Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,dostala jsem dům od svého dlouholetého známého,který není mým příbuzným.Mám ho na své jméno i v katastru s tím,že on tam má věcné břemeno.Potřebovala bych vědět,kdyby se známému něco stalo,jestli jeho tři děti nebudu muset nějak vyplácet...on tvrdí,že ne,dal mi dům právě proto,aby oni nic neměli.Není s nimi v dobrých vztazích.Také netuším,jestli je do domu budu muset pustit kvůli dědictví movitého majetku,když je dům psaný na mě.Děkuji za odpověď.
Já jenom doplním, co tady přímo řečeno nebylo: Věcné břemeno zaniká SMRTÍ, a ani se nijak "nedědí". Dům je Váš a děti známého vyplácet nebudete.
Přesně tohle mě zajímalo,,,,když věcné břemeno zanikne...co pak...známý mě nutí vyřídit i poplatky za elektriku a vodu...SIPO...na mé jměno...s tím,že to bude stále platit...
Lidus, roky se klidně můžou dohadovat s kým chtějí, ale nejdřív by museli nějak dokázat, že děda nebyl při smyslech, což půjde asi dost těžko. Jen tak o někom prohlásit, že byl dement, protože mi nedaroval dům, to se jim každý soudce vysměje.
Kytičko - dům je tvůj, tudíž po tobě nikdo nic chtít nemůže. Kvůli těm movitým věcem si nejsem jist, ale rozhodně do svého domu nikoho pouštět nemusíš, to by musel mít soudní rozhodnutí, že mu musíš předat dědovi věci, ale do domu ho prostě nepouštěuj. Dům je tvůj majetek a jen ty máš právo do něj lézt, pouštět návštěvy a cokoli jiného.
Jasně ale aspoň to tomu obdarovanému znepříjemní a soud se potáhne mnoho let, věřte mi, že vím o čem mluvím ono stačí na pochybnost jen to, že máte mejl kde je napsané -to víš s dědou je to těžké už si moc nepamatuje, jeden den je v pohodě a další den je vše jinak. Nebo v lékařské zprávě napsané, že se projevuje stařecká demence.
Je to trochu jinak,známý,co mi připsal dům je děda mé dcery...měl syna a dvě dcery,,,dcery se s ním nestýkají,syn jedna ostuda,,osm dětí s každou jinou...moje holka byla první,tak asi děda cítí vinu...navíc jsem s ním žila pět let v tom domě..
Je to tak, nikomu nic nemusíte dávat a ani nikoho do domu pouštět.Navíc, pokud by dárce zemřel a Vy jste zařizovala pohřeb, tak většinou notář zve právě zařizovatele pohřbu k projednání dědictví a pokud po zemřelém zbyde např. nábytek, auto apod., tak se náklady na pohřeb zahrnují do dědictví, takže třeba zdědíte i auto a nábytek, protože náklady na pohřeb jsou v dnešní době dosti značné...
Ze zákona dědí potomci zůstavitele, přítelkyně nepatří do okruhu dědiců, ledaže by byla závět v její prospěch. Pokud by na děti nebylo v závěti pamatováno, mohou uplatnit nárok neopominutelného dědice. V dědictví je majetek zůstavitele ke dni úmrtí.
"kyticko" já být to dítě tak to napadnu a budu se roky soudit, že děda nebyl normální, klidně se do mě všichni pustte ale o peníze jde vždycky v první řadě. Jinak je pravda, že dar je dar a nejde do dědického řízení a vyplácet je nebudete. Co za movitý majetek v domě je? Obrazy za pár milionů nebo staré krámy? Ano, pokud je zdědí budete je muset vydat.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.