Nejste přihlášen/a.
Dobrý večer, k věci: zdá se Vám normální, aby jste prošli výběrovým řízením, nastoupili na DPČ s pracovní dobou od 8.00 do 17.00 (po-pá), s tím, že zaměstnavatel dohody zaměstnancům do 14 dnů ještě nedal, vymlouvá se, že nejsou podepsány, protože statutární orgán je zhruba 150km od místa výkonu práce a když se někdo zvedne v 17.00 hodin s tím, že jde domů, bylo mu sděleno, že může jít, až řekne zaměstnavatel? Je to možné?
Pracovní dobu určuje zaměstnavatel - i v případě DPČ. Zaměstnavatel je povinen pracovní smlouvu, DPP i DPČ uzavřít nejpozději v den nástupu do zaměstnání.
Pro všechny případy si okopírujte docházku a navzájem si s dalšími zaměstnanci, kteří stejně jako Vy ještě dohodu neobdrželi, písemně potvrďte, od kdy jste u tohoto zaměstnavatele zaměstnáni (pro jistotu v několika kopiích).
______ K DPČ: Dohodu o pracovní činnosti lze sjednat v rozsahu nepřekračujícím v průměru (za celou dobu trvání DPČ) polovinu stanovené týdenní pracovní doby (max. 20 hodin týdně). Tzn., že na ni můžete v některých týdnech odpracovat i 40 hodin, pokud se to v následujících týdnech srovná.
doplněno 15.08.12 22:45:___ Asi jsem neodpověděla přesně na Vaši otázku. Myslím si však, že pokud zaměstnavatel nedodržuje zákoník práce už při uzavírání dohody, je dobře mít se na pozoru.
Dobrý den.
Rozsah pracovní doby u DPČ (dohoda o pracovní činnosti) nesmí překročit v průměru polovinu stanvené týdenní pracovní doby.Délka pracovní doby se posuzuje podle konkrétní práce a pracoviště. Dodržování rozsahu pracovní doby se posuzuje v průměru za celou dobu, na kterou byla dohoda uzavřena, nejdéle za 52 týdnů.
V dohodě musí být uvedeny sjednané práce, odměna, rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá, a to doba určitá i neurčitá. U dohod konaných mimo pracovní poměr (DPP a DPČ) se neuplatní ustanovení o pracovní době a době odpočinku - novela Zákoníku práce 2012. Pracovní doba ale nesmí přesáhnout 12 hodin v rámci 24 hodin. Zaměstnancům náleží jen odměna za vykonanou práci (žádné příplatky za přesčas apod).
Zaměstnavatel tedy má nárok nařídit Vám práci od 8:00 do 17:00 hod. Tuto dobu by ale měl dodržovat a nepřetahovat. Otázka je, co s tím ale naděláte, pokud po 17. hodině Vám ještě nějaký úkol přidělí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.