Nejste přihlášen/a.
Mojí mamce umřel manžel. Mamka je invalidní a manžel /nebyl to můj otec/ na ní pobíral příspěvek 3500 za to, že se o ni stará. Má už přes 80 let a téměř nevidí. Hned přiběhla bývalá manželka jeho syna /čili nikdo z rodiny/ s papírem, který jí mamka podepsala, že se o ní bude starat. Bohužel mi /3 dospělé děti/ to nevidíme růžově. Peníze sice budou chodit mamce, ale ta ženská se tím pádem dostane do jejího bytu /třeba pod záminkou že chce uklidit/. k jejím penězům /babi já vám nakoupím/ a teď po ní dokonce chtěla i klíče. Mamka se jí bojí /to mi řekla/. My jsme sice 3 dospělé děti, ale bydlíme daleko a máme vlastní životy a rodiny. Mamka nechce odejít ze svého bytu /vzal by si jí k sobě kdokoli z nás/ a nejbližší z nás to má 100 km a auto nemá. Jak to vyřešit? Maminka je svéprávná, ale na naše rady nedá. Brzy může přijít jak o peníze, tak i o majetek. Co by bylo nejlepší udělat? Možná když přijedeme všichni 3, tak jí ukecáme.
Vaše maminka pravděpodobně dostává příspěvek na péči. Ten je určen k tomu, aby si zaplatila péči, kterou potřebuje. Peníze nesmí použít pro jiný účel - šlo by o zneužití příspěvku a hrozí jeho odebrání. Pokud nevěříte osobě, která by péči chtěla poskytovat, doporučuji využít pečovatelské služby. Obratte se na sociální odbor příslušného městského úřadu a podejte žádost o poskytnutí terénní pečovatelské služby.
doplněno 09.05.13 07:31:Opravím Ivzez: Na základě příspěvku na péči může péči poskytovat osoba blízká, asistent sociální péče nebo poskytovatel sociálních služeb s registrací. Asistent sociální péče je fyzická osoba, která není osobou blízkou (sousedka, přítelkyně apod.). Příjemce příspěvku musí s asistentem sociální péče uzavřít písemnou smlouvu o poskytnutí pomoci (na rozdíl od osoby blízké, u které smlouva není nutná). Náležitostmi smlouvy je označení smluvních stran, rozsah pomoci, místo a čas poskytování pomoci a výše úhrady za pomoc. Doporučuji sjednat i výpovědní lhůtu. Asistent sociální péče nemusí absolvovat žádný kurz nebo školení. Kurz podle zákona č. 108/2006 Sb. v platném znění musí absolvovat m.j. pracovnice v sociálních službách, což zmíněný asistent není.
K čemu ji chcete "ukecat"? Aby se o sebe starala sama, když skoro nevidí? Podle mne je to dost náročná situace.
Vy se o maminku kvůli vzdálenosti starat nemůžete a osoby, která je ochotna se o maminku starat, se maminka bojí.
Víte, proč se jí bojí? A proč osobě, které se bojí, něco podepisovala?
Mohli byste zkusit zajít na sociálku a poradit se, jak by bylo možné v této situaci postupovat.
Podle mne je možné podepsanou smlouvu vypovědět a uzavřít ji s pečovatelskou službou, kterou by Vám doporučila sociálka.
doplněno 08.05.13 15:31:PS: Kdyby maminka zmíněné osobě důvěřovala (Vaše nedůvěra nerozhoduje), těžko dosáhnete nějaké změny.
Nejsem si jistá, jestli máte oprávněnou obavu. Jestli se paní o vaší maminku bude starat a vy ne, o co vám jde? O pár starých, nepotřebných věcí, které mají hodnotu jen pro majitele? Přesněji citovou hodnotu. Byl byste raději, kdybyste mamku šoupl do domova? Neříkejte, že byste se doma uskrovnili a mamku k sobě vzali. Není to jen o místě na spaní a talíři teplého jídla. Je to o žovotě, nejlépe ve svém domově, mezi svými věcmi. Myslím si, že byste si takovou paní měli předcházet a mamku uklidňovat, až si na ni bude stěžovat. To si pište, že časem nastane ponorka a mamka nebude spokojená. Ale sama nemůže být. Znáte lepší řešení? Lepší řešení pro ni, ne pro vás? Musíte si uvědomit, že slovo majetek je velmi subjektivní pocit. Mí rodiče měli velmi dobře zařízený třípokojový byt ve svém domě. Mám z něho jen tři obrazy. K ničemu mi nebyl ani nábytek, ani nádobí, ani nic jiného. Abych byla spravedlivá, také pár knížek, včetně té maličké, ze spořitelny. Hotové peníze nějakým způsobem, nejlépe heslem zabezpečte. Požádejte sociálku o kontroly sociální pracovnice. A snažte se mamince volávat, aslespoň co druhý den, každý z vás. Paní můžete kdykoliv vypudit, když zjistíte nepravosti.
Nic jste nepochopila. Třeba sestra je v důchodě a stejně se stará o nemohoucí tchýni ve velkém domě. Švagr podniká, takže by nebyl problém. Bratr má 3+1 po rozvodu sám pro sebe a je v důchodě - v plné síle, takže taky bez problémů. U nás by to taky šlo. S paní už dřív byly problémy. Jakej má důvod se starat o cizího člověka? Jedině na tom vydělat. Mamka skoro vše zvládá, jen vařit už asi ne. Už jsme se rozhodli, že ji odvezeme. Lepší možnost není. Je úplně ve stresu z nečekaných návštěv a vyhrožování. Zatím se tam střídáme na návštěvách, ale to nejde do nekonečna.
Ještě mne napadá, že pokud nejde o rodinného příslušníka, měla by mít pečovatelka absolvovaný kurz pracovníka v sociálních službách (cca 155 hodin výuky plus praxe za c enu od cca 7.000 Kč).
Jestli kurz nemá, neměl by být problém s ukončením smlouvy.
doplněno 16.05.13 12:17:@Bruno2:
Děkuju za opravu (já jsem to kvůli podpisu zmíněnému v dotazu brala jako smlouvu s poskytovatelem sociálních služeb).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.