Nejste přihlášen/a.
Jak je to prosím s vyplácením bolestného při pracovním úrazu? Je možné aby ve formuláři "hodnocení bolestného" bylo např. neschopen práce od: 1.1.2012 do 1.6.2012 a léčení skončeno dne 1.1.2013?
Ano. Léčba nemusí nutně skončit spolu s koncem neschopenky. Např. lázně nebo rehabilitace je možné absolvovat po návratu do zaměstnání, ale stále ještě jde o léčbu.
Bolestné je plněním pojištovny z povinného úrazového pojištění zaměstnavatele. Pojištovna plní až po skončení léčby. Po dodání veškerých podkladů. má lhůtu 60 dnů, ale někdy to trvá 90 nebo více dnů.
A zaměstnavatel, u kterého se Vám úraz stal, za následky pracovního úrazu odpovídá i do budoucna, a to i v době, kdy už třeba budete pracovat jinde.
doplněno 09.08.12 20:11:Nemusíte se bát, jednotlivé nároky se v tomto případě promlčují až po dvou letech, ovšem zaměstnavatel odpovídá za následky pracovního úrazu i do budoucna - pokud by se v budoucnu zdravotní stav v důsledku tohoto úrazu zhoršil, měl byste opět nárok na odškodné, v případě pracovní neschopnosti na náhradu ušlé mzdy, ... A to vše i v případě, že byste už pracoval jinde. Jenom byste musel nárok vždycky uplatňovat prostřednictvím toho zaměstnavatele, u kterého k pracovnímu úrazu došlo.
Na webu pojištovny Kooperativa najdete přesný postup při likvidaci událost/... . Na téže stránce si můžete stáhnout potřebné formuláře.
Vše je nutné uplatnit prostřednictvím zaměstnavatele, (pojištovna má závazek vůči němu, nikoliv vůči jednotlivým zaměstnancům). I případné dotazy na průběh likvidace je potřeba řešit se zaměstnavatelem.
Doporučila bych dohodnout se o dalším postupu se zaměstnavatelem.
doplněno 09.08.12 20:23:Poraďte se s ošetřujícím lékařem o tom, kdy bude nevhodnější vyplnit posudek pro bolestné.
Já se domnívám, že pro všechny zúčastněné je lepší všechny nároky uplatnit najednou po skončení léčby. Postupné uplatňování nároku přidělává práci lékaři, zaměstnavateli i pojištovně, a jak znám pojištovny, mohla by se pojištovna po nějaké době začít "cukat".
___ Reakce na @diesel (9. VIII. v 19:56):
Ano, i tento postup je možný. Zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy průběžně, po skončení neschopenky se srovná s pojištovnou. Bohužel ne všichni zaměstnavatelé náhradu mzdy takto vyplácejí. Pojištovna Kooperativa totiž poměrně často krátí plnění, takže se zaměstnavatelé obávají něco vyplácet zálohově.
Ovšem já to považuji za korektní jednání vůči zaměstnanci, který utrpěl újmu na zdraví při práci pro zaměstnavatele.
___ Poznámka (trochu OT): Zaměstnavatel je plátcem pojistného a v jeho kompetenci je uznání úrazu jako pracovní úraz. Pojištovna by měla plnit a zaměstnavatel by se "neměl nechat opít rohlíkem", neměl by přistupovat na návrh pojištovny ohledně krácení. Naopak by měl jako plátce pojistného trvat na tom, aby pojištovna řádně plnila.
Souhlasím. Jen dodám, že za jeden bod bolestného náleží od pojištovny 120 Kč. Dále Vám pojištovna proplatí i poplatek za vystavení posudku o bolestném. Jedná se o nezdanitelný příjem (na rozdíl od náhrady za ušlý výdělek po dobu nemoci). Kromě hodnocení bolestného lékař v oprávněném případě vypíše i body za ztížené společenské uplatnění. Ještě připomínám, že za dny pracovní neschopnosti z důsledku pracovního úrazu se nekrátí nárok na řádnou dovolenou.
doplněno 09.08.12 19:18:Doporučuji nechat si vystavit Hodnocení bolestného po ukončení pracovní neschopnosti. Potvrzení o náhradě za ušlý výdělek po dobu pracovní neschopnosti vám vyplní mzdová účtárna a odevzdáte vše pojištovně. Buď sám nebo prostřednictvím zaměstnavatele (mzdové účtárny).Tuto čásat Vám pojištovna uhradí. A po úplném ukončení léčení si můžete formulář hodnocení bolestného nechat od lékaře doplnit a znovu u pojištovny uplatnit.
Pár osobních postřehů-mně firma platila 100% po celou dobu PN,šlo o podvrtnutý kotník,pak jsem dostal jen odškodnění za úraz ale ne doplatek ušlé mzdy! Dle mne asi záleží na firmě jak to udělá! A další -manželka si v práci pořezala 3 prsty ,prsteník tak že to odnesla šlach,po cca3 měsících reoperace,celkově v PN asi 8 měsíců, a stejně nepohyblivý.Dle lékaře (ošetřujícího ,ktery poté vyplňoval pro pojištovnu) měla dostat cca 80 000kč a dostala jen 40% z celkové sumy,protože dle pojištovny nešlo o ohrožení života!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.