Nejste přihlášen/a.
Dobrý den přeji všem rádcům,
jelikož jsem tak trochu finanční analfabet, rád bych vás požádal o radu, či názor.
V nájemní smlouvě kterou se zabývám, je v jednom z článků uvedeno, že nájemné se bude čtvrtletně upravováno dle výše inflace, uveřejňované ČSÚ. To je v pořádku.
Je to nájemní smlouva typu - soukromý majitel bytu vs. soukromá osoba, která si byt pronajímá.
Nájemní smlouva je platná od 1.10.2012 a majitel bytu chce nyní, od 1.1.2013 zvýšit nájemné o 3,3% (argumentuje tím, že je to průměrná meziroční míra inflace v roce 2012).
Mě se tato logika matematiky příliš nelíbí, jelikož by se podle mého měla brát v úvahu jen inflace v období platnosti nájemní smlouvy. Mimochodem dle ČSÚ se inflace se od října v podstatě nehnula, maximálně o desetinu procenta.
Jaký máte na tuto situaci názor?
Rád bych majiteli bytu s něčím argumentoval, ale nejsem si už sám jistý, že moje logika je taky správná.
Předem děkuji za odezvy.
Asi bych nepodepsal smlouvu, která mi za rok zvedne nájem o inflaci 4x kdy toto pak znamená roční nárůst přes 10%, jinak míra inflace se stanovuje i průběžně, ale pro potřeby úprav se užívá roční. Je to z toho důvodu, že se většinou zvyšování nájmů apod. provádí jednou za rok.
Se zvyšováním nájemného 4x ročně by takový problém nebyl. Je to sice nezvyklé, ale budiž.
Jde mi ale o logiku, kdy by se mělo zvyšovat o rozdíl inflace v rámci tří mesíců a ne tak, jak jsem psal výše, to mi připadá jako nesmysl.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.