, Nevznikají pak v pokrmu karcinogení látky. K čemu je tedy v Ceresu ten Dusík? Je tam místo vodíku, nebo, nebo se ještě nekam přilepí (myslím chemicky)? A proč všichni tak odsuzují stužený tuk? Kvůli nasyceným ksyelinám? Proč je jich tam o tolik více, oproti například stolnímu oleji?
PS: Jelikož v nadpisu není možné napsat slovo "otázka", napsal jsem to v AJ.
Nebudu se bavit o vhodnosti smažených jídel, ale na smažení je nejlepší sádlo. Olej se začne brzo přepalovat, sádlo vydrží cca 205 stupňů C. Hlavně neobsahuje žádné přidané látky, které by mohly působit karciogeně, je to jen čistý tuk.
Já také,sádlíčko-to není špatné smažení,spíše naopak Ty tuky,které jste vyjmenoval jsou chemickéééé...
doplněno 24.07.13 20:57:Diesel:Děkuji
To Wamp
Pkd jste odpůrci smažení na oilu a smažíte na ztužených ...tucích,tak je to téměř totéž jako na oilu,ale na rozdíl od oleje o tu chemii horší!Je to v podstatě upravený olej!
Ps na směžení je opravdu nejlepší vepřové sádlo-vydrží největší teplotu než se začne přepalovat .Toto dělají VŠECHNY tuky!A zvyšuje toto právě strouhanka z trojobalu!
doplněno 26.07.13 16:46:Jen pro doplnění-sice nejlepší řízky nebo topinky jsou ze sádla,ael pkd moje smaží na oilu,ten pak sleju,přefiltruji,skladuji a až je ho alespoň litr,dám do nádrže s nafticí v autíčku - takto oil poslouží 2x-jednou jako tuk na smažení a podruhe jako palivo do auta (v minulosti Peu 405,dnes felda a VW v naftě)
Problematikou smažení se už zabývám dlouhá léta. Ze začátku jsem smažil na normálním oleji, tenkrát se to ani moc nerozlišovalo. Pak byl moderní palmový tuk. Docela dlouho vydržel, ale až, když jsem si pořídil přístroj na měření kvality oleje, jsem zjistil, že to není ono a má o dost horší výsledky než řepkový olej.. Měření ukázalo, že pořadí je asi toto: nejlepší - kvalitní řepkový olej, pak slunečnicový, sójový jsem ani neměřil, protože smrdí, na Váš popud jsem dnes změřil sádlo, a dopadlo stejně dobře jako řepkový olej (otázka je jak dlouho vydrží, ale předpokládám, že v domácnosti se stejně po smažení tuk vyhodí). Nejlepší proti přepalování je údajně arašídový olej, ale ten je poměrně dost drahý. Pokud bude zájem, tak můžu změřit jakýkoli olej či tuk a poslat přesné informace. Dle mých zjištění jsou zajímavé rozdíly i v řepkovém oleji. Někdy například ten z lidlu nebo z penny je kvalitnější, než z velkoobchodu a někdy je to naopak, pak se v tom vyznejte. Takže rada je, že nevím, ale při nejbližší příležitosti si koupím nějaký ztužený tuk a zjistím jaký je rozdíl proti normálnímu řepkovému oleji.
doplněno 24.07.13 22:54:První foto - čerstvý řepkový olej
druhá foto - čerstvé sádlo
třetí foto - použitý řepkový olej, zítra ho budu vylévat.
Čísla mají značit 0 - 20 dobrý olej na smažení.
21-24 použitý olej potřeba vyměnit.
nad 24 přepálený olej nutno vyměnit.
No, nejvíce by mi vyhovovalo, kdybyste byl schopen změřit ztužené tuky OMEGA a CERES, protože ty jsou v běžném prodeji pro koncové spotřebitele. Pokud se podívám na OMEGu, tak má uvedené složení: rostlinný tuk, ztužený rostlinný tuk a na obale píší "100% rostlinný tuk". OMEGA má uvedené složení: rostlinný tuk (palmový tuk), rostlinný olej (řepkový olej), ztužený rostlinný tuk (ztužený palmový tuk), dusík. Co to máte za přístroj na měření toho tuku?
Jinak smyslem původní otázky bylo zjistit rozdíly mezi chemickým složením obyčejného ztuženého tuku a ztuženého tuku s dusíkem, jenomže administrátoři mi pořád mění napdpis dotazu, takže se má pak člověk někam dobrat...
Oprava věty: "OMEGA má uvedené složení: rostlinný tuk (palmový tuk)..." na "CERES má uvedené složení: rostlinný tuk (palmový tuk)..." Čili ne OMEGA, ale CERES.
Tak to můžu zkusit, není problém tyto tuky sehnat. Do velkoobchodu jedu až v pondělí, tak doufám, že ještě najdu tuto otázku a rád odpovím, Dnes jsem dokonce přivezl z Makra slunečnicový olej a mám v úmyslu na něm přes víkend smažit a vyzkoušet, jak si stojí proti řepkovému. Omegu jsem taky kdysi používal, ale blbá manipulace. Do velké 12l fritůry nalijete olej za okamžik, ale ztužený tuk se musí nejprve rozpustit v hrnci na plotně. Přístroj se jmenuje Oiltester, stál asi 10000 tisíc a prodává ho firma Vito system filtration, od nich mám i filtr na olej. Když si to zadáte na netu, tak to hned naskočí. Je to německá firma, ale má stránky i v češtině. Bohužel český zástupce to zabalil a teď řeším nákupy filtrů a servis ( i když ten nebyl naštěstí ještě zapotřebí) přes slovenské zastoupení.
Pokud chci řízky bez tuku, dělám je na roštu v horkovzdušné troubě. Jinak smažím na oleji a nejlépe na domácím sádle. Zaobírat se tím, která z umělých hmot v otázce je lepší, odmítám.
Pro pckopo - To je dobrý nápad, ale v horkovzdušné troubě to prostě není smažený řízek. Je potřeba rozlišovat mezi druhy přípravy pokrmů, smažení, dušení, vaření, restování, grilování, pečení - to je každý trochu jiný druh přípravy pokrmu. Je fakt, že (tedy v profi kuchyních) tento rozdíl stírá konvenktomat, ale stejně zastávám klasiku.
Asi se ptáte na olej, který zůstává v nějakém smažicím hrnci, fritáku, na několik smažení. Jinak na pánvi si myslím, je to šumafuk. Po smažení vyliji, protože když se ulakomím a mastnotu nechám na pánvi, plocha hladiny je veliká a tuk změní, díky okysličení, své vlastnosti a navíc smrdí. Takže stejně vyliju. V obchodech a v různých receptech je tolik úžasných dobrot, že klasické smažení není tak často, abych to musela řešit. Raději kus, třeba kuřete, krkovičku, položím na brambory a šoupnu do trouby. Ale smažený květák je smažený květák! Marné volání!:D
Na pánvi sice nesmažím, ale je to zajímavé téma tak, třeba na personální oběd ( stejně všichni mají nejraději smažené, i když je varuji, jak je to nezdravé), něco usmažím a pak změřím, jak se olej či tuk změnil. Je fakt, že velkou frituru vyměňuji tak po 6 dnech smažení a to tam proběhne pár stovek porcí hranolek a dost desítek porcí řízků.
Ahoj - snažím se smažit na přiměřeně velké pánvi tak, aby všechen omastek byl "plně obsazen" - a nevznikaly tak větší plochy volného omastku, který se podle mého názoru více přepaluje.
Taky nesmažím moc prudce, ale přiměřeně - podle mé zkušenosti pak omastek po vyjmutí řízků nesmrdí spáleninou. Sice jej samozřejmě vylévám - ale v nouzi by se dal použít ještě jednou.
Friták nemám, na své občasné smažení ho ani nepotřebuju - navíc mi všechny smažené pokrmy z fritáku připadají dost tvrdé a moc tzv. "křupavé". Většině lidí to chutná, ale jsou i lidé, kterým moc křupavá kůrčička nedělá dobře. Ale na hranolky je friták asi jednička! Taky mi vadí, že se ve fritáku "točí" omastek stále dokola, až do vyčerpání. Tak ahoj.
S tou křupavostí je to přesné, je to tím, že z velké fritury se smažený pokrm vyndá rychle, může se ještě vytřepat v sítu, a přebytečný tuk se tak odstraní, kdežto na na pánvi se se třeba řízek (topinka a další) se pěkně nasákne a tuk v ních zůstane, proto je měkčí. Tam je otázka, kolik je každý z nás ochoten sníst tuku. Chut je jasná, geneticky každého člověka přitahuje tuk, protože je energeticky nejvýživnější a dodá nejvíce energie, teď jde o to, jestli je to v dnešní době potřeba.
Vždy je lepší dát pokrm do rozpáleného tuku, at na pánev nebo do fritáku. Pokud se třeba řízek dá do studeného oleje, napřed se začne vařit, pustí všechnu štávu a ve chvíli, kdy se začne opravdu smažit, je z něho sušenka. Pozvolné vaření od studena je právě výhodné, když chcete předat co nejvíce síly ze suroviny do toho, co jí obklopuje - typicky vývar - chci mít silný vývar, tak ho vařím co nejvíce pozvolna, aby se všechny chutě přesunuly z masa a zeleniny právě do něj. To v případě smažení ztrácí smysl, protože, k čemu nám bude ochucený tuk, který stejně vylejeme.
Kdo chce dobrej nemastnej řízeček, tak na sádle.Když je usmaženej, tak ho vytahnu a prudce ponořím do vařicí vody v kastrolu.
Stačí tak na 3 až 5 vteřin.Dosuším v mikrovlnce.Uvidíte kolik svinstva vám voda z řízku vytahne.Platí to obecně pro trojobaly.
Mužete zkusit i jiné tuky.Poznáte to na vodě jak je znečištěná.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.