Nejste přihlášen/a.
Dorbý den,
končí mi za měsíc prac. smlouva a již mi ji neprodlouží.
Když poslední den půjdu na nemocenskou a budu marodit delší dobu 2-3 měsíce, bude to ode mě podraz na zaměstnavatele?
Co si o tom myslíte? Budou to pro něj nějaké nevýhody, když neodejdu ale onemocním?
Děkuji
Podraz je to spíše na ošetřujícího lékaře (kdyby Vám vystavil neschopenku aniž byste měla zdravotní problémy, mohl by s tím mít následně problémy) a na daňové poplatníky.
Onemocníte-li v poslední den pracovního poměru, nebudete mít nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele, teprve od 22. dne nemoci byste měl/a nárok na nemocenské dávky. Při nemoci v ochranné lhůtě se odklady předávají bývalému zaměstnavateli.
Pozor, v době nemoci nejste uchazečem o zaměstnání, takže Vás úřad práce nebude moci zaregistrovat.
doplněno 14.08.12 14:45:Reakce na Chloe (14. VIII: v 13.55):
Nemocenské ani žádné jiné dávky nelze použít pro výpočet jiných dávek. Vždy se vychází z průměrného výdělku nebo ze skutečných příjmů. Tzn., že by se podpora po skončení nemoci počítala z průměrného výdělku v posledním zaměstnání.
Souhlasím.
Zaměstnavateli je to jedno. Nemocenskou Vám bude vyplácet Česká správa sociálního zabezpečení (stát). Náhradu mzdy za prvních 21 dní od zaměstnavatele nedostanete. Po skončení pracovního poměru na ni nemáte nárok. Nezameškal jste žádnou směnu, tudíž není co nahrazovat. A za ten poslední den pracovního poměru Vám náhrada také nenáleží, první tři pracovní dny jsou bez náhrady.
Jak píše rádkyně přede mnou, nemůžete se ani v době nemoci zaregistrovat na Úřadu práce. Nemocenskou budete pobírat až od 22. dne nemoci. Takže těch 21 kalendářních dnů budete zcela bez prostředků.
Navíc, kde berete tu jistotu, že Vás lékař uzná práce neschopným. Nezapomeňte, že v době pracovní neschopnosti může kdykoliv zkontrolovat pracovník ČSSZ, zda dodržujete režim práce neschopného.
V tomhle oboru nejsem sběhlá, takže možná píšu blbost, ale jak to budete mít potom s podporou? Vypočte se ještě ze mzdy před 2M nemocenské? Nebo se započítají i měsíce s nemocenskou? Abyste pak nedostala 60% nemocenskou a z těch pak 45% podporu... Nevím jestli se vyjadřuji srozumitelně...
Jinak já bych do toho nešla,dnes už neexistují celodenní vycházky, max. 6 hodin a do 19 doma a neumím si představit nejet na víkend, grilovat se známými do hospůdky na vínko... Mně by z toho kleplo
Aha a poté po 21 dnu mi bude nemocenská vyplácena ne?
Kde ji spočítám?
Z čemu se mi poté po ukkončení nemocenské bude počítat podpora? Na tu mám nárok.
Děkuji
Díky, chtěl jsem se však ještě zeptat zda mi bude vypočítána podpora poté z čisté mzdy nebo z nemocenské?
Bude se podpora krátit když jsme byl na nemocenské?
Jak to udělat abych nemusel již chodit nosit lístky o nemocenské a lístky na peníze do práce?
Zajímá mě však zda mohu být na nemocenské několik měsíců a poté přejít na podporu, zda se mi podpora nebude krátit o dobu kdy jsem byl na nemocenské?
Dobře děkuji,
bude to tedy podraz na zaměstnavatele když bych onemocněl dlouhodobě? Bude za mě něco platit nebo vyřizovat za mě nějaké věci?
Jak by jste to brali vy? Udělali by jste to?
Děkuji
Dobrý den.
Jak už jsem psala, podraz to není. Jste nemocný, nedá se nic dělat.
Zaměstnavatel za Vás nic platit nebude( na náhradu nárok nemáte - už jsem psala), jen bude posílat podklady k nemocenským dávkám na Českou správu sociálního zabezpečení a na zdravotní pojištovně Vás přihlásí jako nemocného v ochranné lhůtě a po ukončení nemoci opět odhlásí. Zápočtový list Vám také vystaví po ukončení nemoci. To je vše.
Děkuji,
ještě tedy jednou jak to mám tedy udělat? Na ÚP se nemám hlásit? Neschopenku mám donést komu? Zaměstnavateli nebo zaslat na ČSSZ? A jak je to s pojištovnou?
Poté jak to ukončit?
Děkuji moc
Pokud onemocníte před skončením pracovního poměru nebo do 7 kalendářních dní po skončení pracovního poměru, neschopenku odevzdáte zaměstnavateli. Odevzdáte díl II.(modrý). Po 21 kalendářních dnech mu odevzdáte díl IV. červený, na který si vypíšete číslo účtu či doručovací adresu pro zasílání nemocenských dávek. Ke každému poslednímu dni v měsíci odevzdáváte Potvrzení o trvání pracovní neschopnosti (lístek na peníze). Po ukončení nemoci odevzdáváte díl V. modrý, který si podepíšete. Doklady odevzdáváte zaměstnavateli, ten je odesílá Okresní správě sociálního zabezpečení, která Vám od 22. kalendářního dne nemocenské dávky bude vyplácet. Po ukončení nemoci Vám bývalý zaměstnavatel vystaví Potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a Potvrzení posledního zaměstnavatele (pro ÚP). Je dobré si neschopenku (ukončení) ofotit. Do 8 kalendářních dní se nahlásíte na Úřad práce a oznámíte své zdravotní pojištovně skončení pracovního poměru. Po dobu nemoci zdravotní pojištění neplatíte.
Velice výstižná odpověď, však jsem se chtěl ještě ujistit:
Pokud onemocním poslední den prac. poměru musím se hlásit na ÚP?
Chodit na pojištovnu tedy jak onemocním nemusím až ukončím neschopenku?
Kdo by mě mohl v prvních 21 dnech nemoci kontrolovat? Nikdo nebo OSSZ nebo zaměstnavatel? stejně nebudu mít nárok na nemocenskou.
Je ještě něco důležitého co bych musím udělat?
Děkuji moc
Dobrý den.
Onemocníte-li poslední den trvání pracovního poměru, pak se na ÚP hlásit nemusíte. Není tam žádná mezera mezi pracovním poměrem a nemocí. V době nemoci by vás stejně nezaevidovali. Na zdravotní pojištovnu stačí zajít až po ukončení nemoci. Zaměstnavatel je povinen zdravotní pojištovně oznámit, že jste nemocný v ochranné lhůtě. Oznamuje ji i následné ukončení nemoci. Pro váš klid si na zdravotní pojištovnu ale můžete zatelefonovat už pri skončení pracovního poměru. V prvních 21 dnech vás může zaměstnavatel zkontrolovat i přesto, že nepobíráte žádnou náhradu. Po 22. dni už vás může zkontrolovat jen OSSZ.
Nic dalšího už mě nenapadá. Přeji hodně štěstí při hledání nové práce.
doplněno 22.08.12 21:49:Ano, podporu budete mít úplně stejnou, pobírání nemocenských dávek výši podpory neovlivňuje.
Na délku vycházek Vám přesně neodpovím. Délku vycházek určí ošetřující lékař dle povahy nemoci.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.