Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na naší komplikovanou situaci.Před měsícem nám zemřela tchýně a zanechala městský byt a v něm ještě bydlí její nepracující syn (39 let David).Nikdy nepracoval a ani to nemá v plánu,do teď ho živila tchyně a i platila nájem.Jde mi o to,kdo ho teď bude živit a platit nájem?Zatím Davidovi asi zanechala nějaké úspory,ale až dojdou,tak aby po mě a manželovi nechtěl,aby jsme mu platili nájem a ještě ho živili?Máme 4 děti,oba pracujeme,zdědili jsme baráček,tak aby nás David třeba nedal před soud a on nařídil placení nájmu a třeba nějakou měsíční finanční částku na jeho živení.
Předem moc děkuji za pomoc,Lucie
Jste sice pokrevní příbuzní, ale vy za něj nemáte žádnou zodpovědnost. To by musel být nesvéprávný, což předpokládám, že není.
Vy ho živit určitě nebudete muset (to by pak tak dělal každý). To, že ho živila jeho matka, byla její věc a slabost, on nemá absolutně nárok na nic, co je vaše. Hlavně ho u sebe nenechávejte na "pár dní", nepůjčujte peníze...v takovém případě byste své peníze už nikdy neviděli a z vlastního bytu ho nedostali.
Pokud nebude mít na nájem, bude muset pracovat, nebo si najít levnější ubytování. Nebo holt půjde pod most...
Na koho je psaný byt? Na Davida nebo na vás? Pokud na něj, je to pouze jeho věc, z čeho bude žít a co bude dělat. Pokud vy bydlíte úplně jinde, je nesmysl, abyste platili nájem za nějakého nefachčenka. Vyživovací povinnost má rodič, případně manžel/manželka, ale aby někdo platil nájem za příživníka, co nechce dělat, to jsem ještě neviděla.
Pokud bydlíte všichni dohromady, bude to o dost složitější... a bude opět záležet, na koho je psán byt, případě co stojí v závěti tchyně (zda tam nejsou nějaké podmínky dědictví (živit Davida), apod.).
Nejlepší by bylo poptat se advokáta, protože v tomhle Absurdistánu je možné skoro všechno
doplněno 17.12.12 13:41:Tak jestli bydlíte úplně jinde, tak to vůbec není vaše věc a jak píše kolega nade mnou, když nechce makat, at si jde třeba pod most. Bohužel, ale je to tak.. parazitů už je dost a dost.
doplněno 17.12.12 13:45:Jen k té závěti - známá měla matku, která odmala protěžovala jejího mladšího bratra, ten měl mamahotel, rozmazlený fakan, pracoval, jen když se mu chtělo (brigády). Bydleli v domě, a když matka zemřela, sourozenci si mohli nechat každý polovinu domu - ale za podmínky, že se sestra o bratra postará do doby, než si najde práci. Bratr neměl podmínku žádnou. A protože se té pijavici rozhodně nechtělo hledat si práci, známá se svého podílu na domě vzdala, aby ho neměla na krku.
Jenom pozor na to, aby se manžel nestal dědicem/spoluvlastníkem toho bytu. Mohlo by se to celé dost prodražit.
Jestli je byt součástí dědictví, tak by tobě a manželovi měl David ještě vyplácet podíl, ale v tomto případě to je reálný, asi jako že vltava poteče z Prahy do Písku. Hlavně nic nepůjčovat a dělat, že se neznáte. Živit ho opravdu nemusíš.
doplněno 17.12.12 13:43:Pardon, samozřejmě - Vltava.
Pokud je byt městský, tak nemusíte řešit nic, protože je na MěÚ, komu dá jako dalšímu po tchyni nájemní smlouvu k tomu bytu.
Jen pozor na to, aby si švagr nezařídil bydliště na MěÚ, protože pokud projde nyní navrhovaná novela, že tzv. bydliště na radnici bude moci být úředně zrušeno a dotyčný bude úředně přihlášen k někomu z příbuzných, tak aby vám ho nepřihlásili do baráku, protože pak už byste ho "na krku" měli.
No tak to je hezký,ten stát už fakt neví co a jak...Než mít na krku švagra,tak to se radši rozvedu,protože zděděný barák je v mém výlučném vlastnictví a manžel se bude muset přihlásit trvalý pobyt někam jinam,ikdyž tu bude pak bydlet dál,a tím snad švagr nemá nárok na bydlení v "mém" baráku.
Děkuji.
Dobrý den. Lucie, buďte klidná. Nikdo po Vás, ani po manželovi nemůže chtít, abyste platili nájem za jeho bratra a živili ho. Nedělejte si starost s tím, kdo ho bude živit a kdo mu bude platit bydlení. To je jen jeho záležitost, jak se o sebe ne/ postará. Nevidím důvod k tomu, proč by vás měl dávat k soudu...Nic mu přece nedlužíte a nejste povinni se starat o dospělého chlapa, byt by to byl příbuzný.
doplněno 17.12.12 15:45:Ronyx - co by dělal exekutor u tazatelky a jejího manžela? Případné dluhy Davida, se jich přece netýkají. Bydlí jinde a ani se nestýkají...Nikdo tedy nemá důvod se domnívat, že by měl dlužník v tomto případě u nich nějaké své věci, či majetek...Děje se leccos, ale není nutno zbytečně tazatelku strašit a vymýšlet katastrofické scénáře předem...
doplněno 17.12.12 15:54:Exekutoři nemají právo zabavit Vám Váš majetek k vůli dluhům Vašeho švagra. To je nesmysl! A rozvádět se k vůli švagrovi? To je přece hloupost...
Nepsal jsem, že MAJÍ NÁROK, ale že se to děje. Nezlobte se, ale (asi nechtěně) matete lidi. Exekutor MÁ PRÁVO SE DOMNÍVAT a zkuste mu to vyvrátit. Pokud se bude hodně snažit, tak uspějete až s vylučovací žalobou, pokud vůbec (pohledejte po internetu možná se budete divit, co je možné).
Víte, kdybych se nedostal přes své známé čirou náhodou ke 2 dost neuvěřitelným případům, tak bych spoustě věcí nevěřil. Proto sem se o tyto věci taky začal zajímat detailněji a píšu co píšu.
CÍLEM TOHO, CO JSEM NAPSAL PŘEDTÍM, NEBYLO LUCII STRAŠIT, ALE JEN JI UPOZORNIT, NA CO SI MÁ DÁT POZOR.
Ta novela zatím jistá není (projděte internet, dost se o tom nedávno psalo), ale spíš bych se bál nečekané návštěvy exekutorů, pokud někde stihne "nasekat" nějaké dluhy, protože exekutor může jít i tam, kde má jen tušení, že dotyčný dlužník má nějaké věci a zabavit v podstatě vše, na co narazí (opět hledejte na internetu). Obrana moc není, jedině schovávat všechny účtenky a doklady o koupi (musí být na jméno, jinak pak u soudu při vylučovací žalobě neprokážete, že je to vaše).
Takového švagra Vám vůbec nezávidím, asi jediné, co teď můžete udělat, je snažit se udržet si přehled o švagrových aktivitách, dluzích a zároveň si ho nepouštět ani na návštěvu (nejlépe aby se kolem Vašeho domu vůbec nevyskytoval, protože stačí, když jeden soused na otázku exekutora, jestli k vám chodí, řekne že ano - a to sousedi občas rádi).
Hlavu vzhůru a držím palce.
P.S. Asi by taky neškodilo poradit se s nějakým solidním právníkem.
Švagr k nám vůbec nechodí,nemá auto a ani na autobus peníze a ještě tu u nás ani nebyl.Barák je v katastru naspaný jen na mě,tak i přesto by exekutoři měli nárok tu něco zabavit?A v případě,kdybych se rozvedla a manžel by tu meměl trvalý pobyt,tak bych s nynějším švagrem pak neměla nic společnýho - bylo by to řešení?
Děkuji.
Píšete: "zdědili jsme baráček" a pak zase, že domek je ve Vašem výlučném vlastnictví. Jinak Vám dobře radí "kapkanadeje". - pt
Je mi blbí v manželství říkat "to je moje a toto zase tvoje",proto jsem psala,že jsme zdědili...Ale ve skutečnosti jsem zdědila JÁ a jsem zapsaná jako sama na katastru jako vlastník.
Ale děkuji za info...
Rozvádět se je zbytečný, nic to neřeší. Že k Vám švagr nejezdí a nechodí je jen dobře pro Vás. Exekutoři sice nárok u Vás nic zabavit nemají, ale protože mají právo se domnívat, že u Vás může mít uložené nějaké své věci, mohou Vás navštívit. Často to používají jako formu nátlaku na dlužníka a na jeho rodinu, aby donutili dlužníka zaplatit, když nemají, co mu vzít (je nemajetný). Tuto skutečnost už několikrát i veřejně přiznali v rozhovorech na zpravodajských serverech.
Nechtěl sem Vás strašit, jen upozornit a třeba i proto jsem psal o těch účtenkách apod.
tazatelka píše, že byt je městský, takže na Davida přejde nárok na bydlení za stávajících podmínek pouze na dobu 2 let. Poté vlastník bytu, to je město, buď smlouvu přepíše na Davida, ale už asi za jiných podmínek , nebo přidělí byt jinému nájemci. Teď velmi záleží na Davidovi, jakou bude mít platební morálku, protože 3x nezaplatí a letí.
Při notářském řízení u bytů v osobním vlastnictví nebo družstevních, u kterých se dědí členství v družstvu, se určuje pouze jeden dědic jako majitel bytu, který je pak povinen ostatním dědicům vyplatit jejich dědický podíl. Může to být tedy váš manžel, nebo obráceně švagr. Dědí se i dluhy a úspory, pokud tchyně nějaké měla. Takže pokud by byl oním dědicem bytu váš manžel jsou dvě možnosti - byt si ponechat anebo jej prodat. Samozřejmě musí být bratrovi vyplacen jeho dědický podíl tj. polovina ceny bytu. Cena bytu je určená odhadcem. V případě, že by tedy váš manžel zdědil byt, byl by jenom jeho a exekutor nemá právo s ním nakládat, může ale bratra připravit o vyplacený dědický podíl. Kdyby byl oním jedním dědicem určen manželovo bratr,je zřejmé, že by mu nebyl podíl bratrem vyplacen a byt by mohl být předmětem exekuce. Nájem musí platit ten, komu by byl byt přidělen. Váš majetek vám nemůže být zabaven a ani nemáte žádné povinnosti vůči švagrovi. Je nesmysl se rozvádět. Myslím, jak již bylo výše uvedeno, že by bylo dobré se obrátit na právníka. Existují bezplatné právní poradny - odkaz máte zde: poradte.cz/...
doplněno 17.12.12 19:36:doplněno 17.12.12 19:40:Teď čtu, že byt je městský, takže je to vyřešené.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.